En ilginç sendromlar

Fregoli Sendromu

Fregoli sendromu psikolojik hastalıkların en korkuncudur. Bu sendrom ilk kez 1927 yılında genç bir kadında görülmüştür. Bu kadın tiyatroda izlediği bir aktörün yüzünü herkes de görmeye başlamış ve bu aktörün onu hep takip ettiğini düşünmüştür. Bu hastalığa fregoli ismini veren kişi Leopoldo Frigolidir. Bu kadın sahnede bir sürü kılık değiştiriyormuş. Bahsettiğimiz bu sendroma ilk sahip olan kadın da bu aktörü izledikten sonra bu düşüncelere kapılmış. Yani fregoli sendromunda kişi bir kişinin yüzünü her yer de görür. Tanıdığı bir insan dahi olsa ona zarar vereceğini düşünür. Fregoli sendromu binbir surat sendromu olarak da bilinir. 

Stockholm sendromu

Hiç bir insanın onu kaçıran kişiye ya da ona zarar vermek isteyen birine ileride hayranlık hissettiğini duydunuz mu? Örnekler üzerinden gidelim; çoğu insan dizi ya da filmlerde ki kötü karakterlere ilgi duyar mesela Batman iyi bir film karakteridir Joker ise kötüdür ama günümüzde Batmandan daha çok Joker konuşulmaktadır hatta Jokeri örnek alıp ya da kendini Joker sanıp insanları öldürenler bile vardır. Yani aslında stockholm sendromu günümüzde çok yaygındır.

Yukarı da ki fotoğrafı görüyorsunuz bu olay da stockholm sendromuyla ilgilidir. Kısaca bahsedelim; Bankaya soygun yapmaya giren adam içerideki insanları rehin alır ama hiçbir şekilde onlara zarar vermez. Kısa süre sonra polis gelir soyguncunun dışarı çıkmasını ister ama rehineler adamı salmaz yani kısa süre içinde rehineler onları alıkoyan birine hayranlık dumuşlardır.

Diyojen sendromu

Bu sendrom genellikle yalnız yaşayan ve ileri yaşta ki kişiler de görülür. Bu hastalığa sahip olan kişi hiçbir şeyi atamaz sürekli biriktirir. bu hastalığa bir diziden örnek verebilirim mesela Masumlar apartmanı. Dizide ki iki kız kardeşte her ne kadar OKB hastalığı varsa da bunun yanında bir de diyojen sendromu vardır.

Peki siz daha önce bu sendromları duydunuz mu? veya başka duyduğunuz ilginç sendromlar var mı? yorumlarda buluşalım. Şimdiden iyi okumalar.

Elifnur Turhan
Psikoloji araştırmacısı , Klasik Kitap kurdu , Yüzüklerin efendisi hayranı
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KAYIPLARA SARILMAK
Sonraki
hayatımın en kötü arkadaşlıkları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.