İspanya’da Erasmus+ ile Staj Yapmak

İspanya Erasmus için Nasıl Staj Vizesi Alırım?

Erasmus+ ile staj yapma kararını alır almaz ilk işim bu işin vize prosedür kısmı ile ilgili araştırma yapmak olmuştu. Maalesef internette onlarca internet sitesi ziyaret etmiş olmama rağmen sağlıklı, elle tutulur bir bilgiye ulaşamamıştım. Ama kendimi denek olarak kullandığıma göre bilgilerimi  paylaşarak sizleri biraz olsun bilgilendirebilirim.

Öncelikle kalacağınız süre çok kritik. Yani bu süre 90 günden fazla olacak ise yazının geri kalanını okuyarak vakit kaybetmeyiniz 🙂

Vize prosedürü

İspanya Vize başvurusunu VFS Global şirketi aracılığı ile yapabiliyorsunuz, bu kısım önemli. Çünkü doğrudan konsolosluk yerine aracı kullanmanın vize alma şansınızı doğrudan etkilediği kanaatindeyim. Bu aracı kurum ülkeler tarafından yetkilendirildiği ve yine bu ülkeler tarafından vize prosedürleri konusunda yönlendirildikleri için zaten uygun olmayan, eksik başvuruları kabul etmiyorlar. Tabi ki sizin hatrınız için değil, ülkelere karşı sorumlu oldukları için. Vize randevuları için bu kurumdan her ayın sonunda bir sonraki ay için randevu alınabiliyor sadece. Yani 2 ay önceden arayıp almak mümkün değil. Gitmeden önce gerekli evrakları da bu linkten (http://www.vfsglobal.com/spain/turkey/Istanbul/student-visa.html ) görüntüleyebilirsiniz. Fakat buraya yazmadıkları ve orada talep ettikleri (biraz sinir olmuştum açıkçası) bir kaç evrak daha var. Çalışmıyor iseniz ve ailenizden biri size sponsor oluyorsa, o kişinin iş yerinden almış olduğu bir belge. Bu belgede kişinin şirketteki pozisyonu, işe giriş tarihi ve çalışma süresi gibi detaylar yer alıyor. Bir diğeri ise ikametgah belgesi. Burada biraz kafa karışıklığı söz konusu açıkçası. İlk gidişimde benden ikametgah adresiniz de gerekli denmişti fakat başka bir personel Vukuatlı Nüfus kayıt örneği üzerinde zaten adresin yazılı olduğunu ve ekstra bir evrağın gerekmediğini söylemişti, nitekim benden de almadılar, geri verdiler.

Şimdi gelelim en sıkıcı noktaya. İspanya en zor vize veren ülkelerden biri. Daha doğrusu en zor başvurulan ülkelerden diyebiliriz. Çünkü mesele başvuruyu eksiksiz yapabilmek. Eğer bunu başarabilirseniz genel olarak red vermeyen bir ülke. Zorluğu da şuradan geliyor; maalesef en ufak bir belgenin dahi ıslak imzalı ve ıslak mühürlü olmasını istiyorlar ve kesinlikle bilgisayar çıktısı kabul etmiyorlar. Diğer belge detaylarına zaten yukarıda verdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

Ben asıl size Erasmus Prosedürlerinden bahsetmek istiyorum.

Erasmus prosedürü

Burada destekleyici evraklar çok önemli. Ne kadar çok o kadar iyi. Unutmayın ki her ne kadar staja gidiyor olsanız da öğrenci statüsünde gidiyorsunuz. 90 Güne Kadar Öğrenci Vizesi başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra ben şahsım adına şu belgeleri Erasmus+ adına destekleyici belgeler olarak sundum;

İspanya da Erasmus Staj'ı Yapmak için Vize Nasıl Alınır?

 • 1     Orijinal imzalı ve mühürlü öğrenci belgesi. Tabiki en ama en önemlisi bu. Sizin öğrenci olduğunuzun en büyük kanıtı.
 • 2    Okulum, benim ve çalıştığım şirket tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Erasmus Training Agreement’ın bir kopyası. Bu belge orijinal olmak zorunda değil.
 • 3    Ve son olarak kabul aldığım şirketin kendi antetli kağıtlarına yazılmış ve kaşeli, imzalı davet mektubu. Bu evrağı da ıslak imzalı vermeseniz de oluyor tabiki.

Bu program dahilinde teslim ettiğim destekleyici evrakların hepsi bunlardı ve 3 iş gününde vizem elime ulaştı.

Anladığım kadarı ile tüm Schengen Vizeleri 90 gün üzeri olduğu durumlarda farklılık göstermeye başlıyor. 90 günden az süreli kalışlar C tipi vize olarak geçiyor ve tüm kısa süreli kalışları kapsıyor ki buna Öğrenci Vizesi de dahil.

Çalışmak için sigorta şart!

Bu arada Erasmus+ programı ile staj yaptığınız taktirde Training Agreement üzerinde özel bir sigorta talep ediliyor, adı Liability Insurance. Bu sigortanın normal şartlarda iş veren ya da okul tarafından yapılması gerekse de iki kurumun da kabul etmemesi gibi bir ihtimal söz konusu. Ama yine telaşa gerek yok, bu sigortayı Türkiye’de benim bildiğim iki sigorta firması yapıyor ve ücreti kalacağınız döneme göre değişiyor. Yanlış hatırlamıyorsa 40 ila 80 euro arasında bir şeydi. Tutarı tam hatırlayamıyorum çünkü benim çalıştığım firma bu sigortayı karşılamayı kabul etmişti ve ben bunun için ücret ödememiştim.

Özetlemek gerekirse benim gibi panik yapıp ya şimdi ben işçi olarak mı gidiyorum, bir dünya evrak isteyecekler diye kafanıza takmanıza gerek yok. Çünkü saydığım 3 evrak haricinde turist vizesinden pek de bi farkı yok. Ülkeye girişte de size geliş sebebinizi sormaları durumunda rahatlıkla Erasmus Öğrencisi olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Nitekim bu yazıyı da sizlere İspanya’dan yazıyorum. Önümüzdeki günlerde burada gezdiğim gördüğüm yerleri anlatan yazılar yazmayı da planlıyorum.

Ayrıca, çok değerli olduğunu düşündüğüm bir diğer konuyla ilgili (Model United Nations) makaleyi de aşağıya bırakıyorum.

Tekrar görüşmek üzere.


Kaan Olcay
kooplog.com kurucu ortağı, dijital dünyada bir iş insanı, yarı zamanlı girişimci.

orum

 1. Merhaba ben ekim ayından itibaren 3 ay geçerli staj yapacağım. Vize başvuru belgelerini araştırırken şu yazıyla karşılaştım. “Öğrenciler için; kişi öğrenci ise ya da an itibariyle çalışmıyorsa bu kişilere sadece anne, baba ya da kişilerin yasal eşleri sponsor olabilir. Sponsor olan kişinin masrafları karşıladığına dair yazılı bir dilekçesiyle birlikte, iş yeri evrakları (işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, son 3 aya ait maaş bordrosu, şirket oda sicil kaydı, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi) ve sponsor olan kişinin son 3 aya ait bankadan imzalı kaşeli, içerisinde bir miktar bakiye görünen güncel banka hesap dökümü eklenmelidir. Yine aynı durumda, bu kişiyle aile bağının görüldüğü vukuatlı nüfus kayıt örneği de sunulmalıdır.” sen bundan hiç bahsetmemişsin. Yapması zorunlu olmayan bir aşamamı ?

  1. Öncelikle değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Güzel bir noktaya değinmişsin, benim gözümden kaçmış. Söylemiş olduğun aşamayı da yapmalısın, evet.

 2. Yazı için teşekkürler. Faydalı ve rahatlatıcı oldu 🙂 Bu yıl Ekim ayında staj için İspanya’ya gideceğim. Vize işleri çok canımı sıkıyor. Sigortanın ve öğrenci belgesinin ingilizce mi olması gerekiyor? Hangi belgeler hangi dilde olması gerekiyor? Rica etsem söylebilir misiniz?

  1. Öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Yukarıda da söylediğim gibi sigorta poliçem çalışacağım şirket tarafından karşılandığı için dili İspanyolca idi. Kendin yaptıracaksan İngilizce olması yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Öğrenci belgesi ve diğer belgelerin de tamamına yakını İngilizce olacak. Sonuçta sen Erasmus+ öğrencisi olarak gidiyorsun ve İspanyolca bilmek ya da anlamak zorunda değilsin 🙂

 3. Acaba vize masrafları toplam ne kadar tuttu birde kalacak yer belgesi için ney gösterdiniz bilgilendiriseniz çok sevinirim

  1. Merhabalar,

   Benim gittiğim dönemde Erasmus+ öğrenci kapsamında olduğum için VFS Global(Vize yetkilisi şirket) bir ücret ödememiştim. Daha doğrusu; ödedim, bir hafta kadar sonra iade ettiler. 🙂

 4. Merhaba, benim merak ettiğim şey kalıcak yer olarak nereyi gösterdin ve dönüş biletini almışmıydın başvurmadan önce vizeye. Ve sonuç olarak sana ne kadar süreyle vize verdiler, stajın kaç gündü?Sevgiler.

  1. Merhabalar,

   Erasmusu.com adlı siteden kiralamıştım kalacağım yeri. Kiralama işlemini internet üzerinden online olarak yaptığım için bir çıktısını paylaşmam yeterli oldu. Sonuç olarak; çalışma süresi olarak belirttiğim süreden birkaç gün fazlasını verdiler.

 5. Merhabalar,

  Burada çok fazla para göstermekten ziyade aktif bir banka hesabı göstermeniz önemli. Çünkü, sizden sadece hesap bakiyenizi gösterir bir belge değil, hesap hareketleri dökümünüzü talep ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir