Erasmus Staj Hareketliliği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sokakta yürüyen insanlar

Erasmus Staj Hareketliliği Nedir?

Erasmus ile yurtdışında eğitim almak konusunda hepimiz bilgi sahibiyiz ancak bugün eğitimden değil (eğitim de sayılır aslında) bir staj programından bahsedeceğim. Özetle; Erasmus (Erasmus Plus) Staj Hareketliliği ile üniversite öğrencilerine Avrupa’da staj yapma imkanız sağlanıyor. Bir yükseköğrenim kurumunda lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencisiyseniz 3 -12 ay arasında staj yapabilirsiniz. Meslek yüksekokulu öğrencisi iseniz de bu süre 2-12 ay olarak değişmektedir. Ulusal Ajans Merkezi altında bulunan ”Hayatboyu Öğrenme Programı” kapsamında siz de Erasmus Staj Hareketliliği ile profesyonel kariyerinize sağlam bir adım atarak başlayabilirsiniz. 

Fotoğraf sahibi: Mikhail Nilov (@Mikhail Nilov on Pexels)

Erasmus Staj Hareketliliği’nde Staj Yeri Bulmak

Erasmus Staj Hareketliliği’nin en büyük, en önemli ve en uğraştırıcı tarafı bu olsa gerek; staj yeri bulma konusu. Bilindiği üzere, Erasmus programı ile Avrupa’ya eğitime gitmek istediğinizde, okulunuzun zaten halihazırda anlaşmalı olduğu üniversiteler mevcuttur ve okuduğunuz bölüm/program kapsamında size en uygun üniversiteyi seçer ve süreci başlatırsınız ama burada durum çok farklı çünkü staj yapacağınız yeri sizin bulmanız gerekiyor. Ne okul, ne Ulusal Ajans bu konuda yardımcı olmuyor ne yazık ki. Bir şeyler yazan erkek

Staj Bulma Aşaması

  • Programı ve programın kampsamını anlatan, İngilizce bir niyet mektubu hazırlayabilir, başvurularınızda kullanabilirsiniz.
  • Linkedin üzerinden Avrupa’daki şirketler ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Staj ilanlarını uluslararası sitelerden takip edebilirsiniz.
  • Türkiye’de daha öncesinde staj yaptıysanız, staj yapmış olduğunuz şirketin bağlantıda olduğu Avrupalı şirketlere ulaşabilirsiniz. (Ben bu yolu denedim ve başarıya ulaştım.)

Hareketliliği Başvuru Süreci

Başvuru sürecini okulunuzda bulunan Erasmus Ofisi ya da Uluslararası Ofis aracılığıyla takip edebilirsiniz. Başvuru yapmak için staj yeri bulmuş olmanız şart değil. Öncelikli olarak başvuru sürecinizi başlatabilir ve daha sonrasında size tanınan süre içersinde staj yeri arayışınıza devam edebilirsiniz. Başvuru aşamasında sizi azıcık da olsa uğraştıracak evrakların başında ”Erasmus Training Agreement” geliyor diyebiliriz. Bu evrak; okul, staj yapacağınız şirket ve sizin tarafınızdan eksiksik şekilde doldurulmalı ve tamamlanmalı. Şirketi zor bulduk, adamlara bir de form mu doldurtacağız, diyorsunuz; haklısınız. 🙂 Bir şeyler yazan kadın

Vize Prosedürü

İspanya Vize başvurusunu Turkey BLS Spain Visa aracılığı ile yapabiliyorsunuz, bu kısım önemli. Çünkü doğrudan konsolosluk yerine aracı kullanmanın vize alma şansınızı doğrudan etkilediği kanaatindeyim. Bu aracı kurum ülkeler tarafından yetkilendirildiği ve yine bu ülkeler tarafından vize prosedürleri konusunda yönlendirildikleri için zaten uygun olmayan, eksik başvuruları kabul etmiyorlar. Tabi ki sizin hatrınız için değil, ülkelere karşı sorumlu oldukları için. Vize randevuları için bu kurumdan her ayın sonunda bir sonraki ay için randevu alınabiliyor sadece. Yani 2 ay önceden arayıp almak mümkün değil. Gitmeden önce gerekli evrakları da bu linkten görüntüleyebilirsiniz. Fakat buraya yazmadıkları ve orada talep ettikleri (biraz sinir olmuştum açıkçası) bir kaç evrak daha var. Çalışmıyor iseniz ve ailenizden biri size sponsor oluyorsa, o kişinin iş yerinden almış olduğu bir belge. İspanya Bayrağı - Erasmus Staj Bu belgede kişinin şirketteki pozisyonu, işe giriş tarihi ve çalışma süresi gibi detaylar yer alıyor. Bir diğeri ise ikametgah belgesi. Burada biraz kafa karışıklığı söz konusu açıkçası. İlk gidişimde benden ikametgah adresiniz de gerekli denmişti fakat başka bir personel Vukuatlı Nüfus kayıt örneği üzerinde zaten adresin yazılı olduğunu ve ekstra bir evrağın gerekmediğini söylemişti, nitekim benden de almadılar, geri verdiler.

En Zor Vize Veren Ülkelerden Biri: İspanya

Şimdi gelelim en sıkıcı noktaya. İspanya en zor vize veren ülkelerden biri. Daha doğrusu en zor başvurulan ülkelerden diyebiliriz. Çünkü mesele başvuruyu eksiksiz yapabilmek. Eğer bunu başarabilirseniz genel olarak red vermeyen bir ülke. Zorluğu da şuradan geliyor; maalesef en ufak bir belgenin dahi ıslak imzalı ve ıslak mühürlü olmasını istiyorlar ve kesinlikle bilgisayar çıktısı kabul etmiyorlar. Diğer belge detaylarına zaten yukarıda verdiğim linkten ulaşabilirsiniz. Ben asıl size Erasmus Prosedürlerinden bahsetmek istiyorum.

Otel Odası

Konaklama & Hibe

Konaklama:

Aynı staj yeri bulma konusunda olduğu gibi burada da yalnızsınız, ne yazık ki. Bir üniversiteye eğitime gitmediğiniz için doğal olarak bir üniversitenin yurt seçeneği de bulunmuyor. Erasmus süresince konaklayacağınız yeri de kendiniz bulmalısınız. Ben de konaklayacağım yeri Erasmusu.com üzerinden ayarladım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Hibe:

Burada iyi bir haberim var 🙂 Staj için de Ulusal Ajans aracılığıyla hibe almanız mümkün. Üstelik, staj programına katılan öğrenciler, eğitim programına katılan öğrencilerden daha fazla hibe alıyor. Hibe detayları her yıl değişiklik gösterebilir. Bu neden buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Erasmus Staj Hareketliliği için Gerekli Belge & Evraklar

Burada destekleyici evraklar çok önemli. Ne kadar çok o kadar iyi. Unutmayın ki her ne kadar staja gidiyor olsanız da öğrenci statüsünde gidiyorsunuz. 90 Güne Kadar Öğrenci Vizesi başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra ben şahsım adına şu belgeleri Erasmus adına destekleyici belgeler olarak sundum;

  • Orijinal imzalı ve mühürlü öğrenci belgesi. Tabiki en ama en önemlisi bu. Sizin öğrenci olduğunuzun en büyük kanıtı.
  • Okulum, benim ve çalıştığım şirket tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Erasmus Training Agreement’ın bir kopyası. Bu belge orijinal olmak zorunda değil.
  • Ve son olarak kabul aldığım şirketin kendi antetli kağıtlarına yazılmış ve kaşeli, imzalı davet mektubu. Bu evrağı da ıslak imzalı vermeseniz de oluyor tabiki.

Bu program dahilinde teslim ettiğim destekleyici evrakların hepsi bunlardı ve 3 iş gününde vizem elime ulaştı. Anladığım kadarı ile tüm Schengen Vizeleri 90 gün üzeri olduğu durumlarda farklılık göstermeye başlıyor. 90 günden az süreli kalışlar C tipi vize olarak geçiyor ve tüm kısa süreli kalışları kapsıyor ki buna Öğrenci Vizesi de dahil.

Erasmus Staj Hareketliliği için Sigorta Şartları

Bu arada Erasmus programı ile staj yaptığınız taktirde Training Agreement üzerinde özel bir sigorta talep ediliyor, adı Liability Insurance. Bu sigortanın normal şartlarda iş veren ya da okul tarafından yapılması gerekse de iki kurumun da kabul etmemesi gibi bir ihtimal söz konusu. Ama yine telaşa gerek yok, bu sigortayı Türkiye’de benim bildiğim iki sigorta firması yapıyor ve ücreti kalacağınız döneme göre değişiyor. Yanlış hatırlamıyorsa 40 ila 80 euro arasında bir şeydi. Tutarı tam hatırlayamıyorum çünkü benim çalıştığım firma bu sigortayı karşılamayı kabul etmişti ve ben bunun için ücret ödememiştim.

Erasmus Staj Hareketliliği için Son Sözler

Özetlemek gerekirse benim gibi panik yapıp ya şimdi ben işçi olarak mı gidiyorum, bir dünya evrak isteyecekler diye kafanıza takmanıza gerek yok. Çünkü saydığım 3 evrak haricinde turist vizesinden pek de bi farkı yok. Ülkeye girişte de size geliş sebebinizi sormaları durumunda rahatlıkla Erasmus Öğrencisi olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Önerilen İçerik: Erasmus Programı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

Kaan Olcay
Lead Product Owner @arcelik | Founder @kooplog | Member of Congress @fenerbahce
20 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Romantik Haftasonu Kaçamağınız Olabilecek Mekan Önerileri

Romantik Haftasonu Kaçamağınız Olabilecek Mekan Önerileri

Sonraki
Centrale a Béton Mobile et Fixe OTT Globale

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.