Yakışıklı Olmanın Dezavantajı

Yakışıklı Olmanın Dezavantajı

Yakışıklı Olmanın Dezavantajı

Birinci elden deneyimlerimden yola çıkarak bu yazıyı yazıyorum demeyi çok isterdim 🙂 Orta boylu, orta kilolu, tam bir ortalama insanım. O yüzden söyleyeceklerimin doğruluğunu teyit ettirmeniz gerekecek.

Bu sadece yaptığım kişisel bir gözlem.

Yakışıklı, çekici, güzel, seksi… Ne derseniz artık… Bu sıfatlara sahip olmak herkes tarafından arzulanır, sahip olanlar da toplum tarafından onaylanır.

Hatta öyle ki, insanın hayatta erişebileceği en üst mertebe toplum tarafından “çekici” kabul edilmekmiş gibi davranırız. Bu dezavantajı yaratan yanılgı da bu sanırım.

Yanlış anlaşılmasın, söylediklerimin kulağa tipsiz tesellisi gibi gelmesini istemem. Elbette çekici olmayı, arzulandığını görmeyi hemen hemen herkes ister 🙂 

Sorun şu ki, çekici insan zaten yapması gereken her şeyi yapmıştır ve hayatta başka bir başarı elde etmesine gerek yoktur gibi davranan büyük bir kesim var.

Bunlar, gerçekten yakışıklı/güzel/çekici olup aynı zamanda spesifik bir alanda yetenekli olan insanların yeteneklerinin gözardı edilmesine yol açıyor.

Aklıma gelen ilk örnek Kıvanç Tatlıtuğ.

Lafı eğip bükmeye, kıskançlıkla çamur atmaya falan lüzum yok. Şu adamın yakışıklı olduğunu 2 km öteden anlamak zor değil. Her türlü tarzın yakıştığı adam yakışıklıdır.

Peki aynı kaslı vücut, aynı saç sakal tarzıyla para kazanan onlarca, yüzlerce mankenden ne farkı var Kıvanç Tatlıtuğ’un?

Eh, bana kalırsa cevap oyunculuğu olmalı.

Fakat değindiğim dezavantaj da işte burada ortaya çıkıyor.

Pek çok insan için Kıvanç Tatlıtuğ ile herhangi bir başka erkek oyuncu/manken/ünlü kişinin karşılaştırılması yalnızca çekicilikleri üzerinden olabilir.

Yahut da Kıvanç Talıtuğ gibi yakışıklı bir oyuncu, yakışıklı olmasıyla değil de oyuncu olmasıyla öne çıkan başka biriyle kıyaslanamaz, bu Tatlıtuğ’a hakaret olur.

Gerçekten yakışıklı/güzel olmak, yeteneklerinizi gölgeleyen bir lanet gibi üzerinize çökebilir. Kıvanç Tatlıtuğ oyunculuğunu arşa da çıkarsa, çoğunluk her zaman onu yakışıklı olmasıyla tanıyacak ve takdir edecek.

Belki bir nebze daha tipsiz olsaydı oyunculuğu daha çok takdir toplayabilirdi.

Zavallı yakışıklı herif 🙂

Hakan Kaya
"İnsan sadece yalnız olabildiği sürece, bütünüyle kendisi olur: Demek ki, yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez; çünkü insan ancak yalnız olduğunda özgürdür."
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Milyarder Olan Trump Bu Serveti Nasıl Elde Etti?
Sonraki
KYK Borçlarının Silinmesi Meselesi
KYK Borçlarının Silinmesi Meselesi

KYK Borçlarının Silinmesi Meselesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.