Güneş Sistemimiz Hakkında Bilmediğiniz Bazı Bilgiler!

Güneş Sistemimiz Hakkında Bilmediğiniz Bazı Bilgiler!

Güneş Sistemimiz Hakkında Bilmediğiniz Bazı Bilgiler!

Ölçemediğimiz evrende ölçebildiğimiz evimizin olduğu güneş sistemi hakkında bazı bilgiler !

1 – Güneş Sistemi’ndeki bütün bu cisimlere rağmen toplam kütlenin %99.8’ini Güneş meydana getirir.

2- Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’dir. Satürn kadar belirgin olmasa da Jüpiter’in ve hatta Neptün ile Uranüs’ün de etrafında halkalar bulunur. Bunlara gazlardan oluştuğu için dış gezegenler, Dünya benzeri bir yapıya sahip olan Merkür, Venüs, Dünya ve Mars’a da iç gezegenler denir.

3 – Plüton ismiyle bildiğimiz bir gezegen vardı ve Güneş Sistemi’nde gezegen sayısı sorulduğunda 9 derdik. Güneş’e en yakın gezegen Merkür iken en uzak gezegen Plüton’du. Ama 2005 yılında Plüton bir gezegen değil “cüce gezegen” olarak kabul edildi! Ve dolayısıyla Güneş’e en uzak gezegen de artık Neptün oldu.

4- Hem kendi ekseni etrafında hem de Güneş etrafında dönen gezegenlerin yörüngeleri elips şeklindedir ve dönüş hızları Güneş’e uzaklıkları ile ters orantılıdır. Batıdan doğuya doğru dönen gezegenlerden bazılarının yörüngeleri birbiriyle kesişir.

5 – Teknolojinin gelişmesiyle Dünya’dan fırlattığımız uzay araçları da bu bilgileri edinmede büyük önemi olan diğer unsurlar… Mavi güzel Dünya’mızın uzaydan nasıl göründüğünü çoktandır biliyoruz. Oysa ilk kez 1959 yılında uzaya gönderilen ABD sondası Explorer 6 ile fotoğrafı çekilmişti. Uzaya ilk gönderilen insan yapımı araç ise “Sputnik 1” isimli Sovyet uydusuydu.

Ve son olarak kendi yorumum : Bir zamanlar gezegen olarak tanımlanan plüto’nun kural dışı ekseni nedeniyle güneş sistemimizde 9. bir gezegen olduğu ileri sürülüyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum