Bir Netflix dizisi ve iz bırakanlar

Anne with an e bir Netflix dizisi

Dizinin konusunu anlatırken yetim bir kızı evlatlık alan ailenin kız ile girdikleri maceralı yaşamı diye basit bir cümle kurulamaz. Öyle bir dizi ki o kadar güzel önermeleri var ki. Her karakter baş rol. Hepsinin ayrı bir hikayesi var. 3 sezon olan bu dizi dünyayı her alanda ele alıp doğru bir şekilde yorumluyor. Karakterlerin hepsi için ayrı ayrı yazılar yazılabilir. Ben burada diziden çok beğendiğim bir bölümü yazmak istiyorum.

1800 yıllarında Kanada da geçen bir kadın hakları hikâyesi. Her dönemde her kesim tartışmıştır kadın haklarını. Bu dizide kadın liseye kadar okur ve eşine en iyi şekilde hizmet edecek eşine bağımlı tek amacı eşini mutlu etmek olan bireydir. Dizi karakterlerinden bir kadını nişanlı olduğu erkek tacizde bulunuyor. Olay patlak verdiğinde kızın düştüğü durumun sorumlusu kızla evlenerek düzeltilebilir sadece. Anne bunun böyle olmadığını kadınların erkeklerin gerisinde olduğu düşüncesinin anlamsız olduğunu düşünerek okul gazetesinde güzel bir yazı yazıyor. Erkekler kadınların tamamlayıcısı değildir, kadınlar tam doğar. Erkekler kadınların düşüncelerini kadınlardan daha iyi bilemez. Gibi efsane güzel cümlelerden oluşan bir yazı kaleme alıyor ve ertesi gün düzene karşı çıktığı için tepki alıyor ve gazete de yazı yazmasına engel olunuyor gazetenin ise konuları belirlenerek insanları düşünmeye davet eder konular yasaklanıyor. Bunun üzerine anne nin bir fikri var 

Ve bu adım sonrasında baskı makinesi ellerinden alınarak okulları yakılıyor. Yaptıkları şey tasvip edilmiyor ancak büyük tepki uyandırdığı ve iz bıraktıkları ortada.

işte 1800 yıllarını anlatan dizi ifade özgürlüğü insani bir haktır diyor. Her hükümet hırs ile büyümeyi düşündüğü zaman önüne çıkan yeni bir düşünceyi engellemeye çalışır. Çünkü zeki ve kendini savunan halktan korkar. Hırsı yüzünden yapmadığı şey kalmayan yöneticiler o yaptıkları usulsüzlüklerin ortaya çıkıp oturdukları koltukların ellerinden gitmesinden korkarlar. O hükümetin düşüncesi dışındaki her düşünce cezayı hak eder. Çünkü o düşünce özgürdür ve farklıdır.

Hangi ülkede yaşıyorsanız hangi hükümet ile yönetiliyorsanız düşüncelerinizi genişletin ilerletin ve sahneleyin eğer size engel olmaya çalışırlarsa orda dur diyin. Yoksa şimdi ifade özgürlüğünü yasaklayan hükümet yarın yaşama özgürlüğünüzü kısıtlar ve düşünceniz de siz de yok olursunuz.

Yeni nesile ise yaşanılmayacak bir düzen bir dünya bırakırsınız. Düşüncelerinden korkmayanlar iz bırakarak gider bu dünyadan.

İZ BIRAKIN

ÖZERK KALIN

Gizem
Bi öğrenci
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Papatyalar da Severdi
Sonraki
Ölüme direk mi gidiyoruz!!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.