GÜZELLİK Mİ? ÇİRKİNLİK Mİ?

Güzellik mi ? Çirkinlik mi ? Havuz başında, heykellik mi ? Bu oyunu hatırladınız mı ? Birçoğumuz eminim ki okul bahçesinde ya da kapı önünde arkadaşlarımızla oynadığımız keyifli oyunlar bir tanesiydi. Şarkı bittiğinde herkes ya güzel ya çirkin ya da heykel pozu verirdi ve kımıldayan ebe olurdu. Çok güzel zamanlardı. Çünkü o zamanlar bu algı sadece oyundu ve insanlar bu tarz algılarla yargılanmıyordu. Bizler o yıllarda (2000’li yıllar) çevremizdeki insanların güzel ya da çirkin olup olmadığı ile ilgili değil; iyi niyetine, samimiyetine, dostluğuna, kötü günlerimizde yanımızda olup olmadığına bakıyorduk. İyi günümüzde yanımızda mı diye bakmazdık. Neden mi ? Çünkü insanlar iyi günlerimizde her zaman yanımızdadır. 

Şuan bulunduğumuz zamana gelecek olur isek; insanlar artık algıda değişim yaratıyor. Kullandığımız sosyal medyada, izlediğimiz televizyonlarda inanılmaz derece güzellik algısı değişmiş durumda. Bunun sebebi ise birçok insanın toplumda kabul görme isteği, sosyal medyalarda takipçi sayısını arttırma, daha çok izlenen kişi olma amacı maalesef ki reel hayattaki kişinin bambaşka ötesine geçiyor. Bende açık konuşmak gerekirse birçok fotoğraflarımda renklendirme ve bazı filtreler kullanıyorum. Kişilik algımdan ödün vermeden bunu yapmak beni mutlu ediyor. 

Çok güzel olabilirsin. Kusursuz bir fiziğin, mükemmel bir saç tonun, yüzünde harika bir makyaj ve cildin bebeksi olabilir. Ama bu senin tamamen kusursuz olduğun anlamına gelmez. İyi niyetli değilsen, samimi düşünceler içerisinde insanlara yaklaşmıyorsan, vicdandan ve merhametten yoksunsan işte o zaman benim için üzgünüm ki en çirkin insansın.

Yüzünde sivilceler, lekeler ya da yaralar olabilir. Kilolu olabilirsin. Kalbinde ki güzelliğinle ve içtenliğinde; samimi, merhametli, vicdanlı olabiliyorsan ve  yüzündeki o sımsıcak gülümsemeyi kim olursa olsun kendinden ve bu hayatta var olan tüm canlılardan esirgemiyorsan işte sen benim için hayatımda gördüğüm en mükemmel insan demeksindir. 

Kendini asla küçümseme. Kendini bu tarz algılarla örseleme. 

Kalbini dış dünyaya göster. Göster ki; insanlar hayatlarında bu kadar güçlü ve mükemmel bir insana (kadın ya da erkek hiç fark etmez.) sahip oldukları için şükretsinler. Sen var olduğun için güzelsin. Var oldukça da güzel kalacaksın.

Sosyal medya sadece sanal bir alem. Gerçeklik payının az olduğu sahteliğin pay biçilemeyeceği bir dünya. O dünyada kaybolma.

Güzel olmak, talihli olmaktır; güler yüzlü olmak iki defa talihli olmaktır.

 Arap Atasözü

Fatmaa
Yazmayı seven biri...
Subscribe
Bildir
6 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dijital okuryazarlık- 7. Hafta (Arama Motorları ve Stratejileri)

Dijital okuryazarlık- 7. Hafta (Arama Motorları ve Stratejileri)

Sonraki
kendimi tanıtıyım (anılar)

kendimi tanıtıyım (anılar)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.