Diyar Diyar Gümüşhane de Öğrenci İçin Yapılacaklar Listesi

Fotoğraf sahibi: Bedir Dalbay (@Bedir Dalbay on Pexels)

Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.’   -Emile Zola

Merhabalar, diyar diyar Gümüşhane’ye hoş geldiniz. Öncelikle bütün bir yıl boyunca emek vererek üniversite de okumaya hak kazandığınız için tebrik ederim. Ben bir yıl boyunca Gümüşhane de yaşamış bir öğrenci olarak size 4 maddeyle zamanınızı en verimli şekilde geçirmeniz için tavsiyeler de bulunacağım.

 Yazıya başlamadan önce sizden tüm önyargılarınızı kaldırmanızı istiyorum. Bir yeri eğlenceli kılan da değerli kılan da siz ve çevrenizsiniz, bunu sakın unutmayın. Hadi başlayalım, ne bekliyoruz?

1.YİYECEK/İÇECEK
 

  Öncelikle söylemem gerekiyor ki Gümüşhane’nin kendine has bir yemek kültürü bulunmamaktadır. Ancak etrafındaki şehirlere günübirlik seyahatler yaparak orada ki lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Bunun haricin de yurt akşamlarına eşlik eden keyifli bir lezzet olan Battal Bey Çiğköftecisinden çiğ köfte sipariş etmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Kendi elleriyle yaptıkları çiğ köfte muazzam bir lezzet.

2.GEZİLECEK YERLER

 Gümüşhane’nin küçük bir bölge olduğunu yazının başında bahsetmiştim. Buna rağmen Karadenizin eşsiz parçalarından biri olan Gümüşhanede de gezilecek yerler var elbet. Örümcek ormanları, Karacaoğlu mağarası, Tomara şelalesi gibi yerlere Gümüşhane içinden kalkan günübirlik turlarla oldukça uygun fiyata gezebilirsiniz. Bana favorimi soracak olursanız size Eski Gümüşhaneye pikniğe gitmenizi önerirdim. Taksiyle yaklaşık 40 tl ye eski Gümüşhaneye ulaşım sağlayabilrsiniz. İçden eski bir kilise, çay bahçesi ve biraz ilerlediğinizde yeşillik alanlarda piknik yapabilirsiniz. Ayrıca dönüşte yürüyerek şehir merkezine geri inebilir ve iniş yolundaki manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Bunların haricinde Trabzon, Giresun, Erzurum, Batum gibi yerlere her hafta sonu düzenlenen turlarla gezebilirsiniz.

 

3.PESTİL KÖME

 Gelgelelim Gümüşhane’nin meşhur tatlısı olan pestil kömeye. Pestilin içine fıstıkezmesi eklenmesi ve muska gibi değişik şekillerde sarılıp kesilmesiyle oluşan bu tatlı özellikle de memlekete dönerken ailenize götürmeniz için harika bir tatlı. Size bu tatlıyı Beyoğlu ya da Kral Pestil Köme den almanızı tasiye ederim. Çünkü tatlı taze değilse bayatlamaya ve sertleşmeye başlıyor böylece de yenilemeyecek hale gelmektedir.

 

4.KAFE VE PARKLAR

 Gümüşhane nin en bilindik yerlerinden biri olan Sema Doğan Parkı içinde bowling, bilardo, voleybol, basketbol oynayabileceğiniz alanlar, sinema salonu, kafe alanı ve mangal yapabileceğiniz alanları olan yeşillik bir  alana sahiptirler. Belli bir ücret ödeyerek sınırsız oralet ve çay içerek okey oynayabileceiğiniz alanlar da bulunmaktadır. Aynı zamanda çayın kenarındaki çardaklarda oturup yurttan getirdiğiniz çaylarınızı içmek sizin de vazgeçilmeziniz olucak;)
 

  • Ayrıca Üniversiteye doğru giderken sağdaki caminin altında sınırsız çay içebileceğiniz bir kütüphane bulunmaktadır.

  Benim anlatabileceklerim bu kadar. Şimdiden size iyi eğlenceler diyorum. Yazının başında da dediğim gibi bir ortamı güzelleştiren yine biziz. Evet Gümüşhane küçük bir yer olabilir ama yaşantısı size katabilecekleri çok fazla olabilir. Kendi tecrübelerime dayanarak söylemek istiyorum ki kendisi soğuk bir şehir olsa da içinde edindiğim ailem çok sıcak insanlardan oluşuyor. Özlendin Gümüşhane.

   Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, sıra sizin deneyim yaşayıp bunları aktarmanızda. Son bir tavsiye güneş kreminizi sakın unutmayın. 
İyi günler dilerim.


 

Kimim Ben
Sadece paylaşıyorum.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Al-Baqarah Notes 2: A Lot Changes When You Realize – Rajab 1444

Al-Baqarah Notes 2: A Lot Changes When You Realize – Rajab 1444

Sonraki
Sana bakmak herşeye anlam katmaktır…

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.