Gündem Whatsapp Oldu

Sosyal medyanın yükselmiş ve yıldızı parıl parıl parlayan uygulaması Facebook, Whatsapp kullanıcılarını kızdıracak karara imza attı. Kullanıcıların karşısına bir dizi sözleşme ve koşul sundu. Birde bu koşulu 8 Şubat 2021’e kadar kabul etmelerini  istedi. Kabul etmeyenler o tarihten sonra Whatsapp kullanamayacaklarını belirtti.

Kısa bir süre önce Whatsapp Facebook’un çatısı altına girmiş Mark Zuckerberg Whatsapp üzerinde bir dizi değişikliğe gitme kararı alarak  gizlik ve kullanım koşullarını güvensiz hale getirmişti. Yakın zamanda da Whatsapp kullanan kullanıcılara yeni  kullanım koşullarının kabulüyle ilgili onama metni gelmiş bir çok kullanıcı  okumadan kabul etmiş bir çoğu da uygulama kullanımına son vermişti.

Mark Zuckerberg bu hamlesiyle kullanıcılardan ne istiyordu. Sözün kısası Whatsapp kullanıcılarının gizlilik politikalarını hiçe sayarak bu kullanıcıların uygulama kullanımını Facebook ile paylaşmasını istiyordu. Ve bunu AB ülkelerine yapmayan Facebook sadece bu sözleşmeyi Türkiye’ye yaptırım şeklinde yapmaya çalışıyordu. Burada tepki çeken nokta WhatsApp’ın yeni kurallarını ‘koşulsuz’ kabul ettirmek istemesi. Kullanıcılara bir seçenek bırakmayan WhatsApp, büyük bir tepkiye neden oldu.

TESLA’NIN KURUCUSU ELON MUSK RADİKAL BİR KARAR ALDI

Whatsapp’ın gizlik ayarlarında zorlamaya gidilince teknoloji devleri arasında yer alan  SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk gizliliğe önem vermeyen Facebook ve Whatsapp’a ilk cephe alan fenomenlerden oldu.  Resmi Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşımlarda bulunan Elon Musk radikal bir karara imza atarak İnstagram,Facebook ve Whatsapp’ı hayatından çıkardı. Şimdi düşünmek gerek böylesine teknolojinin içerisinde yer alan  bir iş adamı  teknolojinin zirve yaptığı çağda Facebook bünyesi altına giren uygulamaları neden hayatından çıkarsın. Artık öyle göğüs göğüsse savaş kalmadı. Savaşlar sosyal medyada Türkiye olarak bizde teknolojide yakın zamana kadar dışa bağımlıydık. Ama mühendislerimiz yaptıkları çalışmalarla Bip denilen yazışma programı  tasarladı.  Aslında bir çok kurum ve kuruluş whatsappla o kadar içli dışlı oldu ki bu sözleşme bizlerin hayatlarında ne denli değiştirir bilinemez. Bildiğim tek şey verilerimiz hiçbir şekilde güvenli değil

BAYRAKTAR WHATSAPP’DAN AYRILDI

Whatsapp’a dair açıklamaların ikicisi de ülkemizden geldi. Selçuk Bayraktar twitter üzerinden yaptığı paylaşımda gizliliğe önem vermeyen whatsapp uygulamasına son verdiğini belirti. Bayraktarın alternatifleri ise BİP,Telegram ve Signal uygulamaları oldu. Bakalım teknoloji bizi nasıl bir çağın içine çekecek bekleyip göreceğiz sevgiyle kalın…

Selçuk AYDIN
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KÜÇÜK BİR KIZ
Sonraki
Yeni Dünya Yönetmeni: Markalaşma

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.