YENİ SANAL DÜNYA: METAVERSE

Metaverse      “sanal gerçeklik” (virtual reality) VR  gözlükleriyle  giriş yapılan ve yapay zeka tarafından  denetlenen  üç boyutlu sanal   bir  evrendir.   Meta ve universe sözcüklerinin bileşkesinden oluşan Metaverse “öte evren” anlamına gelir.

 Bilgisayar, android telefon, VR  veya 3D cihazlar sayesinde  kişi   kendi oluşturacağı üç boyutlu bir avatar ile  mevcut dünyaya paralel bir öte  dünyada  yaşayabilecektir.  Örneğin avatarı ile uçağa binebilecek, Paris’e yolculuk yapabilecek,  restoran veya kafelere, sinemalara, müzelere  , konserlere gidecek,   bitcoin benzeri paralarla lüks araç, arsa veya konut satın alabilecek, istediği zaman istediği kişinin avatarı veya sipariş edeceği robot bir avatarla sanal seks de yapabilecektir. Bu paralel dünyanın   para birimleri   yapay para piyasasında işlem bile görmeye başlamıştır.

 İyi de bu durumda gerçek  yaşam ile sanal  yaşam ya da  gerçek “ben” ile Metaverse’deki avatarım arasındaki ilişki nasıl olacak? Bu psikolojik ve psikotik travmalara, benliğin bölünmesine yol açacak mı ? Metaverse sanal bir cennete kaçış yeri mi olacak ?  Gerçek yaşama dönmek  istemeyenler olacak mı ?  Uyuşturucu gibi bağımlılık yaratacak mı ?  Peki   o sanal dünyanın yöneticileri ya da yeni tanrıları yeni kurallar koyup bunları bize dayatırsa  ne olacak ?    Sosyal medya hesabı olan veya olmayanlar Metaverse’in  dışında kalabilecek mi? Belki  insan buna zorlanmayacak    ancak Covid-19 aşı ve PCR kontrollerinde olduğu gibi bu  ortamın dışında kalmak olanaksız hale gelebilecektir. 

 Şirket adını Metaverse olarak değiştiren Facebook milyonlarca insanın verilerine sahiptir. Facebook gibi yapay zeka temelli bir   dünya olan Metaverse’in     düşünce özgürlüğünü tehdit etme,   yapay zekanın emir ve denetimine  girme   gibi riskler barındırma olasılığını  göz ardı etmemek gerekir. 

İnsanın gerçek yaşamdaki   ekonomik durumunu biraz olsun düzeltmek ve onu gerçekten mutlu kılmak için kıllarını kıpırdatmayanlar   sanal bir dünya cenneti yaratmak için milyonlarca lira  harcarken, aynı zamanda bu sanal dünyaya koşa koşa geleceklerden  büyük paralar kazanmanın şehveti içindeler.  Bu öte evrende gerçek hayat yerine   öte hayat ya da sanal hayatın sahte nimetleri sunuluyor insanlara.  Dinsel vaatlerle kandırmak yetersiz kalınca artık devreye sanal vaatler  giriyor demek ki. Gerçek bir dünyada insanca yaşamak varken,     sanal bir dünya yaratarak insanların paralarını ve zamanlarını çalarak  onları boş hayaller  ve umutlar dünyasına sürüklemek isteyenleri kınıyor ve kargışlıyorum.

Erdağ Duru
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Mavi
Sonraki
Perdelerini Çekenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.