İstanbul Bit Pazarları Rehberi: Her Şeyi En Ucuza Alın!

İstanbul Bit Pazarları Rehberi: Her Şeyi En Ucuza Alın!

Bit pazarları, en sevdiğiniz lüks alışveriş merkezlerinin sunmayabileceği olağanüstü deneyimi size sunar. Moda giyiminin sadece butiklerde bulunduğuna inanan sistematik bir alışverişçi olsanız bile, bit pazarlarına biraz zaman ayırıp bambaşka bir alışveriş yapabilirsiniz. Azıcık parayla kaliteli ve çok eşya alma duygusu benzersizdir. Her şeyi aynı çatı altında elde tutmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi fiyatlandırma ve alternatif ürünlerle paranızın karşılığını da alırsınız. Bit pazarları, size normal mağazalarda bulamayacağınız çeşitli eski vintage ürünler sunar. Mücevherler, elektronik aletler, müzik aletleri ve giysilerden ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Talep ağırlıklı olarak düşük fiyata özgünlük arayan gençlerin son zamanlarda sürekli akın ettiği yerlerdir. Bit Pazarları bir trend haline geldi, bu nedenle neredeyse her büyük şehirde birden fazla bit pazarı bulunuyor. Bit pazarlarını nerede bulabilirim? Neden gitmeliyim? Gibi pek çok sorunuza cevap hazırladım.

İstanbul Bit Pazarı Rehberi – Neden Bit Pazarı?

Pazarlık

Bit pazarlarında alışveriş yapmayı sevmemizin ana nedenlerinden biri, pazarlıklardır. Bit pazarlarında çok çeşitli farklı kategorilere ayrılmış ürünler olduğundan, hemen hemen sıfıra makul fiyatlı ürünler, türünün tek örneği ürünler ve bulana kadar gerçekten ihtiyacınız olan hiçbir fikriniz olmayan öğeler bulabilirsiniz. Ailedeki hemen hemen herkes için mutlaka bir şey bulabilirsiniz.

Antikalar

Aileyle birlikte geçmişten antikalara bakmak gerçekten keyifli olabilir. Geçmişi birlikte keşfedin ve baktığınız öğelerin geçmişi hakkında konuşmalar başlatın. Bonus, bulduğunuz antika gizli bir hazine olup olmadığını asla bilemezsiniz.

İstanbul Bit Pazarları Rehberi: Her Şeyi En Ucuza Alın!

El İşi Ürünler

Başka kimsenin sahip olamayacağı bir şey mi arıyorsunuz? Tamamen el yapımı, türünün tek örneği ürünler satın alabilmeniz için harika fırsatlar sunar. Bir eşya ne kadar benzersiz ve nadir olursa, satın alma konusunda o kadar heyecanlı olursunuz.

Yerel Gıda Satıcıları

Yiyecek satıcıları Bit pazarlarında popülerdir, bu nedenle midenizi doldurun, damak tadınızı canlandırın ve enerjinizi artırın (daha fazla alışveriş için!). Desteğiniz, satıcının işinde kalmasına yardımcı olur.

bit pazarında baharatlar

Yerel Unlu Mamül Satıcıları

Yerel fırıncılar, görünüşte sonsuz miktarda tatlı ikram satan Bit pazarlarına her zaman katılıyor ve ürünlerini orada sergiliyorlar. Genellikle satın almadan önce küçük bir parça deneyebilirsiniz. Tartlardan ekler pastalara, muffinlerden poğaçalara kadar pek çok değişik unlu mamülle karnınızı doyurabilirsiniz ve saatlerinizi harcarken yorgun düşmezsiniz.

Ucuzluk

Bit pazarları genellikle ikinci el kaliteli ve marka ürünleri bulundurur. Normalde çok daha fahiş fiyatlara satılan kıyafet, dış giyim, aksesuar ve ayakkabılara çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Bazen defolu olduğu için satılamayan ancak hiçbir sorunu olmayan tertemiz ürünleri de buralarda bulabilirsiniz. Çok az miktara bir sürü kombin yapabilir ve birikiminizi başka şeylere yatırabilirsiniz.

İstanbul’daki En İyi Bit Pazarları

BEŞİKTAŞ SALI PAZARI

Beşiktaş’ın mahalle pazarı her Salı taze ürünleriyle bilinse de, ikinci kat da pazarlık avcıları için bir cennettir. Genellikle toplanmaya ve satın almaya hazır büyük yığınlarda çok sayıda kaliteli ve şık giysi, aksesuar, ayakkabı ve ilginç şeyler bulabilirsiniz.

BY RETRO

Neredeyse bir bodrumda gizlenmiş gibi görünen By Retro, ziyaretçilerin dönem kostümlerinden kullanılmış gelinliklere kadar akla gelebilecek her şeyi bulabilecekleri dev bir vintage ve tasarruf cennetidir. Düzenli olarak kıyafetler ödünç alan Türkiye TV şovları arasında çok popüler olan bu mekan, sonsuz kıyafet ve aksesuar içeriklerine göz atmak için uzun zaman harcayacaksınız.

FERİKÖY BİT PAZARI

Antika dendiğinde ilk akla gelen ve İstanbul’un en popüler Bit pazarlarından biri her Pazar Bomonti semtinde boş bir otoparkın içinde kurulur. Ziyaretçiler çok uzun bir süre etrafta dolaşacaklar çünkü piyasada antika nesneler, kayıtlar, eski fotoğraflar, kameralar ve çok daha fazlası dahil olmak üzere akla gelebilecek her şey var.

SENTETİK SEZAR

Vintage ve tasarruflu giyim ve aksesuar açısından bir başka İstanbul’un en iyisi Sentetik Sezar, sizin de beğeninize göre oldukça özenle düzenlenmiş mükemmel bir koleksiyona sahip. Kıyafetler, ayakkabılar ve aksesuarlar 1970’lerden 1990’ların başına kadar uzanır ve ayrı ayrı kuru temizlemeye tabi tutulur.

ÇUKURCUMA

El yapımı ve antika sevenler için İstanbul’un Çukurcuma mahallesi, bambaşka bir döneme ait eşsiz buluntuları bulmak için en iyi yerlerden biri. Çukurcuma Caddesi’nde bir aşağı bir yukarı yürüyün ve caddede pek çok eşya sergileyen tüm Bit pazarlarına göz atın. Eski siyah beyaz fotoğraflardan kartpostallara, eski mobilyalara, lambalara, posterlere, kitaplara ve çok daha fazlasına kadar her şeyi bulacaksınız. Bu sokaktaki favorilerimizden biri, eski bir Çukurcuma evinin içinde buluntularla dolu (hatta dışarıda bahçede) bir antika dükkanı olan Karadeniz Antik.

MOZK

Mozk’ta sadece harika eski mobilyalar ve ev aksesuarları değil, aynı zamanda mayodan korselere, elbiselerden kostüm takılarına kadar değişen, tasarruflu ve eski giysiler de bulacaksınız. 1930’lardan 1990’lara kadar Mozk, her stili kapsıyor. Ayrıca, uygun fiyatlarla harika mobilyalar bulabileceğiniz ünlü arka bahçedeki outlet satışları için Facebook sayfalarını takip ettiğinizden emin olun.

İstanbul Bit Pazarları Rehberi: Her Şeyi En Ucuza Alın!

Salı Pazarı

Bu açık pazara gittiğinizde, muazzam sayıda ürün çeşidi ve etrafındaki insanlar sizi şaşırtacak. Salı pazarı aslında her çeşit taze meyve ve sebzeleri, etiketi olmayan şişelerde taze sıkılmış zeytinyağını, her zevke, renge ve şekle sahip taze zeytinleri içerir; büyük şeffaf plastik kubbelerin altında kurutulmuş meyveler, ucuz giysiler, Çin malı ürünler ve hurdalarla dolu bir pazardır. Eski biblo, makine parçaları, aletler ve çatal bıçak takımı. Salı Pazarı aynı zamanda Cuma günü de kuruluyor. Salı Pazarı, İstanbul’un Anadolu yakasında yer alır ve saat 08: 00’de başlar ve 19: 00’da kapanır.

HORHOR PAZARI

Fatih Mahallesinde bulunan eşsiz Bit pazarlarından biridir. Diğer Bit pazarlarından farklı olmak üzere dar sokaklar arasına gizlenmiş yedi katlı bir binada yer alır. Satıcılar daire içinde orijinal ve ikinci el giysiler, antikalar, el yapımı mobilyalar ve ahşap eşyalar satıyor. Horhor Bit pazarı maalesef düşünüldüğü kadar ucuz değildir. Ortalama ve yüksek fiyatlara sahip olduğu söylenilebilir. Pazar günü sabah 9:00 akşam 21:00 arası açıktır.

KADIKÖY GÖZTEPE BİT PAZARI

Ucuzluk ve çok çeşitli ürünlerin bulunduğu Kadıköy Göztepe Bit pazarı son zamanlarda gençlerin en uğrak mekanlarından biri oldu. Metrobüs Uzunçayır durağından sonra Kartal yönünde 100 metre ileride bulunan bu bit pazarı sadece Cuma günleri kuruluyor. Mutfak eşyalarınızı hem ucuz hem şık olarak yenilemek isterseniz ya da ufak tefek süs eşyalarına ilgi duyuyorsanız mutlaka bakmanız gereken yerlerden birisi. Çok şık saatlerin, ilginç oyuncakların ve aksesuarların bulunduğu stantlara mutlaka uğrayıp bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

BİT PAZARINA GİDECEKLER İÇİN TAVSİYELER

En iyi seçim için Bit pazarının ilk gününde erken gidin. En büyük indirimleri almak için son günün sonunda tekrar uğrayın.

Varsa Bit pazarının haritasını alın. Alışveriş yaparken, daha sonra teslim almak için ücretli satın aldığınız kabinleri ve gün içinde tekrar ziyaret etmek istediklerinizi işaretleyin.

Yanınıza bol miktarda nakit para alın. Çoğu satıcı kredi ve banka kartı kabul etmez ve her Bit pazarı bir ATM’ye sahip değildir.

Paranızı bir ön cebinizde veya öne yerleştirilmiş bir çapraz çantada saklayın. Arkanızda sallanan bir omuz çantası taşımayın. Bit pazarları kalabalıklaşır ve zaman zaman sarsılırsınız. Yankesiciler, paranızı böyle ortamlarda kolaylıkla çalabilir.

İstanbul Bit Pazarları Rehberi: Her Şeyi En Ucuza Alın!

Rahat bir yürüyüş ayakkabısı giydiğinizden emin olun yoksa ayaklarınız günün sonunda ağrır.

Gerektiği gibi ekleyebileceğiniz veya çıkarabileceğiniz hafif katmanlar halinde giyinin. Dış mekan satışlarında hava hızla değişebilir ve kapalı Bit pazarları bile sıcaklık kontrollü değildir.

İzin verilirse yanınıza kahve veya su alın. Bit pazarında bir kahve standı olsa bile, muhtemelen kalabalıktır ve fiyatlar yüksektir. Paranızı alacağınız muhteşem ürünlere saklayın.

Tekerlekli katlanabilir bir araba alın. Bir şeyler satın alırken göz atmak için elleriniz serbest olacak ve etrafınızda eşya taşırken kollarınız ağrımayacak. Kırılabilecek öğeleri sarmak için yanınıza gazete kağıdı alabilirsiniz.

Yanınızda götürmek için bir Bit pazarı araç seti hazırlayın. Hata yapmamak için ölçümlerinizi ve renk örneklerinizi elinizin altında bulundurursanız eve döndüğünüzde pişman olmazsınız. Çoğu Bit pazarında, bir kez bir şey satın aldığınızda, genellikle iade edemezsiniz.

En sevdiğiniz kabinlerde bayilerle kısaca sohbet etmeyi bırakın. Satıcılar iyi müşterilerini hatırlar ve iyi müşteriler genellikle en büyük indirimleri alır.

Fiyat çok yüksek görünüyorsa bir teklifte bulunun. Tecrübeli Bit pazarı satıcıları, alışveriş yapanların pazarlık etmesini bekler ve etiketlerdeki fiyatlara pazarlık odası oluştururlar.

Bit Paza02rında Yapılmayacaklar Listesi

İade veya teslim hakkında soru sormadan büyük eşyalar için nakit para vermeyin.

Bit pazarının ilk gününün sabahında büyük indirimler beklemeyin. Biraz düşünebilirsiniz, ancak satıcılar büyük indirimleri son günün sonunda yaparlar. Ancak o zamana kadar çok az eşya kalmış olabilir.

Herhangi bir şey satın alma konusunda ciddi değilseniz, her şey üzerinde pazarlık yapmayın. Onsuz yaşayamayacağınız bir parça bulduğunuzda, satıcı ciddi olmadığınızı varsayar ve zaman kaybetmekten yorulur.

Sahip olmanız gereken bir eşyadan uzaklaşmayın. Eğer onu severseniz, başkası da sevecek ve geri döndüğünüzde çoktan satılmış olacaktır.

Sağlam, düşük maliyetli parçaları sadece biraz çalışmaya ihtiyaç duydukları için başkasına vermeyin. Kozmetik onarımlar (boyama, yeniden kaplama, donanımı değiştirme ve basit döşeme) kolay düzeltmelerdir.

Bit pazarının izin verdiğini bilmediğiniz sürece köpeğinizi yanınıza almayın. Evcil hayvanlara izin veriliyorsa, kaka toplamakta sorumlu olun. Köpeğiniz çok sevimli olabilir ama dışkıları değildir – özellikle de bir yabancının ayakkabısının her tarafına bulaştığında.

İstanbul’un dar sokaklarında yürürken, bir dükkânın önünde oturmuş birkaç eski sandalye ve masa, belki bir buzdolabı ve bir TV satılan Bit pazarları göreceksiniz. Bu Bit pazarları ikinci elci olarak da adlandırılır, kullanılabildiği sürece artık kullanılmayan mobilyaları toplarlar, cilalarlar, boyayıp içinde kırılanları tamir edip ucuza satarlar. Hayal edin ya da etmeyin, ancak bazen tanınmış markalardan daha güzel ve daha kaliteli bir şaheser bulabilirsiniz.

Bit pazarları hem Anadolu yakasında hem de Avrupa yakasında İstanbul’un dört bir yanına yayılıyor ve her hafta her türden ve türden insanlar buradan satın almak için bu pazarlara gidiyor. Neden olmasın? Meyve ve sebzeler taze ve ucuzdur, antikalar cilalıdır, iyi durumdadırlar ve eve eşsiz bir dokunuş katabilir. Mobilya,  aydınlatma, kilim ve diğer mobilyaların durumunu kontrol edin. Her parçanın tamir edilmesi için ne kadar zaman ve para harcayacağını tahmin edin ve onarımlarının mümkün olduğundan emin olun. Olduğu gibi kullanamayacaksanız, Bit pazarları buluntularını yeniden kullanmanın yollarını düşünün. Antika bir mikroskobu masa lambasına çevirebilir veya eski bir kapıyı yatak başı olarak kullanabilirsiniz.

https://www.thespruce.com/dos-and-donts-of-flea-market-shopping-1313707

https://theculturetrip.com/europe/turkey/articles/the-best-flea-markets-and-thrift-stores-in-istanbul/

 

Özlem Yılmazer
English Language Teacher
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tanımak…
Sonraki
SİYAH GÖZLÜ ÇOCUKLAR / BLACK EYED KIDS (TEKSAS’IN KABUSU)

SİYAH GÖZLÜ ÇOCUKLAR / BLACK EYED KIDS (TEKSAS’IN KABUSU)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.