Tayland’ın En Gözde Tatil Adası: Phuket Adası ve Bilmeniz Gerekenler

Tayland’ın En Gözde Tatil Adası: Phuket Adası

Phuket adası Tayland’ın en geniş adası; kilometrelerce büyüklüğü ile Phuket adası Singapur ile neredeyse aynı büyüklükte.

Tayland'ın En Gözde Tatil Adası: Phuket Adası ve Bilmeniz Gerekenler

Phuket Adası’na Nasıl gidilir, Nerededir?

Phuket adasına Bangkok’tan ya da Singapur’dan jet uçak ile yapacağınız seyahat ile yaklaşık 1 saatte ya da günlük yapılan Asya Havayolları uçuşları ile Phuket adasına ulaşabilirsiniz. Phuket adası kısa tatil yapmak için ya da dinlenme tatili yapmak isteyenler için çok ideal bir yer. Adada yer alan işletmelerin çalışma saatleri ise şöyle; sabah 9.00’da başlıyor ve akşam 17.00’de mesai son buluyor. Cumartesileri ise sabah 9.00’da başlayan mesai öğlen 12.00’de sona eriyor. Phuket adasında bu saat dilimi resmi tatil günlerinde işe değişkenlik gösterebilir.

Tayland'ın En Gözde Tatil Adası: Phuket Adası ve Bilmeniz Gerekenler

Phuket Adası’nın Özellikleri Nelerdir?

Adada geçerli para birimi Thai Bahtı. Perakende mağazalar adada haftanın 7 günü 12 saat boyunca hizmet veriyor. Perakende mağazalar haricinde giyim mağazaları ise aynı İstanbul’daki AVMlerde olduğu gibi sabah 10’dan akşam 10’a kadar hizmet veriyor. Phuket adasının birçok yerinde, özellikle turistik noktalarda birçok İnternet kafe de bulunmakta. Adanın PTTleri yani post officeleri ise sabah 8’den akşam 16.30’a kadar hizmet veriyor. Phuket adasında bulunan Thai postaneleri ayrıca son derece güvenilirler. Acil ya da önemli gönderileriniz EMS servisleri ile de gönderilebiliyor. Phuket adasında bulunan postanelerin EMS hizmeti ile gönderilerinizi daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde gönderebilirsiniz ama tabii ki hızlı ve güvenilir olduğu için fiyatları yüksek.

Phuket adasının yerel postaneleri haricinde DHL gibi dünya çapında özel operatör firmaları da bulunuyor. Adada elektrik 220 Volt AC at 50 cycles. Phuket adasında iken android cihazınızın ya da telefonunuzun adaptörü elektrik prizlerine uymaz ise farklı elektrik prizleri ve elektrik soketleri kullanabilirsiniz ama iki pin flat denilen Amerikan tipi ve Avrupa tipi elektrik prizleri adada yaygın.

Tayland'ın En Gözde Tatil Adası: Phuket Adası ve Bilmeniz Gerekenler

Phuket Adasına Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Tatil için En İdeal Zaman: Aralık ve Mart

Adada yaz sezonu nisanda başlayıp haziranda sona eriyor. Soğuk havalar ise temmuzda başlıyor ve kasıma kadar sürüyor. Phuket adasına gitmek için en ideal zaman ise aralık ve mart ayı. Arazi, denize girmek için ise tehlikeli, çünkü yaz sezonunun bittiği haziran ve ağustos aylarında deniz gelgitler sebebiyle çok tehlikeli olabilir, bu yüzden eğer ki sahillerde kırmızı bayrak dalgalanıyorsa denize girmemenizde fayda var.

Su İçerken Dikkat! 

Phuket adasına tatile gidip de sağlıklı kalmak istiyor iseniz Hindistan’a gittiğinizde nasıl su içmiyor iseniz aynı şekilde adadayken musluklardan hiçbir şekilde su içmeyin, her zaman şişelenmiş sudan için.

Sivrisineklere Dikkat!

Phuket adasında geçireceğiniz seyahat boyunca sivrisineklere dikkat etmekte fayda var, Raid’in böcek kovucusunu kullanarak ısırılmaktan kaçının ve konaklayacağınız geceler boyunca örtünün. Ayrıca adada acil bir durumda polise ulaşmak için 191, turist polisine ulaşmak için ise 1155 aramanız yeterlidir.

Tapınak Ziyaretleri

Phuket adasına gitmiş iken tapınakları görmeden hayatta dönmem diyor iseniz tapınaklara girişte inananlara saygı duymak amacı ile omuzlarınızı ve bacaklarınızı kapatacak bir şekilde giyinmeniz olacaktır. Adada yer alan tapınaklara girmeden evvel ayakkabılarınızı ve şapkanızı çıkarmak da yararlı olacaktır. Phuket adasında Buda görüntülerine insanlar çok hürmet gösteriyor; Budaya olan saygı öyle bir durumda ki alkollü içecek, Buda günleri gibi dini bayramlarda, satın alınamıyor.

Nakit Para İhtiyacı ve ATM’ler

Adanın neredeyse her yerinde nakit para çekmek için ATM bulabilirsiniz. Phuket adasındaki ATM’ler uluslararası kartları kabul eder ve başta İngilizce olmak üzere birçok dilde hizmet verir, ATM’ler banka kartınızı iade etmeden evvel nakit para çeker. Phuket adasında yapacağınız tatil boyunca satıcılara nazik olmanız halinde satıcılar ile pazarlık yapabilir, iyi muamele görebilirsiniz. Ayrıca yemek yediğiniz bir restoranda garsona bırakacağız bahşiş ile takdir de görebilirsiniz ancak şart değildir onu da belirtelim.

Araç Trafiği Yoğun

Adada bir araba ya da motosiklet kiralamak isterseniz uluslararası ehliyet belgenizi göstermek zorundasınız. Phuket adasında trafik tıpkı İstanbul trafiği gibi diyebiliriz. Özellikle Phuket ve Paton bölgesinde AVM’ lerin etrafı, turistik yerler de bolca trafik olabiliyor. Phuket adasında toplu taşıma kullanmayı düşünür iseniz tuk tuk, yerel otobüs ve minibüsler yer almaktadır.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Edebiyat Dünyasında Kadının Yeri ve Önemi
Edebiyat Dünyasında Kadının Yeri ve Önemi

Edebiyat Dünyasında Kadının Yeri ve Önemi

Sonraki
Yeni Başlayanlar için: Pilates Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yeni Başlayanlar için Pilates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yeni Başlayanlar için: Pilates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.