Sosyal Medyanın Parlayan Yıldızı Olmak İsteyenler İçin Basit ve Etkili 7 Yöntem

Sosyal Medyanın Parlayan Yıldızı Olmak İster Misin?: İşte Etkili Sosyal Medya Kullanımının 7 Yolu!

Sosyal medya, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Yüz yüze tanıştığımız ve hayatımızda olan insanlarla bile iletişimimizin büyük bir kısmını sosyal medya mecraları üzerinden sürdürüyoruz. Annelerimiz ve babalarımız bize Instagram’dan komik videolar atıyor, haberleri Twitter’dan takip ediyoruz, doğum günlerini Facebook yardımı ile hatırlıyoruz.

Aynı zamanda iş hayatı için de sosyal medya kullanımı oldukça önemli bir dinamik. Sosyal medyadaki herhangi bir mecra sizin vitrininiz, her paylaşımınız sizin ürününüzün bir temsili ve hesabınız adeta kartvizitiniz konumunda. Hal böyle olunca doğru ve başarılı bir imaj tasarımı için sosyal medya mecralarını kullanmayı bilmek de son derece önemli.

Yanlış yaptığınız bir paylaşım, kutlamayı unuttuğunuz bir gün, içeriğinizin dili veya metininizdeki bir imla hatası insanların size ve yönettiğiniz işe karşı bakışını kökten değiştirebilir. Aynı zamanda gerçekleştirilen orijinal çalışma ve özgün üslupla kimsenin haberi olmayan bir girişimi bir günde binlerce insanın öğrenmesini sağlamak da mümkün. Yani sosyal medyadaki varlığınız sizi rezil de edebilir, vezir de… Biz ikincisi olsun diye şimdi size bazı tavsiyeler vereceğiz.

İşte Sosyal Medyada Başarılı Hesaplar Yönetmenin Yolları

  • Eğer imkanınız varsa bir uzmandan destek alın:

Eğer bütçeniz buna müsaitse mutlaka ama mutlaka bu işin eğitimini almış bir profesyonelden yardım alın. Unutmayın sosyal medya/yeni medya yepyeni bir sektör. Yalnızca bir eğlence aracı değil… Bu sebeple nasıl bir davanız olduğunda avukata müracaat ediyorsanız, sosyal medya yönetimi için de uzmanlardan yardım almalısınız. İtibarınız şakaya gelmez.

Önerilen İçerik: Sosyal Medya Pazarlaması için Mutlaka Uygulamanız Gereken 5 Adım

  • Eğer bütçem yok bu işi ben yapacağım diyorsanız izlemeniz gereken yollar şunlar:

Hesabınızı açarken isminize ve profilinizin profesyonel görünmesine dikkat edin

Bir ziyaretçinin sayfanıza girer girmez edindiği izlenim en önemlisidir. Bu sebeple adınızı mümkün olduğunca yersiz kısaltmalardan uzak ve orijinal seçin. Profil resminiz çerçeveye tam sığsın ve orantılı dursun. Hakkında kısmını kısa ve etkili tutun. Muhakkak eğer hesap açtığınız mecrada böyle bir özellik varda İşletme Hesabı kullanın.

Sosyal Medyanın Parlayan Yıldızı Olmak İster Misin?: İşte Etkili Sosyal Medya Kullanımının 7 Yolu!

 

Paylaşımlarınızın kalitesine özen gösterin

Görsel veya metin fark etmez. Pikselleri sayılan bir fotoğraf, imla hataları ile dolu bir açıklama veya yanlış açıyla çekilmiş videolar size yalnızca kötü itibar getirecektir. Bu yüzden kendinize bir imla kılavuzu almanızı, metinlerinizi muhakkak paylaşmadan sesli okumanızı ve video çekecekseniz internetten bu konuna ücretsiz eğitim veren video ve sitelerden yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Paylaşımların günlerine ve saatlerine dikkat edin

Eğer etkileşim almak istiyorsanız bir gönderiyi paylaştığınız gün ve saat çok önemlidir. Aynı zamanda ülkenin gündemini de değerlendirmek gönderi paylaşmadan önce yapılacak ilk şey olmalıdır. Herhangi bir yas veya gerginlik ortamı, paylaşım yapmak için asla doğru zaman değildir. Aynı zamanda gün içinde paylaşımları yapacağınız saat de çok önemlidir. İnsanlar sabah işe veya okula giderken, öğle aralarında ve akşam evlerine dönüş yollarında ve eve döndüklerinde aktif olarak sosyal medya hesaplarında online olurlar. Bu saat aralıkları paylaşım yapmak için doğrudur.

Sosyal Medyanın Parlayan Yıldızı Olmak İster Misin?: İşte Etkili Sosyal Medya Kullanımının 7 Yolu!

Kendinizi özletmeyin ama sizi görmekten sıkılmasınlar

Bu şu demek: Her dakika paylaşım yapmayın ama günlerce ara da vermeyin. Sizi takip eden biri profilinize üç girişinden ikisinde yeni içerikle/paylaşımla karşılaşmak ister. Bu sebeple günde en az iki (tek mecra için), en fazla dört paylaşım yapın. Aklınızda olsun, takipçi sadakati kolay kaybedilir. Bu yüzden sosyal medya mecralarını boşladığınızda geri gelmeyecek takipçiler kaybedersiniz.

Önerilen İçerik: Sosyal Medyada Paylaştığımız Kadar Mutlu Muyuz?

Sizi takip etmeleri için insanlara bir sebep verin

Hesaplarınızda etkinlikler düzenleyin. İş birlikleri yapın. Yarışmalar düzenleyin ve eğer yapabiliyorsanız hediyeler (ürünlerinizden veya hizmetlerinizden birini, ulaşılabilir şeylerse) verin. Takipçinizin size sadık kalmasını sağlayın. 

Etkileşime Açık Olun

Sizi takip eden insanlarla belirli bir tutum doğrultusunda iletişim halinde olun. Yorumları ve mesajları görmezden gelmeyin. Sorulara olabildiğince cevap verin ve siz de takipçilerinize sorular sorun. Onlardan sizin adınıza kararlar almasını isteyin. Kontrolün kendilerinde olduğunu ve onları önemsediğinizi hissettirin.

Eğer içten, samimi olursanız ve iletişime daima açık olursanız sosyal medyada sevilmemeniz için hiçbir sebep yok!

Önerilen İçerik: 5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulabilirsiniz


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hikâyesi Olan Kutsal Bir Müze: Masumiyet Müzesi’ni Ziyaret Edin
''Hayatımın En Mutlu Anıymış, Bilmiyordum'': Masumiyet Müzesi

Hikâyesi Olan Kutsal Bir Müze: Masumiyet Müzesi’ni Ziyaret Edin

Sonraki
Herkese Aylık 1000 Dolar Dağıtmak İsteyen Asyalı Adam: Andrew Yang
Herkese Aylık 1000 Dolar Dağıtmak İsteyen Asyalı Adam: Andrew Yang

Herkese Aylık 1000 Dolar Dağıtmak İsteyen Asyalı Adam: Andrew Yang

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.