Dünyayı Düşünüyorum

Dünyayı Düşünüyorum

Dünyayı Düşünüyorum

Dünyayı düşünüyorum gözlerim kapalı demek isterdim ama dünyanın güzelliklerini unutturdular insanoğluna.Geriye sadece çorak bir arazi ve bataklığa saplanmış insanlar bıraktılar ve biz böyle bir dünyada gelecekten söz ediyoruz hayaller kuruyoruz demek isterdim onu dahi endişe ,kaygı, sitres ve bilinçsiz olduğumuz için kuramıyoruz ya da kurduğumuzu zannediyoruz.Küresel ısınma varken,savaşlar varken ,insanlar kapatılım zulüm görüyorken ,mazlumun umudu zalimin zülmünden kurtulamadıkça dünyayı iyi düşünemiyorum!

Dünyanın kaç bucak olduğunu biliyormusunuz. Sayelerinde biliyoruz artık !Gençlere küçük çocuklara hatta zararlı yiyeceklerle ve annenin duygusuyla anne karnındaki bebeklere dahi öğretiliyor dünyanın kaç bucak olduğu.gençleri gelecek kaygısı ile çocukları sokakta özgürce oynamalarını ellerinden alarak ,topraklarında bilye değilde mermi kovanlarını sayarak ,kurdukları insan  kaplarında hayanın hayvana yapmıyacağı bir muamele ile eziyet ederek ,ülkelerinde ki kaynakları sömürüp insanaları aç susuz bırakarak ve daha bimediğim doğrudan ve dolaylı eziyetler ,zulümler ,sindirme ve asimile hareketleri ile insanoğlu insanoğluna yeni karanlık bir dünya bıraktı.

Asya ya bakıyorum çinin zülmü uygur türklerini yaşanamayacak bir dünya bir dünya veriyor.Arakandaki müslümaların zulmü,kuzey korenin vatandaşına garezi,Rusyanın Türk devletlerine yaptığı sindirme hareketi,sömürgeci devletlerin keşmir gibi sorunları karışıklık çıkarmak için   ortaya attığı sorunlar ve daha bilmediklerim.

Avrupa ahh avrupa günümüzde ben hiçbirşey yapmadım dermişcesine elini eteğini çekmiş bir vaziyette sadece söz hakkı gelince haklı gibi konuşan bir tür sakin görünümlü zalim.

Amerika herkesin anasını ağlatan en bi zalimlerin zalimi günümüzdeki anlaşılan ancak  anlaşılmayıp durumu görmezden gelip unutturmaya çalışan zalim. kardeşi olan Güney amerikayıda bir söz hakkı vermeyerek sifatsız bir varlık gibi yöneten zalim.

Rusya kurt görünümlü babaanne gibisin !Bize dost görünüp saman doldurma postuna.Balkanlardaki Pan-slavızım hareketını,srebnıtsa katlıyamını,Azerbaycanı savunmasız bırakıp hocalı katlıyamına bir nevi neden olan ve daha bilmediğim zulümler.

 Geçmişte ve günümüzde dünyayı yöneten  güçlerle bataklığa gömülen ortadoğu üzerine korku örtüsü atıldı ve kimse o örtüye dokunamaz oldu altında kalanlar ciğ ciğ birbirlerini yiyerek hayatta kalmaya hayat almaya mecbur bırakıldılar.

sudiarabistan oyunlara gelmeden başı bağlıymış gibi yönetilmese ,Müslümalar büyük bir birlik kurup zalimin zulmünden insanoğlunu kurtarsa kudüste özgürce ezanımızı okuyup ,mekkede kafire  para vermeden namaz kılabilse işte  şimdi dünyayı düşünüyorum gözlerim kapalı.

Bu dünyayı düşününce aklıma ölüm daha çok geliyo anne! Kurtuluşa ermek gibi halbuki dünya üzerine bulaştırdığı lekeleri öbür dünyaya götürücez .Oranın ya suyuyla temizleniceğiz ya da  ateşinde kül olacağız.Allahın adaleti ıkı şıktır.Biri müsbet,diğeri menfidir.Müsbet ise hak sahibine hakkı vermektir.1Bu kısımda  dünyada hak sahibine apaçık verilir.Çünkü hak sahibinin bütün ihtiyaçlarını ,isteklerini belirli ölçüler ve herkesin görmesiyle veriyor.İkinci kısım menfidir ki ,haksızları terbiye etmektir.2yani haksızların hakkını azab ve ceza ile veriyor.menfi şu dünya da tamami ile görünmüyor.Fakat o hakikatın varlığını hissettirecek işaretler ve emareler vardır.mesala; Kavm-i Ad ve Semud dan tut ta şu zamanın hakka karşı inat eden kavimlerine kadar gelen edeblendirme tokadı ve azab kamçısı delilden kalbe çabuk gelen kat’i bir kanaat ile gösteriyor.3

Bunları yazarken ınsanlığı dünyayı geleceğimizi düşündüğüm için  acı gerçekleri yüzüme vuraaa vura yazdım,okuyanında öyle düşünerek okumasını  çok isterim ,küçükte olsa farkındalık yaratıp silkelenmeye ihtiyacımızın olduğunu belirtmek istedim.fikirlerinizi paylaşmak isterseniz yorumlarınızı esirgemeyin belki onlarlada silkeleniriz.sevgiler.

Not 1 -2-3  kaynağı ; kuranı kerım ve muhtasar meali,hayrat neşriyat yayınları,s.504  (zülfikar,10. söz 37-38)

simurg
Nurcan Altin Lisans Tarihci
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Normal – Anormal
Sonraki
Başarı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.