Seyir Zevki Yüksek 3 Kaliteli Soygun Filmi

Seyir Zevki Yüksek 3 Kaliteli Soygun Filmi

Gerilim ve adrenalini hissettiğiniz ve sanki siz orayı soyuyormuş gibi gerildiğiniz 3 kaliteli soygun filmi

Soygun filmlerini sevmeyen insanlar çok azdır. Yapılan planlar, soygun boyunca hesaplanmayan aksilikler vb. etkenler soygun filmlerini sinema seyircisinin seyir zevkine hitap eden bir tür haline getiriyor. Bu listede kişisel olarak sevdiğim 3 tane soygun filmini sıralayacağım.

1 – Dog Day Afternoon

 

Görece eski filmlere hep bir ön yargı vardır. Bende de bu var çünkü son yıllarda filmin çekim kalitesi ve izleyen için görüntü kalitesi önemli bir faktör. Fakat,  güzel bir senaryo bütün bunların seyirci için önceliğini değiştirebiliyor. Belki de bunun en güzel örneği 1957 yapımı siyah beyaz bir film olan 12 Angry Men  filmidir.  Tek mekanda sadece diyaloglarla birçok insanın eski filmlere olan ön yargısını kırmasına yardımcı olmuştur. Dog Day Afternoon ise eşcinsel bir karakteri oynayan Al Pacino’nun bir arkadaşıyla bankayı soyma girişiminde bulunmasından sonra kasanın boş olmasını fark etmeleriyle gelişen olayları konu alıyor. Olayın giderek büyüyüyerek medyanın ve halkın takip ettiği bir olay haline gelmesiyle bu küçük soygun bambaşka bir şeye evriliyor. Ayrıca Godfather serisinden Fredo Corleone olarak tanıdığımız John Cazale ile Al Pacino’nun uyumu bile izlemenize yetecek bir etken.

2 – The Town

 

Ben Affleck’in hem başrol hem de yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmde ise Boston’da nesiller boyu bir süren bir soyguncular geleneğine ve antlaşmasına sahip Charlestown mahallesinde geçiyor. Burada yaşayan profesyonel hırsızlar ve bu mahallenin üyeleri bir çeşit code (anlaşma,töre,yasa) tarzına sahip. Yani, kendi isteğiyle bu mahalleyi birinin terk etmek istemesi neredeyse mümkün değil.  Ben Affleck’in oynadığı Doug karakteri ve 3 arkadaşı aile gibiler ve soyacakları bankanın müdürü olan  Claire Keesey ‘e karşı olan duyguları ile soygunun gerçekleşmesi arasında ki gerilimi çözüp çözemeyeceğini izleyerek görmenizi tavsiye ediyorum.

3 – Public Enemies

 

1930’larda  ” America’s Most Wanted ” ( Amerika’da En Çok Aranan ) bir suçlu olan John Dilliger ( Johnny Deep) ile Federal Büro’dan Melvis Purvis (Christian Bale) arasında geçen kovalamanın hikayesini izlerken Dilliger’ın çetesinin o zamanlarda yaptıkları soygunlara şahit oluyoruz. Bol bol dönemin ünlü tüfeği Thompson M1A1 taşıyan, fötr şapkalı ve siyah paltolu adamlar ile FBI arasında ki gerçekleşen bu kovalamacanın taşıdığı kalite ile kendini izleten bir soygun filmi diyebiliriz. 

www.tunahanince.com

Tunahan İnce
www.tunince.com Okuyorum sonra yazıyorum.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Neden OZ En İyi Dizilerden Biridir?
Sonraki
Mutlu Olma Sanatı | Bertrand Russell | Kitap İncelemesi
Mutlu Olma Sanatı | Bertrand Russell | Kitap İncelemesi

Mutlu Olma Sanatı | Bertrand Russell | Kitap İncelemesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.