Sokakta yürüyen insanlar

Erasmus Staj Hareketliliği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Erasmus+ Staj Hareketliliği Nedir?

Erasmus ile yurtdışında eğitim almak konusunda hepimiz bilgi sahibiyiz ancak bugün eğitimden değil (eğitim de sayılır aslında) bir staj programından bahsedeceğim.

Özetle; Erasmus+ (Erasmus Plus) Staj Hareketliliği ile üniversite öğrencilerine Avrupa’da staj yapma imkanız sağlanıyor. Bir yükseköğrenim kurumunda lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencisiyseniz 3 -12 ay arasında staj yapabilirsiniz. Meslek yüksekokulu öğrencisi iseniz de bu süre 2-12 ay olarak değişmektedir. Ulusal Ajans Merkezi altında bulunan ”Hayatboyu Öğrenme Programı” kapsamında siz de Erasmus+ Staj Hareketliliği ile profesyonel kariyerinize sağlam bir adım atarak başlayabilirsiniz.

Harita - Erasmus Staj

Erasmus+ Staj Hareketliliği’nde Staj Yeri Bulmak

Erasmus+ Staj Hareketliliği’nin en büyük, en önemli ve en uğraştırıcı tarafı bu olsa gerek; staj yeri bulma konusu. Bilindiği üzere, Erasmus programı ile Avrupa’ya eğitime gitmek istediğinizde, okulunuzun zaten halihazırda anlaşmalı olduğu üniversiteler mevcuttur ve okuduğunuz bölüm/program kapsamında size en uygun üniversiteyi seçer ve süreci başlatırsınız ama burada durum çok farklı çünkü staj yapacağınız yeri sizin bulmanız gerekiyor. Ne okul, ne Ulusal Ajans bu konuda yardımcı olmuyor ne yazık ki.

Bir şeyler yazan erkek

Staj Bulma Aşaması

 • Programı ve programın kampsamını anlatan, İngilizce bir niyet mektubu hazırlayabilir, başvurularınızda kullanabilirsiniz.
 • Linkedin üzerinden Avrupa’daki şirketler ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Staj ilanlarını uluslararası sitelerden takip edebilirsiniz.
 • Türkiye’de daha öncesinde staj yaptıysanız, staj yapmış olduğunuz şirketin bağlantıda olduğu Avrupalı şirketlere ulaşabilirsiniz. (Ben bu yolu denedim ve başarıya ulaştım.)

Hareketliliği Başvuru Süreci

Başvuru sürecini okulunuzda bulunan Erasmus Ofisi ya da Uluslararası Ofis aracılığıyla takip edebilirsiniz. Başvuru yapmak için staj yeri bulmuş olmanız şart değil. Öncelikli olarak başvuru sürecinizi başlatabilir ve daha sonrasında size tanınan süre içersinde staj yeri arayışınıza devam edebilirsiniz. Başvuru aşamasında sizi azıcık da olsa uğraştıracak evrakların başında ”Erasmus Training Agreement” geliyor diyebiliriz. Bu evrak; okul, staj yapacağınız şirket ve sizin tarafınızdan eksiksik şekilde doldurulmalı ve tamamlanmalı. Şirketi zor bulduk, adamlara bir de form mu doldurtacağız, diyorsunuz; haklısınız. 🙂

Bir şeyler yazan kadın

Vize Prosedürü

İspanya Vize başvurusunu Turkey BLS Spain Visa aracılığı ile yapabiliyorsunuz, bu kısım önemli. Çünkü doğrudan konsolosluk yerine aracı kullanmanın vize alma şansınızı doğrudan etkilediği kanaatindeyim. Bu aracı kurum ülkeler tarafından yetkilendirildiği ve yine bu ülkeler tarafından vize prosedürleri konusunda yönlendirildikleri için zaten uygun olmayan, eksik başvuruları kabul etmiyorlar. Tabi ki sizin hatrınız için değil, ülkelere karşı sorumlu oldukları için.

Vize randevuları için bu kurumdan her ayın sonunda bir sonraki ay için randevu alınabiliyor sadece. Yani 2 ay önceden arayıp almak mümkün değil. Gitmeden önce gerekli evrakları da bu linkten görüntüleyebilirsiniz. Fakat buraya yazmadıkları ve orada talep ettikleri (biraz sinir olmuştum açıkçası) bir kaç evrak daha var. Çalışmıyor iseniz ve ailenizden biri size sponsor oluyorsa, o kişinin iş yerinden almış olduğu bir belge.

İspanya Bayrağı - Erasmus Staj

Bu belgede kişinin şirketteki pozisyonu, işe giriş tarihi ve çalışma süresi gibi detaylar yer alıyor. Bir diğeri ise ikametgah belgesi. Burada biraz kafa karışıklığı söz konusu açıkçası. İlk gidişimde benden ikametgah adresiniz de gerekli denmişti fakat başka bir personel Vukuatlı Nüfus kayıt örneği üzerinde zaten adresin yazılı olduğunu ve ekstra bir evrağın gerekmediğini söylemişti, nitekim benden de almadılar, geri verdiler.

En Zor Vize Veren Ülkelerden Biri: İspanya

Şimdi gelelim en sıkıcı noktaya. İspanya en zor vize veren ülkelerden biri. Daha doğrusu en zor başvurulan ülkelerden diyebiliriz. Çünkü mesele başvuruyu eksiksiz yapabilmek. Eğer bunu başarabilirseniz genel olarak red vermeyen bir ülke. Zorluğu da şuradan geliyor; maalesef en ufak bir belgenin dahi ıslak imzalı ve ıslak mühürlü olmasını istiyorlar ve kesinlikle bilgisayar çıktısı kabul etmiyorlar. Diğer belge detaylarına zaten yukarıda verdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

Ben asıl size Erasmus+ Prosedürlerinden bahsetmek istiyorum.

Otel Odası

Konaklama & Hibe

Konaklama:

Aynı staj yeri bulma konusunda olduğu gibi burada da yalnızsınız, ne yazık ki. Bir üniversiteye eğitime gitmediğiniz için doğal olarak bir üniversitenin yurt seçeneği de bulunmuyor. Erasmus süresince konaklayacağınız yeri de kendiniz bulmalısınız. Ben de konaklayacağım yeri Erasmusu.com üzerinden ayarladım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Hibe:

Burada iyi bir haberim var 🙂 Staj için de Ulusal Ajans aracılığıyla hibe almanız mümkün. Üstelik, staj programına katılan öğrenciler, eğitim programına katılan öğrencilerden daha fazla hibe alıyor. Hibe detayları her yıl değişiklik gösterebilir. Bu neden buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Erasmus+ Staj Hareketliliği için Gerekli Belge & Evraklar

Burada destekleyici evraklar çok önemli. Ne kadar çok o kadar iyi. Unutmayın ki her ne kadar staja gidiyor olsanız da öğrenci statüsünde gidiyorsunuz. 90 Güne Kadar Öğrenci Vizesi başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra ben şahsım adına şu belgeleri Erasmus+ adına destekleyici belgeler olarak sundum;

 • Orijinal imzalı ve mühürlü öğrenci belgesi. Tabiki en ama en önemlisi bu. Sizin öğrenci olduğunuzun en büyük kanıtı.
 • Okulum, benim ve çalıştığım şirket tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Erasmus Training Agreement’ın bir kopyası. Bu belge orijinal olmak zorunda değil.
 • Ve son olarak kabul aldığım şirketin kendi antetli kağıtlarına yazılmış ve kaşeli, imzalı davet mektubu. Bu evrağı da ıslak imzalı vermeseniz de oluyor tabiki.

Bu program dahilinde teslim ettiğim destekleyici evrakların hepsi bunlardı ve 3 iş gününde vizem elime ulaştı.

Anladığım kadarı ile tüm Schengen Vizeleri 90 gün üzeri olduğu durumlarda farklılık göstermeye başlıyor. 90 günden az süreli kalışlar C tipi vize olarak geçiyor ve tüm kısa süreli kalışları kapsıyor ki buna Öğrenci Vizesi de dahil.

Erasmus+ Staj Hareketliliği için Sigorta Şartları

Bu arada Erasmus+ programı ile staj yaptığınız taktirde Training Agreement üzerinde özel bir sigorta talep ediliyor, adı Liability Insurance. Bu sigortanın normal şartlarda iş veren ya da okul tarafından yapılması gerekse de iki kurumun da kabul etmemesi gibi bir ihtimal söz konusu. Ama yine telaşa gerek yok, bu sigortayı Türkiye’de benim bildiğim iki sigorta firması yapıyor ve ücreti kalacağınız döneme göre değişiyor. Yanlış hatırlamıyorsa 40 ila 80 euro arasında bir şeydi. Tutarı tam hatırlayamıyorum çünkü benim çalıştığım firma bu sigortayı karşılamayı kabul etmişti ve ben bunun için ücret ödememiştim.

Erasmus+ Staj Hareketliliği için Son Sözler

Özetlemek gerekirse benim gibi panik yapıp ya şimdi ben işçi olarak mı gidiyorum, bir dünya evrak isteyecekler diye kafanıza takmanıza gerek yok. Çünkü saydığım 3 evrak haricinde turist vizesinden pek de bi farkı yok. Ülkeye girişte de size geliş sebebinizi sormaları durumunda rahatlıkla Erasmus Öğrencisi olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Erasmus Programı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

kooplogger

Yazar: Kaan Olcay

kooplog.com kurucu ortağı, dijital dünyada bir iş insanı, yarı zamanlı girişimci.

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 Yorum

 1. Merhaba, ben de 2 aylığına erasmus staja gidicem İspanyaya. Vize belgeleri için araştırma yaparken denk geldim Bloguna güzelmiş olmuş fakat sadece 3 evrak götürdüğünü söylemişsin. Bu prosedür ne kadar geçerli? Sanırım sen vfs den aldın ama artık İspanya vizesini bls veriyor ve vize ile ilgili evraklara girdiğim zaman böyle uzuuunn bir metin çıktı karşıma. ( https://turkey.blsspainvisa.com/istanbul/turkish/pdf/student-turkish.pdf ) Gerçekten bunları yapacak mıyız arkadaşlar bilen var mı? Daha önce 10 ay Polonya’da erasmus yaptım vize için vfs ye götürdüğüm belge sayısı 6-7 tane falandı. Konu hakkında yardımcı olursan sevinirim, teşekkürler

  • Onur selamlar!

   Değerli yorumun için çok teşekkürler. Öncelikle paylaştığın PDF’i görünce birazcık duygulanmadım değil 🙂 Maalesef, benim gittiğim zamanda da (VFS ile başvuru yapmıştım, doğru diyorsun) buna benzer bir evrak tutuşturmuşlardı elime. İçeriği değişmiş olabilir elbette ama ne istiyorlarsa götürmende fayda var. İspanya için en kolay vize veren ülkelerden biri derler, doğru; ama mesele başvuruyu eksiksiz yapabilmekte zaten 🙂 Kolaylıklar diliyorum şimdiden. İspanya’daki deneyimlerini de kooplog’da paylaşırsan senin gibi daha sonra gidecek olan arkadaşlara da rehberlik etmiş olursun. 😉 Buena suerte!

 2. Iyi gunler, verdiginiz degerli bilgiler icin tesekkur ederim. Onumuzdeki yaz Ispanya’ya staja gitmeyi planliyorum. Bende yesil pasaport var ama yine de ogrenci vizesi cikarttirmam gerekiyor mu? Tesekkur ederim.

 3. merhabalar güzel bir içerik olmuş teşekkür ederim öncelikle. bir sorum olacak. ben staj için 5 aylık gideceğim yeşil pasaportum var ancak 5 ay olduğu için vizeyi yine de alacağım. Yeşil pasaportla alabiliyor muyum bilginiz var mı? bir de bu dönem derslerim bitti boşu boşuna 750 tl yatırmak istemiyorum. ancak yenilemezsem ıslak imzalı öğrenci belgesi alamıyorum. bu konuda ne önerirsiniz? öğrenci belgesi şart mı?

 4. Merhaba, benim merak ettiğim şey kalıcak yer olarak nereyi gösterdin ve dönüş biletini almışmıydın başvurmadan önce vizeye. Ve sonuç olarak sana ne kadar süreyle vize verdiler, stajın kaç gündü?Sevgiler.

 5. Yazı için teşekkürler. Faydalı ve rahatlatıcı oldu 🙂 Bu yıl Ekim ayında staj için İspanya’ya gideceğim. Vize işleri çok canımı sıkıyor. Sigortanın ve öğrenci belgesinin ingilizce mi olması gerekiyor? Hangi belgeler hangi dilde olması gerekiyor? Rica etsem söylebilir misiniz?

  • Öncelikle değerli yorumun için teşekkür ederim. Yukarıda da söylediğim gibi sigorta poliçem çalışacağım şirket tarafından karşılandığı için dili İspanyolca idi. Kendin yaptıracaksan İngilizce olması yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Öğrenci belgesi ve diğer belgelerin de tamamına yakını İngilizce olacak. Sonuçta sen Erasmus+ öğrencisi olarak gidiyorsun ve İspanyolca bilmek ya da anlamak zorunda değilsin 🙂

 6. Merhaba ben ekim ayından itibaren 3 ay geçerli staj yapacağım. Vize başvuru belgelerini araştırırken şu yazıyla karşılaştım. “Öğrenciler için; kişi öğrenci ise ya da an itibariyle çalışmıyorsa bu kişilere sadece anne, baba ya da kişilerin yasal eşleri sponsor olabilir. Sponsor olan kişinin masrafları karşıladığına dair yazılı bir dilekçesiyle birlikte, iş yeri evrakları (işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, son 3 aya ait maaş bordrosu, şirket oda sicil kaydı, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi) ve sponsor olan kişinin son 3 aya ait bankadan imzalı kaşeli, içerisinde bir miktar bakiye görünen güncel banka hesap dökümü eklenmelidir. Yine aynı durumda, bu kişiyle aile bağının görüldüğü vukuatlı nüfus kayıt örneği de sunulmalıdır.” sen bundan hiç bahsetmemişsin. Yapması zorunlu olmayan bir aşamamı ?