Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Macera ve Adrealin Tutkunuzu Birbirinden Ateşli Aktivitelerle Tanıştırın

Hayatınızda daha önce hiç deneyimlemediğiniz tarifsiz ve benzersiz duyguları en üst düzeyde yaşatabilecek en keyifli yol şüphesiz ki ekstrem sporlardır.  Adrenalinin ve tutkunun verdiği heyecanının insana getirdiği özgür ruhun peşinde olan herkese sesleniyoruz: Artık bu benzersiz deneyimin tadını çıkarma vaktiniz sizce de gelmedi mi?

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Artık yavaş yavaş havalar ısındı ve bahar hızını kesmeden gümbür gümbür geliyor. Her yerde baharın habercisi bahar çiçekleri kendisini belli etmeye başladı bile. Hal böyle olunca da insanın da kanı kaynamaya, baharın ruhuna dâhil olmaya başladı. Hepimiz kızgın kumlarıyla masmavi denizleri, güneşli gökyüzünü, ferah ormanları özledi. Tabi ki bu özlemimizi gidermenin en iyi yolu da bu güzelliklerin arasına karışmak olacaktır. İşte ekstrem sporları tam olarak insana bu fırsatı sunuyor. O halde lafı çok uzatmadan, sizin içinizde macera ve adrealin tutkusunu birbirinden ateşli aktivitelerle tanıştıralım.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

1) Rafting

Akıntının inanılmaz olduğu ve keskin köşeli kayalıkların olduğu nehirlerde takım oyunuyla yapılan bu su spordur.  Bir botun üzerinde 6-8 kişi arasında oluşan ekipler ile akan nehre karşı verilen bir mücadeledir, de diyebiliriz. En iyi adreslerinden biri Zambia’da bulunan Zambezi Nehri, diğeri Nepal’deki Sun Kosi Nehri ve ülkemizden Çoruh Nehri.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

2) Paragliding (Yamaç Paraşütü)

Siz de çocukluğunuzdan beri adeta bir Superman gibi uçmak hayalleri kuran çocuklardan mıydınız? Cevabınız evetse ama buna rağmen uçmaktan korkuyorsanız size ekstrem sporlara girişte en rahat ve en güvenilir spor olan yamaç paraşütünü öneririm. Yamaç paraşütü uçmak için kullanılan en basit hava aracıdır ve doğru uçurabilmek için ihtiyacınız olan yalnızca; rüzgâr, kas gücü ve ağırlık.

Sizi güzelliğiyle kendine hayran bırakan yerlere bir de kuşların gözünden görmek, tepedeki parlayan Güneş’e yaklaşmak ve onun sıcaklığını hissetmek, rüzgârın boşluğunda sallanmak dünyanın en profesyonel deneyimlerinden birini size yaşatacaktır. Bu muhteşem deneyimi bir adım öteye geçirmek istiyorsanız dünyada Fransa’da Alp Dağları’nda Hautes’te, İtalya’da Dolomit Dağlarında ve İsviçre’de Wengen Köyü’nde birbirinden büyüleyici anlar yaşayabilirsiniz.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

3) Skydiving

Masmavi gökyüzünde bir kartal gibi süzülmek isteyen herkes için ilk önerimiz Skydiving.

Gökyüzü deneyiminde biraz daha ileriye gitmek isteyenler için sıradaki önerimiz Skydiving. Yükseklik korkunuz da yoksa sizin için en uygun extreme sporlardan biri olan skydiving’in style, hedef atlayışı, tandem, wingsuit, free style, BASE jumping, canopy formation ve formation skydiving gibi pek çok farklı atlayış tarzı bulunuyor. Skydiving için Türkiye’de en çok Selçuk – Efes tercih edilirken, Skydiving için en uygun rotasyonlar dünyada Everest Dağı’ndan, Grand Kanyon’a ve Cape Town’a kadar uzanıyor. Kanatlanın ve gökyüzünün tadını çıkarın; zira bir kez denediniz mi bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

4) Base jumping

Yıl olmuş 2019 ve biz hala Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçtuğuna insanları inandıramıyoruz. Hâlbuki Hezarfen Ahmet Çelebi hedefine ulaşmış ve hatta base jumping ile bu yüzyıla kadar uçmuştur. İşte bu base jumping sporu aslında aynı atası gibi kanat takıp uçma sporudur. Wingsuit denilen ve ayakları ile kolları bağlayarak kanatmış gibi görünen uçuş tulumuyla yapılan ve insanı adeta kuş misali dağların, kanyonların, hatta dev gökdelenlerin arasından uçurabilen en dinamik ekstrem sporlarından biridir. Diğer uçuş stillerine göre daha fazla deneyim isteyen ve dünyanın en tehlikeli sporlarından biri olan Base Jumping’de atlayıcıların hayali yere paraşütsüz konmak olsa da, henüz paraşütsüz inişlerin hiçbiri başarılı sonuçlanamamış.

Wingbase Türkiye’de henüz yapılmıyor olsa da Amerika’da Florida’da Zephyrhills’de, Kaliforniya’da Elsinore Gölü’nde Wingsuit Flying okulları bulunuyor. Eğer bir çılgınlık yapıp kendi sınırlarınızın ötesine geçmek isterseniz, Amerikalar sizi bekliyor dostlar!

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

5) Cliff diving (Yamaç Dalışı)

Bu deneyim çokça yükseklik, bir o kadar adrenalin ve pek çoğumuz için yükseklik korkusu barındırıyor olsa da, bu sizi durdurmasın. Korkunuz varsa da yenin, gitsin! Çünkü yamaç dalışı kaçırılmayacak kadar eğlenceli ve tutku dolu bir spor!

Suya dalındığında yer çekimini 2-3 kat daha fazla hissettiren bu spor, kazalardan korunabilmek için maksimum konsantrasyon ve beden kontrolü gerektiriyor. Örneğin sporcular yaralanmalardan korunabilmek için suya girmeden hemen önce tüm vücutlarını kitliyor. Diğer yandan yamaç dalışı için seçilen bölgeler de büyük önem taşıyor. Türkiye’de henüz önerebileceğimiz kadar güvenli bir deneyim sunan bir yer olmasa da, dünyada bu deneyimi yaşayabileceğiniz güzel lokasyonlar bulunuyor. Tayland’daki Phi Phi Don, dramatik kayaların ve şaşalı şatoların arasında güzel Porto Venere ve yeni başlayanlar için mükemmel seçim olan Avusturalya’da Wolfgangsee gibi rotalar en dikkat çeken rotalardır.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

6) Zipline

Bir dağdan bir diğerine geçmek istiyorsanız bunun için en heyecanlı yol kesinlikle Zipline’den geçiyor. Zipline çelik bir halata bağlanıp yüksekten alçağa doğru indiğiniz, ve diğer extreme sporlara nazaran çok daha denenebilir benzersiz bir extreme spor. Söylemeden geçmeyelim; diğer extreme sporlara nazaran çok daha denenebilir bir spor. Türkiye’de Fırtına Vadisi tarafında yapılan Zipline deneyimini, dilerseniz Jamaika’nın el değmemiş yağmur ormanları Bobsled’de ya da Amerika’daki YMCA of the Rockies’de dağ manzarasıyla yaşayabilirsiniz. Adrenalin tutkunları; halatınızın götürdüğü yere gitmek için hala ne bekliyorsunuz?

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

7) Bungee jumping

Bungee jumping adını en çok duyduğumuz extreme sporlardan biri olsa da denemek her yiğidin harcı değil. Sonuçta ayağınız bir yere bağlı olsa da kendinizi bir boşluğa bırakmak öyle hafife alınacak bir şey değil. Hatta bazı base jumping sporcuları dahi bungee jumpingin yaşattığı duyguyu ayrı tutuyor.

En kolay denenebilir extreme sporlar arasında başı çeken bungee jumpingi Türkiye’de İzmir sahillerinde deneyimleyebilirsiniz. Gözü uzaklarda olanlarınız için dünyadan nefes kesen güzellikte birkaç yer daha belirtelim; Yeni Zelanda’daki Kawarau Köprüsü, Zimbabwe’deki Victoria Şelalesi ve Zambia sınırı ve Tatopani Nepal.

Türkiye’de Ekstrem Sporları Yapabileceğiniz Rotalar

Peki bu ekstrem sporlar ve daha fazlası bizim ülkemizde yapılamaz mı? Tabi ki yapılabilir! Türkiye gibi iklim çeşitliliği olan bir ülkede neredeyse bütün ekstrem sporları yapabileceğiniz rotalar mevcuttur. Günden güne de ilginin artmasıyla gelişmektedirler.

1) Çoruh Nehri, Artvin

Çoruh nehrimiz dünyanın en iyi rafting parkurları arasında ilk 10’da bulunan kıymetli bir nehirdir. Nehirde sadece rafting için 169 kilometrelik bir mesafe ayırılmıştır. Tabi bu nehir sadece profesyoneller için değil. Nehirde zorluk derecelerine göre 4 parkur bulunmaktadır.  Ayrıca yılın belli zamanlarında da yarışmalar düzenlenmektedir.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Bayburt-İspir parkuru genellikle başlangıç noktasıdır. Zorluk derecesi 2-3. İspir’e gelmeden hemen önce sol tarafta kamp yapma imkânı mevcuttur. Kamp yerinin yakınındaki benzin istasyonundan ve alışveriş için buraya gelebilirsiniz. Diğer parkurlar, İspir-Çamlıkaya, Çamlıkaya-Tekkale, Tekkale-Artvin. Bu parkurlar daha çok profesyonellere hitap ediyor. Zorluk dereceleri 3-4-5.

Nehrin çevresinde çeşitli kamp alanları, Gürcü kiliseleri ve harika mesire alanları var. Kaçkar Dağları’na tırmanışa gelen diğer maceracılarla da tanışabilirsiniz. Çoruh Nehri’ne İspir rotasıyla başlamak için Artvin, Madenköprübaşı ilçesine ulaşabilirsiniz.

Alternatif Rafting Rotaları: Dalaman Çayı, Fırtına Deresi, Manavgat Deresi

2) Aydos Ormanı, İstanbul

Kartal’da yeşilini koruyan mükemmel Aydos Ormanı, dağ bisikletçilerinin vazgeçilmez rotası. Hem ideal bir piknik alanı hem de yürüyüş ve bisiklet rotası olan Aydos Ormanı’nın zirvesine ulaşmak burada bitiş noktası demek. Aydos Ormanı’nda en sevdiğiniz bölüm geniş ve köy yolları olacak. 2. kapıdan girerek maceraya başlayabilirsiniz.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Çok dik rampaları ve büyük keskin taşları göze almalısınız fakat daha sakin bir yolculuk için Baraj Gölü yolu da sizi mutlu edecek. Meşe ağaçlarının gölgesinde bisiklet macerası için buraya mutlaka uğramalısınız.

Alternatif Dağ Bisikleti Rotaları: Belgrad Ormanı, Akçakoca, Samandağ-Hatay

3) Fethiye Babadağ, Muğla

Deniz kıyısından 7 kilometre içeride ve Fethiye merkezden 20 kilometre uzaklıkta olan Babadağ Yamaç paraşütü pistleri çok popülerdir. Tepeden Ölüdeniz atmosferini hissetmek ve tatilinizi macerayla birleştirmek akıllıca bir seçim. Babadağ’da üç farklı yamaç paraşütü pisti bulunuyor. Rüzgârın yönüne göre başlangıç noktanız değişiyor.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Profesyonel paraşüt hocaları ile gerçekleştireceğiniz bu atlayışlar size mükemmel bir macera hissi veriyor. Fethiye’deki Ölüdeniz Yolu’nu kullanarak 26 kilometre sonra Babadağ’a ulaşabilirsiniz.

Alternatif Yamaç Paraşütü Rotaları: Eskişehir İnönü, Tekirdağ Uçmakdere, Ali Dağı

4) Alaçatı, İzmir

Sokakları, tertemiz denizi ve samimiyetiyle bilinen Alaçatı, sörfçülere sağladığı alternatiflerle de çok gözde. Alaçatı’da yılın 330 günü kuvvetli rüzgâr esiyor. Neredeyse her gün aktif olan bu sert rüzgâr ile Alaçatı’da sörf çok zevkli.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Çark, Windsurf ve Yumru Koy plajları sörf yapılmasına olanak sağlıyor. Eğer ilk defa sörf yapacaksanız Windsurf Plajı’nı tavsiye ederiz. Sığ denizi ve çevresinde bulundurduğu sörf okulları ile burası yeni başlayanlar için biçilmiş kaftan. İzmir Alaçatı arası 75 km. Alaçatı’ya gelerek bir Çeşme-Alaçatı turu hiç fena olmaz.

Alternatif Rüzgar Sörfü Rotaları: Ayvalık, Saros Körfezi, Şarköy

5) Kaş, Antalya

Kaş tartışmasız Akdeniz’in dalış başkentidir. Işıl ışıl suda mükemmel balık türleri ve mercanlar arasında dalış yapmak maceraseverler için unutulmaz bir tecrübe olabilir Kaşta 20’yi aşkın dalış notası var. Biz Kanyon’dan bahsetmek istiyoruz. Kanyon adı verilen bölge, 5 metrelik sığ bir noktadan başlayıp 40 metre derinliğe kadar ulaşıyor.

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Kanyon denmesinin sebebi denizin altındaki duvarlar. Burada çok önceden batan Yunan gemisinin kalıntılarını da bulabilirsiniz. Kaş’a kara yolu ile gitmek için Antalya ya da Muğla üzerinden sahil yolunu takip edebilirsiniz. Macera dolu keyifli bir yol için bol virajlı ve orman manzaralı Korkuteli-Elmalı-Kaş yolu da denenebilir.

Alternatif Dalış Rotaları: Çeşme, Saros, Tekirova

Eğer siz de ekstrem sporlarından birini yapma hayalleri kuruyorsanız; hemen size en uygun rotayı ve sporu seçin ve heyecanınızı kaybetmeden birini hayata geçirin!


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Kadının İtirafnamesi
Bir Kadının İtirafnamesi

Bir Kadının İtirafnamesi

Sonraki
Erasmus Programı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.