Amerika’da İspanyolca Konuşmak Neden mi Önemli? Dersimiz İspanyol Dili

Amerika’da İspanyolca Konuşmak Neden mi Önemli? Dersimiz İspanyol Dili

Öncelikle İspanyolca dilinin Amerika’daki yeri ve varoluşu hakkında ön bir bilgi geçelim.

Amerika Birleşik Devletleri’nde evde İspanyolca konuşan beş yaş ve üstü 41 milyon insan vardır ve bu da İspanyolca’yı ABD’nin en çok konuşulan ikinci dili haline getirmektedir. Amerika Birleşik Devletleri şu anda Meksika’dan sonra dünyanın en büyük ikinci İspanyolca konuşan nüfusuna sahiptir, ancak İngilizce’den farklı olarak ülkenin resmi dili değildir.

İspanyol dili, 15. yüzyıldan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde, İspanyol sömürgeciliğinin Kuzey Amerika’ya gelişiyle var olmuştur. Sömürgeciler daha sonra Florida, Teksas, Colorado, New Mexico, Arizona, Nevada ve California eyaletlerinin yanı sıra Porto Riko Topluluğu haline gelecek bölgelere yerleştiler. İspanyol kaşifler, Kuzey Amerika kıtasında değişen İspanyol mirasının ardında kalan ABD eyaletinin bölgelerini keşfettiler. Louisiana Bölgesi’nin batı bölgeleri, Fransız ve Hint Savaşı’ndan sonra 1763 ve 1800 yılları arasında İspanyol hakimiyeti altındaydı ve İspanyol etkisini modern Amerika Birleşik Devletleri boyunca daha da genişletti.

Bu alanların 19. yüzyılın ilk yarısında Amerika Birleşik Devletleri’ne dahil edilmesinden sonra, İspanyolca dili daha sonra 1898’de Porto Riko’nun da alınmasıyla ülkede güçlendi. Daha sonra Meksika, Küba, Venezuela, El Salvador’dan gelen göç dalgaları 19. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar Latin Amerika’da Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar başka yerlerde de İspanyol dilinin ülkedeki rolünü güçlendirmiştir. Bugün, Hispanics, Amerika Birleşik Devletleri’nde en hızlı büyüyen etnik gruplardan biridir ve böylece Amerika Birleşik Devletleri’nde Amerikan İspanyolcası’nın kullanımını ve önemini arttırmaktadır.
Gelelim İspanyolca nasıl öğreniriz hadi bize pratik bir şeyler öğret kısmına;

Öncelikle İspanyolca dilinin biz Türkler için en büyük avantajı istisnalar hariç yazıldığı gibi okunmasıdır. İstisnalardan bazılarına gelecek olursak başta yazılan H harfleri okunmaz merhaba anlamına gelen Hola kelimesi Ola olarak okunur. İspanyollar dillerinden asla ödün vermez ve örneğin adınız Hande olsa bile baştaki H leri okumadıkları için size hep Ande diyeceklerdir 😊 Alfabelerinde bulunan “ch “ harfi bizim Türkçedeki ç harfine denktir. Kelimelerinin başındaki C harfleri yanına gelen harfe göre bizdeki K yada S harfi olarak okunur. En çok polemiğe girilen harfleri ise alfabelerinde bulunan “LL” harfidir bizim y harfimize denktir o yüzden meşhur yemekleri paella nın doğru telaffuzu “paeya” veya önemli şehirlerinden Sevilla nın doğru telafuzu “Seviya” dır.

Daha pratik Amerika’da etrafta sık karşılaştığımız birine iki kelime söylemek isteyenlere de birkaç kelime öğretelim

Buenos días : Günaydın , iyi günler

Hola : Merhaba

¿Cómo te llamas? : Adın ne ?

¿Cómo estás? : Nasılsın ?

¿Cuánto cuesta? Ne kadar ?

Graciás : Teşekkürler

Adíos : Hoşçakal

Te amo : Seni seviyorum

İspanyolca bilirseniz ;

Dünyada 22 ülkenin anadili olan bir dili konuşuyor olursunuz.Dünyayı kasıp kavuran birçok popüler diziyi daha anlamlı izlersiniz. Benzerliklerinden dolayı diğer latin dillerini çok daha kolay öğrenirsiniz ve en önemlisi İspanyolca şarkılar size çok daha anlamlı gelir.

Yeni yılda spora başlamak, yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek ,daha iyi bir insan olmaya çalışmak gibi her sene geçerli olan planlarınız varsa içine İspanyolca öğrenmeyi de katın derim ve yazımı şu ispanyol atasözüyle kapatırım. “A la cama no te iras sin saber una cosa más.” Yeni bir şey öğrenmeden yatağa girme..

IrmakH.
Irmak Hervenik, 2 Mart tarihinde İstanbul, Moda'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı ve İstanbul Aydın Üniversitesi İspanyolca çevirmenlik bölümlerinde okudu. Aldığı bir çok eğitim ve sertifikanın yanısıra Marmara Üniversitesi'nde yabancılara Türkçe öğretmenliği eğitimi; İspanya'nın Valencia şehrinde ise İspanyolca eğitimi aldı. Uzun yıllar anaokulundan üniversite öğrencilerine kadar geniş bir çerçeve için saygın kurumlarda ispanyolca öğretmenliği yaptı. 2017 de Amerika’ya yerleşti. Şuan aktif olarak Türkçe ve ispanyolca özel ders öğretmenliğine devam ediyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
DİNLERİN ARASINDA EN HAYIRLISI MÜSLÜMANLIK’TIR

DİNLERİN ARASINDA EN HAYIRLISI MÜSLÜMANLIK’TIR

Sonraki
İlham Aliyev kimdir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.