Türklerin Trafik Kurallarını Görmezden Gelmesinin 5 Nedeni

Türklerin Trafik Kurallarını Görmezden Gelmesinin 5 Nedeni

Türkiye’de en büyük problemlerden biri vatandaşların trafik kurallarına uymaması. Yabancı kişiler, Türklerin trafikteki bu vurdumduymazlığını gördüklerinde şaşırıp kalıyor. Biz de bu vurdumduymazlığın nedenini merak ettik… Türklerin hayati önem taşıyan trafik kurallarını görmezden gelmelerinin nedenini araştırdık.

Türklerin Trafik Kurallarını Görmezden Gelmesinin 5 Nedeni

1. Yasaların gerçekten uygulanmaması ya da cezaların caydırıcı olmaması

Türkiye’de trafik konusunda gerçekten gerekli olan pek çok kural bulunuyor. Ancak yine de kurallara uyulmamasının nedeni yasaların ya gerçekten uygulanmıyor olması ya da cezaların caydırıcı olmaması. Örneğin Avrupa’da pek çok ülkede içkili araç kullanmanın bedeli ağırdır, hapse kadar yolu vardır. Türkler ise ya trafik polisini ikna etmenin bir yolunu bulur ya da ehliyete minimum 6 ay el konulsa bile araç kullanmaya devam eder. Her nasılsa bu sırada çoğu trafik polisini de atlatırlar! Tüm bunlar sürücülere cesaret veriyor.

2. Yayaların “kurnazlığı”

Yayaların trafik kurallarına uymamasının nedeni ise kalabalık arasında trafik ışığını beklemektense vakit kaybetmeden geçebilecekleri düşüncesi. Bu sırada meydana gelen kazaların sayısı da hayli fazla olmasına rağmen insanlarımız kendilerini 80 kilometre hızla gelen araçtan daha hızlı zannediyor. Yaya geçitlerini kullanmamalarının temel sebebi de bu! Vakit kaybetmemek ve daha fazla yürümemek düşüncesiyle kendilerince kurnazlık yapıp hayatlarını hiçe sayıyorlar. Bunların da herhangi bir cezası yok. Eğer trafik polisi böyle bir durumla karşılaşsa en fazla yayayı sözlü uyarıyor. Bu da kişinin kuralı çiğneme güdüsünü güçlendiriyor.

Türklerin Trafik Kurallarını Görmezden Gelmesinin 5 Nedeni

3. “Araçlar yayalardan üstündür” düşüncesi 

Avrupa’da araçların yaya geçidi olsun veya olmasın önceliği yayalara vermesi durumu maalesef Türkiye’de yok. Avrupa’da yayaların önceliği varken Türkiye’de mantık araçların öncelikli olması. Bu sebeple zebra yolu ya da yaya yolu olarak bilinen yerde bile çoğunlukla yayalar araçlara yol veriyor. Araçlar yaya kaldırımlarına park ediyor. Yani mantalitenin farklılığı sürücülerin pek çok kuralı çiğnemelerine neden oluyor.

4. Kurallar herkes için eşit değil

Trafikte herkese aynı kurallar koyulmuyor. Sıkışık trafikte yoldan geçecek kamu görevlisi veya yönetici için yolun kesilmesi, trafik kurallarının lamba ve siren eşliğinde ihlal edilmesi, insanları kural dışılığa özendiriyor.

Türklerin Trafik Kurallarını Görmezden Gelmesinin 5 Nedeni (3)

5. Kanunsuzluğu bildirmekten korkuluyor

Türkiye’de çoğu kişi gördükleri kanunsuzluğu bildirmiyor. Bunun ispiyonculuk olduğunu düşünüyor. Oysa ki bildirseler ve kuralı çiğneyen kişi ceza alsa kuralları çiğneyenler bu davranışlarından cayarlar. Bu bir eğitim sorunu. Birçok Avrupa ülkesinde ve ABD’de insanlar tam tersi görüşe göre eğitiliyor. Bu tür bir kural dışılığa tanık olup da bildirmeyen kişinin kural dışı davranışı desteklemiş olduğu düşünülüyor. Türkiye’de bu davranışın kuralı çiğneyen kişinin saldırısıyla sonuçlanması endişesi de taşıdığı için, insanlar genelde şikâyetçi olmamayı seçiyor.

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Üniversite Mezunu İşsizlerin, Ailesine Kendini Kanıtlama Zorunluluğu
Üniversite Mezunu İşsizlerin, Ailesine Kendini Kanıtlama Zorunluluğu

Üniversite Mezunu İşsizlerin, Ailesine Kendini Kanıtlama Zorunluluğu

Sonraki
Demokrasi Üzerine…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.