Anda Kal; Yaşadığını Hisset

Anda kalabilmek, yaşadığımız anı fark edebilmek, hissedebilmek insan yaşamında önemli bir konudur. Yaşadığımız anda olmak; yaşadığımızı fark edebilmektir ve içsel huzurumuzun da kaynağıdır. O anı içimizde hissetmek bizim için elzemdir.

Yaşadığımız her an, bir anı olarak kalıyor. Ve biz o anda neler yaşadıysak, yaptıysak, hissettiysek; o an, o zaman dilimi hep öyle hatırlanıyor insan zihninde… Anda kalmanın önemi de, o anı özlediğimiz zaman ortaya çıkıyor. Bir ses, bir koku, bir şarkı, bir söz ve daha birçok şey bize o anı hatırlatabilir. O yüzden yaşadığımız anı dolu dolu ve hakkını vererek yaşayalım. O an ne hissediyorsanız içinizde bırakmayın. Rahat olun. İçinizi açın. Hislerinize ve düşündüklerinize kulak verin ve önemseyin. Hislerinizi ve düşüncelerinizi serbest bırakın. Geçmiş ve geleceği düşünerek zihninizi yormayın. Yaşadığınız ana odaklanın. Şu anda yaşadığımız hisler, düşünceler, olaylar ve durumlar bütün hepsi; yaşadığımız anda geçekleşir. Biz belki fark etmeyiz. Bakarız ama göremeyiz. Gördüğümüz halde anlayamayız belki. İşte o farkında olmadığımız an, yaşamımızın su gibi akıp gittiği andır. İşte o anın farkında olmak, anı yaşamaktır. Anı hissedebilmektir. İşte asıl cevherde burada saklıdır. Esas mutluluğun, huzurun, anda kalabilmenin sırrı ve gücü, işte anda gizlidir. Onu anlayabilmek, anda olduğumuzu fark edebilmek; işte bu yüzden önemlidir. Anda kalabildiğimiz zaman, asıl mutluluğa, iç huzura kavuşulur. O anın farkında olarak, zamanın nasıl da güzel ve verimli geçtiğini anlarız. O an tüm olumsuz duygulardan uzak, sadece şu an yaşadığımız anın tadına varırız.

Anda kalabilmek, ne geçmişte, ne de gelecektedir. Ne geçmişin pişmanlıklarıyla, üzüntüleriyle kavrulun ne de geleceğin kaygılarıyla, endişeleriyle yanıp, tutuşun. Kendinizi rahat bırakın. Yaşadığınız anın güzelliğini hissedin ve her zaman güzelliği içselleştirin. Anda kalabilmek, ne geçmişle ne de gelecekle ilgilidir. Anda kalmayarak, kendimize haksızlık yapmayalım. Anın tadına vararak, payımıza düşeni alalım. Anda kalmayarak ve geçmişle, geleceği sürekli düşünmek, olumsuz duygular uyandırabilir. Duygu durumumuzu etkileyebilir. O yüzden dikkatli olalım. Hangi duygu ve düşünce içerisinde olduğumuzun farkında olalım ve buna göre harekete geçelim.

Değerli okuyucularım, bir gün geriye dönüp baktığımızda yaşadığımız anları güzel hatırlayalım. Şunu unutmayın, her ne yaşarsak yaşayalım hepsi bizi güçlendirir. Ne yaşadıysak, ne yaptıysak bize güzel hatıralar kalsın. Eğer geçmişte pek hoş olmayan şeylerle karşılaşıp, hissettiyseniz üzülmeyin. O an yaşandı ve bitti. O durumdan almanız gereken dersi aldınız ve önünüze baktınız. Bunu şu an ki zamana taşıyarak, şimdiki anınızı mahvetmeyin. Geleceğe dair endişe etmek yerine, gelecekle ilgili olumlu şeyler düşünelim. Umut edelim. Güzel şeyler düşünelim, güzel şeyler yapalım. Zamanımızı verimli geçirelim. Bunların bize katkıları olacaktır. Anda kalmak, yaşamı hissetmektir. İçimizde güzel duygular ve düşünceler büyüterek, besleyerek iç huzurumuzu olabildiğince çoğaltalım. Anda kalalım, hayatı kaçırmayalım ve yaşamı bütün içimizde hissedelim.

Sevgilerle…

Esin Özgan
Yazmayı, okumayı, araştırmayı, öğrenmeyi seven bir ilham perisi...🧚🏻‍♀️
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yalnızlık Kokan Sokaklarda…

Yalnızlık Kokan Sokaklarda…

Sonraki
Dijital okuryazarlık- 4. Hafta

Dijital okuryazarlık- 4. Hafta

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.