Teknoloji Devi Sony’den Otobüs Boyutunda Televizyon

Teknoloji Devi Sony'den Otobüs Boyutunda Televizyon

Sony’den Otobüs Boyutunda TV

Japon teknoloji devi Sony, geçtiğimiz günlerde 16K çözünürlüklü devasa ekranı tanıttı. Amerika Las Vegas’ta düzenlenen teknoloji fuarı NAB Show’da görücüye çıkan dev ekranın uzunluğu 19 metre. Ekranın yükseliği 17 inç, genişliği ise tam 63 mete. Devasa boyutta olan bu ekran şimdilik bir prototip. Ancak, ekranın bir binanın 2. katına ulaşabilir ya da bir otobüs boyutunda olması teknoloji dünyasını heyecanlandıran bir gelişme oldu.

Sanal Gerçeklik Deneyimi Sunuyor

Sony’nin ticari amaçlı olarak ürettiği bu 16K çözünürlüklü ekranında Crystal LED teknolojisi kullanılıyor. Eklemeli panellerden oluşan ve böylece devasa boyutlara ve çözünürlüğe ulaşabilen ekranın her bir paneli, 1000 kandela parlaklığa kadar destek sağlıyor. Ayrıca 120Hz maksimum yenileme hızını destekleyen panel, izleyiciye herhangi bir açıdan bakıldığında görüntüyü çok net görebilme imkanı sağlıyor.

Teknoloji Devi Sony'den Otobüs Boyutunda Televizyon

Bu çözünürlükteki bir içerik, izleyicinin derinlik algısını değiştirip neredeyse sanal gerçeklik deneyimini sunuyor. 16K teknolojisi çok nadir olduğundan henüz bu çözünürlüğü destekleyen bir içerik üretilmiyor. Bu nedenle Sony’nin bu ekrana uygun içeriği kendisinin üretmesi gerekiyor.

Popülerleşmesi için Zaman Gerekli

Günümüzde evlerde 4K televizyonlar kullanılıyor. 4K’dan daha yüksek çözünürlüklü olan 8K da gün geçtikçe popülerliğini artırıyor. Standart Full HD televizyonlar 1920 x 1080 piksel. 8K ekran, 7680 x 4320 piksele sahip. 16K ekran ise 8K ekran teknolojisine 2 milyon piksel daha eklenmiş bir teknolojiyi evlere getiriyor. Bu rakamlarla 16K ekranın teknoloji dünyasının nefesini kesen ve uzmanlarının çok etkileyici bulduğu bir yenilik olduğu söylenebilir. 8K ekran yeni yeni popülerlik kazanmaya başlarken 16K ekranın yaygınlaşması için ise maalesef biraz süre gerekiyor.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog


Önerilen İçerik: Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulabilirsiniz
5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulmak Mümkün

5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulabilirsiniz

Sonraki
Yalnızlık ve Tek Başınalık: Birbirinden Bağımsız İki Kavram

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.