Sarı Sıcak – Çukurova Serisi

Sarı Sıcak-Çukurova Serisi

İşçi, Dondurmacı Çocuk, Öğretmen, Pamuk Dede: Muzaffer İzgü

Adana’nın yetiştirdiği sayısız değerden biri kıymetli yazar Muzaffer İzgü’dür. Son derece zor bir hayattan gelip ülkenin mizah yazınına katkıda bulunmak için bunca çabalayan pek az insan vardır.Ne mutlu ki onlardan birini ana dilimizde okuyabiliyor, büyüdüğü sokaklarda yürüyüp aydınlık için gayretlerini örnek alabiliyoruz. Adana’nın kenar mahallelerinden birinde derme çatma bir gecekonduda geçen yoksul bir çocukluk… “Tuhaf ve uyduruk” icatlarıyla yoksulluğa direnmeye çalışan bir baba;çaresiz ve emektar bir anne; hastalıklı ve narin bir kardeş… Bu evde her şeye rağmen hayata dişiyle tırnağıyla direnmeye çalışan bir çocuk,Muzaffer.

Kahvede çıraklık, sokaklarda gazoz, su, darı satmak, babasıyla seyyar satıcılık yapmak, sinemada kendi yaşındaki çocuklara patlamış mısır satıp tüm bu kazandıklarını evin geçimine teslim etmek.Bunlar çocukluğunun yalnızca bir kısmıdır.

36 basım yapan ve esinlenilerek çekilen filmiyle ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan Zıkkımın Kökü isimli kitabı işte bu çocukluğu anlatır. Durmaz bir gayreti, Çukurova’nın sıcağında bitmek bilmeyen mücadeleyi, tüm hayal kırıklığına, düşüşlere rağmen her defasında yeniden kalkıp hayata sarılmayı yalnızca anlatmayan, aynı zamanda öğreten bu kitap, yazdıklarından yalnız biridir. Küçük okuyucularının ‘Pamuk Dede’si olmayı başarmış bir çocuk edebiyatçısı, aynı zamanda kara mizahın ve gülmecenin ustalarındandır. Cumhuriyetçi bir öğretmen olan Muzaffer İzgü, hayatı boyunca Çukurova’nın şartlarında zorluklar içinde var olmanın etkileriyle yazmıştır.

Adana Dayanışma Ağı
A’D’A hayalimizin kurucu ekibi olarak, yola çıkıyoruz. Kentimizde özellikle son yirmi yıldır, gün geçtikçe ağırlaşan sorunlara; başta da genç işsizlik sorununa çözümler bulunmasına katkı sağlamak amacındayız. Zaman içinde unutulan ve çürümeye yüz tutan dayanışma kültürümüzü, geçici yardımlardansa daha sürdürülebilir, dayanışmacı, kolektif iş modelleriyle tanıştırmak öncelikli hedefiyle harekete geçiyoruz.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türkiye Futboluna Damgasını Vurmuş 7 Yabancı Teknik Direktör
Türkiye Futboluna Damgasını Vurmuş 7 Yabancı Teknik Direktör

Türkiye Futboluna Damgasını Vurmuş 7 Yabancı Teknik Direktör

Sonraki
Milyarder Olan Trump Bu Serveti Nasıl Elde Etti?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.