Kara deliğe düşersek ne olur?

Başlık size bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi geldiyse ve astronomi ile ilgileniyorsanız bu değişik ve muhtemelen başınıza asla gelmeyecek olayı gözünüzde canlandırmaya hoşgeldiniz.  

Bu konuyu, uzayda size eşlik edecek kişiye sorarak başlayalım, siz kara deliğe düşerken o dışarıda, güvenli bir yerde, dehşetle sizi izliyor. Ancak onun da gezindiği yerlerde işler giderek tuhaflaşmaya başlayacak. Siz olay ufkuna, ışık ve maddenin artık kaçamadığı bölgeyi sınırlayan kuşağa, hızlandıkça o kişi sizi esnerken ve bükülürken görecek. Dahası ufka doğru yaklaştıkça sanki giderek daha da yavaş çekimde hareket ediyor gibi görüneceksiniz. 

Ufka ulaştığınızda dışarıdaki kişi donduğunuzu görecek, sanki biri ‘’duraklat’’ tuşuna basmış gibi. Orada alçıya sıvanmışçasına hareketsiz kalacaksınız, giderek artan bir sıcaklık sizi bütünüyle sararken ufkun yüzeyinde gerilmiş halde duracaksınız.

Dışarıda kalan kişiye göre uzayın esnemesiyle, zamanın durmasıyla ve Hawking radyasyonunun etkisiyle birlikte yavaş yavaş yok olacaksınız.

Olaya sizin açınızdan bakacak olursak, doğanın en bilinmez yerine hiçbir çarpışma ya da sarsıntı ve kesinlikle hiçbir esneme yaşamadan ve yavaşlamadan, hatta kaynayan bir radyasyona bile maruz kalmadan kolayca süzüleceksiniz.

Çünkü serbest düşüştesiniz ve bu nedenle yerçekimi hissetmiyorsunuz. Einstein’in ‘’en mutlu düşünce’’ dediği yerdesiniz. Yani aslında bakarsanız yeterince büyük bir kara delikte, ölmeden önce hayatınızın kalanını Gayet normal bir şekilde geçireceksiniz.

Yani burada iki tezat durum oluşmuş oluyor. Dışarıdan nasıl göründüğünüz ve içeride sizin yaşadığınız. Bu da zaten fizik biliminin içinden çıkamadığı bir paradoks olan ‘’Kara delik bilgi paradoksu’’dur. 

Bu paradoksu da özetlemek gerekirse fizik kuralı; klasik fizik açısından kara deliğin içerisinde kül yığınına dönüşmenize, kuantum fiziği ve izafiyet teorisi açısından ise içeride gayet iyi durumda olmanızı gerektiriyor. 

İşin özeti kara delikler; yalnızca uzayda gezenler için rahatsız edici birer engel değil aynı zamanda fizik kurallarının en ince garipliklerini alıp onları göz ardı edilemeyecek boyutlarda büyüten bir teori laboratuvarı. Eğer gerçekliğin esas doğası bir yerlerde saklanmışsa, bakılması gereken yegane yer kara deliklerdir. 

okur

Yazar: Beyzodiazepin

İsmim Beyza. Merak ettiğim konuları artık yalnızca araştırmaktan sıkıldım ve anlatıyorum

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum