Mutluluğunuza Zarar Veren 5 Zehirli Alışkanlık

Fotoğraf sahibi: Greyerbaby (@Greyerbaby on Pixabay)

Alışkanlıklarımız bizi iyi ya da kötü olarak tanımlar, çünkü sadece engelleri aşmamıza yardımcı olan stratejiler olarak müdahale etmekle kalmaz, aynı zamanda iştah açıcı görünümüne rağmen bir tuzak içeren zehirli bir elma gibi de olabilirler. içeri.

Bu nedenle, birçok alışkanlığımız çabalarımızı optimize etmemize izin verse ve faydalı olarak görülse de, mutlu olmamızı engelledikleri için sağlığımız ve yaşamımız için toksik olan birçok başka alışkanlık vardır.

Hatta görece “iyi” saydığınız alışkanlıklar o kadar da olmayabilir ya da hayatınızda sahip olduğunuz tüm alışkanlıkların sonuçlarının farkında bile olmayabilirsiniz.

Bugün sizi mutlu olmanızı engelleyebilecek 5 toksik alışkanlıkla tanıştıracağız. Haydi bunun hakkında düşünelim.

Olumsuz düşün

Genelde olumsuz düşünme gibi kötü bir alışkanlığımız vardır. Dikkatimizi istemediklerimize, sahip olmadıklarımıza, hak etmediklerimize veya yapamayacaklarımıza odaklama konusunda uzmanız.

Olumsuz düşünceyi geliştirmek, nihayetinde bizi hem sosyal hem de bireysel olarak sınırlayacak kötü bir alışkanlık olabilir. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız, gerçekten deneyecek misiniz?

Olumsuz düşünce, bizi yavaş yavaş kendi örümcek ağına hapseden,  etrafımızdaki her şeyi gri bir sise dönüştüren ve en aşırı durumlarda depresyona veya diğer varyasyonlara yol açabilen büyük bir düşman olarak kendini kurabilir.

RESİM 2

Zorluk, bazı manilere alışmış olmamızda yatıyor ve onlardan kurtulmak o kadar kolay değil.

Bunun için , kaçınılmaz olarak kendimizi yargılama biçimimizle bağlantılı olan düşünme biçimimize dikkat etmeye başlamalıyız  .

Dikkatinizi istediğiniz şeye yönlendirmeniz, o yoğun gri sisin arkasından ışığın görünmesini sağlamanıza da bir araç olacaktır.

Başkalarını suçla

Başınıza gelenler için başkalarını suçlamak, kendi davranışlarınızın ve hatta kendi duygularınızın sorumluluğunu almaktan çekinmektir.

Bu şekilde, hayatınızın kontrolünün sizde olmadığını, daha çok başkalarının veya koşulların kontrolünde olduğunu söyleyeceksiniz.

Kontrolün sizde olduğunu ve başınıza gelenlerin yanıtlarının yalnızca sizde olduğunu unutmayın.

Hava Kuvvetleri pilotu ve dini lider Dieter Uchtdorf bir keresinde şöyle demişti:  “Yaşlandıkça, arkamıza o kadar çok bakarız ve dış koşulların önemli olmadığını, çünkü mutluluğumuzu belirlemediklerini fark ederiz. . Mutluluğumuzu kendimiz belirleriz. ”

Mutluluk bir tutumdur ve ilerlemeye devam etmek için neler yapabileceğinizi fark etmek yerine, başınıza gelenler için başkalarını suçlamaya karar verirseniz, onun tadını çıkaramazsınız.

olmadığın biri olmaya çalışmak

Kendiniz olmaya çalışarak ya da tam tersine, diğer insanların olmanızı istediği kişi olmaya çalışarak yaşayabilirsiniz.

Siz karar verin, ama belli ki diğer insanların istediği karaktere dönüşmek, sizin varoluş biçiminize ihanet olacaktır. Bunu düşün …

Kendin değilsen nasıl mutlu olacaksın?

Maske takmak iki ucu keskin bir kılıçtır, zamanla sürerse sizi kendinizden ve kim olduğunuzu sandığınız kişiden uzaklaştıracak bir tuzaktır. 

Bu nedenle kendinizi keşfedin, kendinizi kabul etmeyi öğrenin, kendinizi sevin ve kendinizi olduğunuz gibi gösterin. Ancak o zaman kendinizle ve başkalarıyla olan ilişkiniz samimi olacaktır.

RESİM 3

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırın

Kendimizi başkalarıyla karşılaştırmanın bize bir faydası yok çünkü her birimiz benzersiziz, benzersiziz ve farklı deneyimler yaşadık. 

Onların, senin ve benim hikayemizin bununla hiçbir ilgisi yok. Öyleyse neden bizi karşılaştıralım? Bizi teselli etmek için mi yoksa üstün olduğumuza inanmak için mi? İstenen amaç nedir?

Benim mutluluğum arkadaşımınkinden çok farklı olabilir. Peki onun yaptığını yapmak beni mutlu edecek mi? Kendinize sorun: benim için mutluluk nedir? Ve sonra nasıl davranacağınızı öğrenebileceksiniz.

Minnettarlık, karşılaştırmanın panzehiri  ve mutluluğa ulaşmanın en iyi şurubu. Ne kadar küçük olursa olsun, hayatınızı harika yapan şeyleri her gün yazın…. Seni mutlu edecek.

Hatalardan ders almayın

Hatalardan ders alırsak, hatalarımız en iyi öğretmenlerimiz olabilir. Eğer yanılıyorsak, ama ne olduğunu ve bundan ne ders çıkarabileceğimizi düşünmeden bırak gitsin, benzer bir şeyin tekrar olması muhtemeldir.

Bu tür bir düşünceyi anlamak için, Thomas Edison’un kendisine akkor ampulü icadı hakkında soru soran bir muhabire söylediği şu cümleyi takip etmelisiniz:  “Ben bir kez bile başarısız olmadım. İşe yaramayan on yol buldum. ” .

Böylece , vurgu ve iyi bir yöntemle, hata ve başarısızlığın başarıya giden yolun sadece bir parçası olduğunu görebileceksiniz .

RESİM 4

Olumsuz düşünmek, başkalarını suçlamak, maske takmak, kendimizi kıyaslamak ya da hatalarımızdan ders almamak, neredeyse biz farkında olmadan duygu durumumuzu etkileyerek bunu yapmamızı engelleyen 5 alışkanlıktır. mutlu ol.

Mutluluk içimizdedir ve onu yaratabilecek ve gelişimine katkıda bulunabilecek olan bizleriz, unutulmamalı. Alışkanlıklarınıza dikkat edin ve gerekirse değiştirin.

berkekim.writer
Merhabalar ben Berk. Bir e-kitap içerik üreticisiyim.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“2001 Krizinde Dolar bir gecede 3 kat arttı” ?
Sonraki
Duygusal Bağımlılığı Uzatan Özürler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.