Tarihi Sil Baştan Yazdıran Tapınak: Göbeklitepe

Göbeklitepe, son yıllarda yürütülen çalışmalar sonucunda dünya tarihinin yeniden yazılmasına neden oldu. Yakın zamana kadar en eski tapınak olarak bilinen Stonehenge’den de eski olan bölge, turizme de açılmış durumda. İşte Göbeklitepe hakkında kısa bilgiler.

Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe

Tapınak, son dönemde dünyanın gündemine oturmuş durumda. İnsanlığın inşa ettiği ilk tapınak olma özelliği taşıyan alan, tarihin de yeniden yazımına neden oldu. Bilinen en eski yerleşim yerinin inşa edildiği bölge, turizme de kazandırılmış durumda.

12.000 yıllık geçmişiyle insanlığın en eski tapınağı olarak kabul edilen bu alan, bu unvanı İngiltere’de bulunan Stonehenge’den aldı. Bu durum tarih yazımının da güncellenmesine neden oldu. Kazıların başladığı 1995 yılından itibaren uygarlığın kökeni hakkındaki bilgileri değiştiren Göbeklitepe, hayvan figürleriyle yontulmuş taşları ve T biçimli sütunlarıyla 12.000 yıllık dairesel yapılardan oluşmakta. Bu tarih, tarım devriminden hatta ondan da önceki çanak çömlek yapımının icadından bile daha eski.

Bu alan 12.000 yıllık geçmişiyle dünyanın şu anda bilinen en eski tapınağı olma özelliği taşıyor. Arkeologların, tarihçilerin yoğun ilgi gösterdiği bölge bir yıla aşkın bir süre kapalı kaldıktan sonra geçtiğimiz haftalarda yeniden ziyarete açıldı. Göbeklitepe halihazırda UNESCO geçici listesinde yer alıyor. Ancak esas hedef yakın gelecekte bölgenin UNESCO’nun daimi listesine taşınması yönünde.

 

Önerilen İçerik: İngiltere’nin En Önemli Tarihi Yapılarından Biri Olan Stonehenge’i Anadolu Göçmenleri İnşaa Etmiş

Elif Karakaya
Sosyolog, Yazar , Eğitimci
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Van Gogh’un Kendini Öldürdüğü Silah 1 Milyon Liraya Satıldı
Van Gogh’un Kendini Öldürdüğü Silah 1 Milyon Liraya Satıldı

Van Gogh’un Kendini Öldürdüğü Silah 1 Milyon Liraya Satıldı

Sonraki
Hayat Ya İşte… Kaybedişimiz Nankörlüğümüzden
Hayat Ya İşte... Kaybedişimiz Nankörlüğümüzden

Hayat Ya İşte… Kaybedişimiz Nankörlüğümüzden

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.