Küçük Bir Kızın Dilinden İngiltere Yok Oluş Çığlıkları Attı

iklim-degisikligi

İklim Değişikliğinin Çığlığı Yokoluş İsyanı Büyüyor

 

İngiltere merkezli küresel ısınma ve iklim değişikliği karşıtı aktivist örgüt Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı), 15 Nisan’da sivil itaatsizlik eylemlerini Londra’da başlatmıştı. Uluslar arası boyuta ulaşan bu eylemler 5 günü geride bıraktı. Sanatçıların tasarladığı yaratıcı eylemleri gerçekleştirmek için Londra’nın Waterloo Köprüsü ve Parlemanto Meydanı, Marble Arch, Oxford Circus ve Piccadilly Circus gibi sembolik bölgelerinde bir araya gelen kalabalık arasında çocuklar, aileler, bilim insanları, akademisyenler ve aktivistler de bulunuyor.

iklim-degisikligi

Ancak, iklim değişikliğine ve çevreye dikkat çekmeyi amaçlayan Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) eylemi süresince yüzlerce polis göstericilere müdahale etti. Polisler dün, eylemin sembolü haline gelen Londra’nın merkezindeki Oxford Caddesi’ndeki pembe gemiyi kaldırdı. Dün 106 kişi daha gözaltına alındı ve toplam gözaltı sayısı 682’ye yükseldi. Eylemciler pembe teknenin çevresinde müzik çalıyor ve duyurularını yapıyorlardı. En son Amerikalı oyuncu Emma Thompson da eyleme destek vermek için Londra’ya gelmiş, bu tekneden bir konuşma yapmıştı.

iklim-degisikligi

Polis Müdahalesine Rağmen Pes Etmek Yok

 

Devletlerin iklim ve çevre kirliliği konusunda yasal düzenlemeler yapmaları için harekete geçen kalabalık grup, polisin müdahalesine rağmen pes edecek gibi durmuyor. İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid, Londra’daki gösterilerde yasalara uymayanlara “yasalar dâhilinde müdahale edilmesi” için polise tam yetki verdi. Buna rağmen, eylemciler dün protestolarını Londra’nın ve Avrupa’nın en işlek havalimanı olan Heathrow Havalimanı’na taşıdı. Havalimanına çıkan yollarda protesto gösterileri düzenleyen çevre aktivistleri ellerinde “Son nesil miyiz?” yazılı pankartlar taşıdı. Gençler otoban kenarlarında piknik yaparak iklim değişikliğine dikkat çekmek istedi. Gösterilerde çocukların da bulunması “Yokoluş İsyanı”nı daha dikkat çekici hale getiriyor. Özellikle hafta sonu eylemlerin daha yoğun bir şekilde süreceği açıklandı. Eyleme katılan gençler, “Sokakta uyumaktan yorulduk ama devlet, taleplerimiz hakkında somut harekete geçene kadar pes etmeyeceğiz” dedi.

Önerilen İçerik: Dünya’yı Yok Edebilecek, Evrenin Esrarengiz Çocuğu: Karadelik Nedir?

3 Büyük Talepleri Var

Sivil itaatsizlik eyleminde insan varlığını tehdit eden iklim felaketi ve ekolojik çöküşe karşı başlıca talep edilenler şunlar:

  1. Hükümet dünyanın karşı karşıya kaldığı iklim krizi hakkında doğruları söylemeli,
  2. İngiltere karbon salımını 2025’e kadar sıfırlamak için bağlayıcılığı bulunan yasal düzenlemeler yapmalı,
  3. Bu hedefe ulaşmak için atılacak adımları denetleyecek bir “Yurttaşlar Meclisi” kurulmalı.

Reuters haber ajansına konuşan 17 yaşındaki Oscar Idle, “Geleceğim için korkuyorum. Bu korku bana harekete geçmem için cesaret veriyor. Felaketlerin olmadığı, gıda kıtlığının, orman yangınlarının ve kasırgaların olmadığı, insanların yaşayabileceği toplumlarda yaşamak istiyorum” dedi. Öte yandan eylemler Fransa’nın başkenti Paris’i de etkiledi. Çevre kuruluşu Greenpeace’in yüzlerce aktivisti, Paris’te şirketlerin petrol ve gaz sanayi ile bağlantılarını protesto etmek amacıyla Societe Generale bankası ile enerji şirketi EDF’e ve petrol şirketi Total’e girişleri engelledi. Yokoluş İsyanı grubunun İtalya’nın başkenti Roma’da da büyük bir eylem düzenlemesi bekleniyor.

16 Yaşındaki Thunberg 1 Haftada Dünya Devleriyle İklim Konusunu Konuştu

Çevreci eylemlerin öncülerinden 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg, geçen Pazartesi Vatikan’da Papa Francesco ile görüşmüştü. Thunberg, geçen Salı ise Avrupa Parlementosu’nda İklim hakkında devletlerin harekete geçmesi konusunda konuşma yapmıştı. Thunberg, geçen Perşembe ise İtalyan Parlamentosu’nun iki kanadından biri olan Senato’da bir konuşma yaptı. “Bize yalan söylediniz. Bize sahte umutlar verdiniz. Geleceğe güvenle bakabileceğimizi söylediniz” dedi. Genç aktivist konuşmasına şu çarpıcı sözlerle devam etti: “Milyonlarca öğrenci iklim için grevler yaptı ama hiçbir şey değişmedi. Siz bize sözler veresiniz, ne yapılabileceğine bakacağınızı söyleyesiniz diye eğitimimizden ve gençliğimizden feragat etmek istemiyoruz. Selfie çekmek için sokaklara inmiyoruz. Eyleme geçmenizi, önlemler almanızı istiyoruz. Hayallerimizi ve umutlarımızı geri almak istiyoruz.”

Önerilen İçerik: İngiltere’nin En Önemli Tarihi Yapılarından Biri Olan Stonehenge’i Anadolu Göçmenleri İnşaa Etmiş

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Google’ın Unutmadığı Türkiye’nin Kadın Haraketlerinin Öncüsü: Duygu Asena
duygu-asena-kimdir

Google’ın Unutmadığı Türkiye’nin Kadın Haraketlerinin Öncüsü: Duygu Asena

Sonraki
Çevrimiçi Veri Güvenliği ve İnternet: Çevrimiçi Verilerinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?
cevrimici-verilerinizi-nasil-koruyabilirsiniz

Çevrimiçi Veri Güvenliği ve İnternet: Çevrimiçi Verilerinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.