Satranç ve Hayatımız

İlk blog yazımda biraz beyin fırtınası yaptım umarım faydalı olur, iyi okumalar dilerim.

Bu yazıyı özellikle kişisel gelişim kategorisi altında yazıyorum çünkü satranç oynamak zihni geliştirmek ve dinç tutmanın yanında günlük hayatta da olaylara farklı bakış açıları getirerek daha iyi tercihler yapmamıza yardımcı olur. Peki satranç bize nasıl farklı bakış açıları kazandırır? Öncelikle hamle sırası bizde iken rakibimizin yapabileceği hamleleri tahmin ederiz ve bu şekilde rakibin daha iyi konum elde etmemesi için en iyi hamlemizi bulmaya çalışırız. İş hayatımızda da bu böyledir. Mesela bir şirkette terfi almayı bekleyen iki kişiyiz. Rakibimiz ortaya bir proje sunuyor. Sunulan projenin avantaj ve dezavantajlarını düşünürüz.

Bu durumda avantajlar mı yoksa dezavantajlar mı fazla buna bakarız. Eğer rakibimizin avantajları fazla ise yani satranç tahtasında güçlü bir mat atağına başlamışsa gözünden kaçırdığı zayıflıkları ararız. Satrançta her atak mutlaka arkasında bir zayıflık bırakır. Biz de bu zayıflıkların üstüne gider ve çeşitli hamleler yaparak mat atağını savuşturmaya çalışırız. Eğer atağı bitirebilirsek muhtemelen avantaj bize geçecektir. Artık yapmamız gereken diğer taşlarımızı da oyuna sürüp ya da oyundaki taşlarımızı daha iyi konumlandırıp kendi atağımıza başlamaktır. Rakibimizin projesindeki açıkları, zayıflıkları bulabilir ve onları kendi fikirlerimizle daha güçlü hale getirip onu bertaraf edebiliriz. Burada etik tartışması meydana gelebilir. Bununla beraber hayatın her alanında başarılı olmak için insanlar açıkları bulmaya çalışır.

Bu arkasından kuyusunu kazmak değilidir. Çünkü rakibin projesini kötü duruma sokmaya çalışmıyoruz aksine o projenin zayıf yanlarını güçlendirip tekrar ortaya koyuyoruz. Yani şirkete faydalı olabilecek herhangi bir şeyi ortadan kaldırmıyoruz aksine şirkete/kuruma daha faydalı olabilecek bir şey yapıyoruz. Gel gelelim rakibimiz rastgele şahlar çekiyor yani ortaya sadece göstermek için dayanaksız projeler ortaya koyuyor ya da mat atağına çıkmamamız için bizi oyalamaya hatta yavaşlatmaya çalışıyor. Bu durumda yapmamız gereken şahımızı güvenli bir yere almak ve arkamıza bakmadan mat atağına başlamaktır. Önce kendi dezavantajlarımızı giderip atağa başlamak bize daha iyi bir atak sağlayacaktır.

Farklı bakış açıları her zaman bizim faydamızadır. Moda mod bir şekilde bir fikir ortaya koymak yerine fikrimizi farklı açılardan değerlendirmek zayıflıkları bulmamıza yarar ve kendi fikrimizi daha da güçlendirir. Bundan dolayı her ne konuda olursa olsun ortaya bir şey koymadan önce fikrimizi kendimiz çürütmeye çalışmalıyız ki bizim de gözümüzden kaçmış/kaçacak olan kısımlarda karşıt fikirleri daha iyi bir şekilde karşılamış oluruz. Karşıt fikirlerden kaçmak ya da onları fütursuzca karalamak yerine o şekilde düşünmek, anlamak bize sadece fayda getirir. 

bağımsız bağımlı
Monoton Bir Üniversite Öğrencisi1800 metrede diş hekimi olmaya çalışıyorum. Güncelleme: Ne yazık ki başardı.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Holistik Tıp Nedir?
Sonraki
Kendine Değer Kat: Zaman Yönetimi

Kendine Değer Kat: Zaman Yönetimi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.