Masa Tenisi & Futbol Karışımı Bir Dünya Sporu: Teqball

Masa Tenisi & Futbol Karışımı Bir Dünya Sporu: Teqball

Teqball Nedir?

Masa tenisi ve futbolun karışımı olan Teqball Macaristan çıkışlı yeni bir spor. Masa tenisine benzetme sebebimiz ise ping pong masasına benzer üzerinde platform üzerinde, karşılıklı birer ya da ikişer kişiyle bir oynanıyor oluşudur. Futbol tabanlı bir spor olan Teqball sporcuların teknik dayanıklılığını ve konsantrasyonlarını test etmeyi amaçlıyor. Teqball iki kişi oynandığı gibi dört kişi ya da daha fazla kişi ile oynanabilir. Teqball oyununda oyuncular vücutlarının farklı bölgelerini kullanarak topun karşı tarafa geçirmeye çalışıyorlar.

 

Oyuncuların dikkat etmesi gereken püf nokta vücudun aynı bölgesinin kullanılmaması. Teqball oyununda karşıya geçirdiğiniz ve rakibinizin yere düşürdüğü her top size puan kazandırıyor. Organizatörler Teqball oyununu futbolun en masum şekli olarak tanımlıyorlar çünkü futbolun aksine herhangi bir fiziksel temasın olmayışıdır. Teqball sayesinde oyuncular teknik yeteneklerini geliştirme olanağı yakalıyor ve havadan havaya top yakalama konusunda uzmanlaşıyorlar. Teqball her ne kadar futbolu andırsa da oynayış şekli bakımından futbol kadar kolay olduğu söylenemez.

Masa Tenisi & Futbol Karışımı Bir Dünya Sporu: Teqball

Teqball’un Mucitleri

Teqball Macarlı futbol fanatikleri Gabor Borsanyi ve Viktor Huszar tarafından icat edildi. Borsanyi 24 yaşında olmasına rağmen emekli olmayı tercih etmiş profesyonel bir futbolcu. Teqball fanı Gabor Borsanyi’ın genç yaşına rağmen emekli olmayı tercih etmesinin sebebi ise agresif yapıda olması ve ciddi sakatlanma riski almak istemeyişidir. Viktor Huszar ise kendisini “Futbolu seven bilgisayar bilimcisi” olarak tanımlıyor. Euronews ‘ e göre Viktor Huszar Macaristan’ın dünya çapındaki gururu. Spor alanına yapılacak yatırımlar ile daha da değişecek gibi görünüyor.

Teqball Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

Teqball iki kişi ile oynanabildiği gibi 3 kişi ve daha fazla kişi ile de Ping Pong masasına benzer bir platform üzerinde oynanabiliyor. Teqball yeni bir spor dalı ve temeli futbola dayanıyor. Teqball‘un önemli kuralları var. Top 3 defa temas ederek rakibin olduğu yöne geçiyor olmalı. Teqball oyununda rakibe ve ekipmana temas edilemez. Teqball dünya kupası ikincileri Fransa’nın Reims şehrinden geliyor. Teqball şampiyonu Bogdan Marojeviç ve Karadağlı Nikola Mitro, 20.000 dolar (17.250 €) para ödülü verilir iken Romanyalı Barna Szecsi 10.000 dolar (8.620 €) para ödülü verilerek ödüllendirildi.

Masa Tenisi & Futbol Karışımı Bir Dünya Sporu: Teqball

Teqball Neden Popüler Oldu?

Teqball masasını kullanan tek spor dalı tabiki de futbol değil teqtennis, teqpong, qatch and teqvolley gibi diğer dört sporlar da Teqball ONE ve Teqball SMART masaları kullanmakta. Teqball için Teqball ONE ve Teqball SMART olmak üzere iki tip masa var. Her iki tip masa da otellerde, okullarda, topluma açık alanlarda, kulüplerde, futbol kulüplerinde, plajlarda,  fitness Centerlarda kullanım için ideal. Teqball şansa dayalı değil; Teqball’da en iyi olan kazanıyor. Tüm bunlara rağmen Teqball sporuna birçok insan hala sıcak bakmıyor. Bu Yılın dünya kupası geçen yıl ile kıyasladığımızda Asya, Afrika, Pasifik ve Avrupa’dan katılan yarışmacı sayısı ile iki kat arttı diyebiliriz. Teqball fanları arasında ünlü isimler de yok değil. Teqball fanı Arjantinli yıldız Lionel Messi ve Brazil’s Neymar da Teqball’ın yakın takipçisi diyebiliriz. Önümüzdeki iki yıl içinde Teqball oyununun plajlarda oynanacağı tahmin ediliyor.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kitap Seçerken & Okurken Dikkat Etmeniz Gereken 9 Şey
Sonraki
Atletizm, Bisiklet, Triatlon & Yelken: Engel Tanımayan Bir Paralimpik Sporcu Burak Abacıoğlu ile Özel Röportaj

Atletizm, Bisiklet, Triatlon & Yelken: Engel Tanımayan Bir Paralimpik Sporcu Burak Abacıoğlu ile Özel Röportaj

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.