Van Gogh’un Kendini Öldürdüğü Silah 1 Milyon Liraya Satıldı

Van Gogh’un Kendini Öldürdüğü Silah 1 Milyon Liraya Satıldı

Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh, 1890’da 37 yaşındayken resmini çizdiği buğday tarlasında kendini göğsünden tabancayla vurmuştu. Yaralı halde kaldığı hana dönen ünlü ressam iki gün sonra ölmüştü. Van Gogh’un kendini öldürmek için kullandığı düşünülen silah, önceki gün Fransa’nın başkenti Paris’teki bir müzayedede servet değerine satıldı.

7 mm’lik bir cep pistolu olan, paslanmış ve kabzasının iç kısmı kaybolmuş kullanılamaz tabanca, müzayede uzmanlarının belirttiği değerden 2 kat fazla fiyata alıcı buldu. Lefaucheux marka revolver silahı ismi belirtilmeyen bir müşteri 130 bin euroya (813 bin TL) satın aldı. Primin de eklenmesiyle bir özel koleksiyoncunun satın aldığı tabancanın fiyatı 162 bin 500 euroyu (1 milyon TL) buldu.

Van Gogh’un Kendini Öldürdüğü Silah 1 Milyon Liraya Satıldı

Önemli Bir Sembol

Van Gogh’un kendini öldürdüğü Fransız kasabası Auvers-sur-Oise yakınlarındaki bir tarlada 1965 yılında bulunan silahın çok sembolik bir eser olduğu belirtildi. Yaşamı boyunca ağır depresyonla mücadele eden ve bu işkenceyi eserlerine yansıtan Van Gogh’un hayatının zorlukları ve ölümüyle köprü görevi gören bu silahın koleksiyonerler tarafından önemli bulunduğu vurgulandı. Müzayedeci Gregoire Veyres, “Silah yani bir ölüm aracı olması gerçeği… Eğer Van Gogh, Van Gogh ise bu, intiharından dolayı. Ve bu silah da bunun bir parçası” dedi.

Önerilen İçerik: Alışılagelmemiş Bir Biyografi: Loving Vincent

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Büyüleyici Bir Festival Filmi: Frank
Sonraki
Tarihi Sil Baştan Yazdıran Tapınak: Göbeklitepe

Tarihi Sil Baştan Yazdıran Tapınak: Göbeklitepe

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.