Pazarlamacıların Gözdesi Ramazan: Davranışsal Veri Odaklı Ramazan Dönemi İncelemesi

ramazanda gece cami ve gökyüzü

ramazanda gece cami ve gökyüzü

İslam dünyasının en önemli zamanlarından biri olan Ramazan ayı pazarlamacıların da göz bebeği. Ramazan, 11 ayın Sultanı olarak nitelendirilen, inananların yaşam biçimini, alışkanlıklarını etkileyen, sabır ve şükür duygularının öne çıktığı bir ay. Başarılı bir marka olmanın olmazsa olmazlarından olan tüketicinin nabzını tutabilmek özellikle bu dönemde pazarlamacıların en büyük zorluklarından biri.Pazarlamacıların Gözdesi Ramazan: Davranışsal Veri Odaklı Ramazan Dönemi İnPazarlamacıların Gözdesi Ramazan: Davranışsal Veri Odaklı Ramazan Dönemi İn

Peki, Ramazan ayında güneşin doğuşundan batışına kadar yemek yememek dışında tüketicinin dünyasında nasıl değişiklikler meydana geliyor? Bunun için davranışsal data kaynağı olan, kullanıcıların herhangi bir soruya yanıt olarak değil kendiliğinden davranışlarını nitelendirdikleri Sosyal Medya ve Web üzerindeki verilerini inceledik.

Zamanın Göreceliğinin Doruk Noktasına Çıktığı Dönem

Ramazan döneminde en temel alışkanlıklarında değişiklik yapan tüketicilerin en çok konuştuğu konulardan biri “zaman”. Ramazan başlangıcından 15 gün önce paylaşımların arttığı gözlemleniyor. Tüketicinin en çok merak ettiği konular ise şu şekilde: “İlk sahur kaçta” “ilk iftar kaçta?”, “ilk oruç ne zaman”

İftar menüsünde neler var?

Yıllardır her Ramazan döneminin olmazsa olmazı, ana haber bültenlerinin vazgeçilmez haber konusu “iftarda ne yenilmeli?”, “Sahur’da ne yenilmeli?” Sosyal Medya ve Web’de de önemli bir yer tutuyor.

Peki insanlar yemek denilince en çok ne konuşuyor? Cevabı, 1 ay boyunca damağımızı şenlendiren sonrasında ise ardında büyük bir özlem bırakan Ramazan Pidesi. Ramazan pidesini hurma ve güllaç takip ediyor. İçecek olarak ise su dışında çayın öne çıktığını görüyoruz.

Ramazan döneminde bir çok yönden değişime giren kullanıcılar için her şey olumlu yönde gitmiyor tabii. Kullanıcılar bu dönemde en çok uykusuzluk, sindirim sistemi, halsizlik ve ağız kokusu sorunlarından muzdarip.

Sorunların yanı sıra bir de endişeler devreye giriyor. Her ne kadar her sene bu sorular sorulup yanıtlansa da 1 sene içinde unutup yeniden soruluyor. Ramazan döneminde vazgeçilmeyen soruların başında “sakız çiğnemek orucu bozar mı” geliyor.

Kıssadan Hisse

Pazarlamacılar için önem arz eden Ramazan döneminde yapılması gereken en önemli şey hedef kitlenin tanınması. Bir grubu tanımak söz konusu olunca ise davranış analizi yapmak en önemli adım. Davranış analizinin ardından doğru hedef kitleye doğru zamanda verilecek doğru mesaj markaya gerek satış gerek imaj açısından pozitif dönüş sağlayacaktır.

-Elif Doyran

GroupM DAS
Data Analytics Services
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Beş Temel Tattan Biri Olan “Umami” Nedir?
Sonraki
Türkiye’de Başarının Başarısızlaştırılması Meselesi ve Ego Savaşları
haluk bilginer türkiye'nin en yakışılık emmyli oyuncusu

Türkiye’de Başarının Başarısızlaştırılması Meselesi ve Ego Savaşları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.