Milyarder Olan Trump Bu Serveti Nasıl Elde Etti?

Milyarder Olan Trump Bu Serveti Nasıl Elde Etti?

Milyarder Trump, siyasetçi Trump ve en sonunda başkan Trump. Yalnızca Amerika’da değil tüm dünyada insanların çoğunlukla ciddi bir antipati duyduğu ve bunu da çekinmeden dile getirdiği bir figür Trump. Gerek kendi ailesine karşı, gerek yönettiği halka karşı takındığı tutum ve ciddiyetsizliği sebebiyle kendisine öfkelenen ciddi bir topluluk var. Trump yalnızca siyaset yapmak için siyaset yapıyor. İnsan hakları, azınlık hakları, hayvan hakları onun asla ama asla umrumda değil. Hatta bunu o kadar önemsemiyor ki çoğunlukla insanların karşısına çıkıp açık bir şekilde bu hususlarla alakalı hayati konularla bile dalga geçebiliyor. Ayrıca kamera önündeki hareketlerine bakıldığında bile fark edilen ciddi bir kabalığı ve asabiyeti var. Öyle ki insanlar çekirdek ailesinin bile onun yanında olmaktan mutlu olmadığını ve zorla tutulduğu iddia ediyorlar.

Peki böylesine iş bilmez bir adam nasıl oldu da Amerika gibi bir ülkenin başkanı konumuna gelebildi? Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Trump, o kadar zengin ki bu zenginliği bir ülkenin başkanı olabilmek için kullanabiliyor. O halde bugünün doğru sorusu şu: Trump nasıl bu kadar zengin oldu?

Milyarder Olan Trump Bu Serveti Nasıl Elde Etti?

Baba Parasının Faydaları

Trump, her ne kadar şu anda sahip olduğu  milyon dolarların tamamen kendi emeğiyle kazanılmış olduğunu iddia etse de Amerikalı gazetecilerin yaptığı çalışmalar bunun tam tersini ispat ediyor. Trump’ın varlığının çocuğu babasından kendisine miras kalan yüklü sermayeler ile inşa edilmiş. Trump, 1946 yılında New York’ta doğuyor ve babası bu esnada emlakçılık ile uğraşıyor. İddialara göre Baba Trump çocuklarına her yıl düzenli olarak yüklü miktarda para transferi yapıyor. Bahsettiğimiz miktar yılda 200.000 $ ve hesaplara göre Trump aslında sermayesinin ciddi bir kısmına sekiz yaşında sahip olmuş bir milyoner.

Aynı zamanda bu zenginliğin getirdiği şaşalı bir hayat yaşıyormuş. Türk dizilerinde sıkça rastladığımız zengin züppe çocuk figürü Trump’ın gençlik hayatına cuk oturuyor. Trump’a oldukça yakın olan tanıkların röportajlara göre Trump, liseyi bitiremediği için terk ediyor ve askeri akademiye gidiyor. Ardından babasının yanında çalışmaya başlıyor. Zaten babası bütün giderlerini karşılıyor. Bu da yetmezmiş gibi havacılık, turizim, kumarhane yöneticiliği gibi işlere giriyor ve buralarda yüz binlerce dolar borç yapıyor. Elbette bunları da Baba Trump ödüyor.

Vergi Kaçakçılığından Milyarder Oldu

New York Times tarafından yaklaşık 18 ay boyunca yapılan detaylı ve meşakkatli bir araştırma sonucunda Trump’ın milyarder olma hikayesine dair bazı ciddi yalanlara rastlanıyor. Trump, 70 yıllık hayatında elde ettiği bu serveti kazanmak için babasından yalnızca 1 milyon dolar destek aldığını iddia etmiş. 1980’lerden başlayan ve Trump’ın her fırsatta efsane eleştirerek anlattığı bu zengin olma hikayesi, seçim kampanyalarının da vazgeçilmez anlatılarından bir tanesi olmuştu. Hikayenin derinliği ve gerçek yüzü  ile alakalı hiçbir fikri olmayan halk için bu milyarder olma hikayesi elbette çekiciydi. Bu kazanımı gerçekleştirebilmiş birinin ülke de yönetebileceği yanılgısına kapılanlar oldu. Oysa Trump, bu serveti bile kendi kazanmamıştı.

New York Times’ın haberinde Trump’ın gençliğinden itibaren ailesine vergi kaçırmak için destek olduğu ve bu kaçakçılık sayesinde 413 milyon dolar sermaye ulaştığı gibi bir ifade var. Aynı zamanda Baba Trump’ın çocuklarına 1 milyar dolardan fazla birikim bıraktığı da söylemler arasında. Bu durumda Trump ailesinin yüklü bir miktar vergi ödemesi gerekiyor. Bu miktarın ise 550 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Oysa kardeşler, 550 milyon dolarlık verginin yalnızca 52.2 milyon dolarını ödemiş. Şu anda iste zaman aşımı sebebiyle ne yazık ki bu durumun cezai bir yaptırımı yok. Yani Trump ailesi aslında vergi kaçakçılığı yoluyla şimdiki zengin ve gösterişli hayatlarına kavuşmuş.          

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sarı Sıcak – Çukurova Serisi
Sonraki
Yakışıklı Olmanın Dezavantajı
Yakışıklı Olmanın Dezavantajı

Yakışıklı Olmanın Dezavantajı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.