Ne Demek Şimdi Bu?

Ne Demek Şimdi Bu?

Ne Demek Şimdi Bu?

”Ne jupiter quidem omnibus placet.”

Ne demek şimdi bu? 

Bu soruya sık sık cevap arıyorum kendi kendime. İçimde memnuniyetsiz birini taşıdığım düşüncesi ile memnun olmadığım her olayın ardından tekrar ediyorum sessiz bir şekilde. Kim benden memnun olmasa o an bunu düşünüyorum. ”Biz kimleri ne için memnun etmeye çalışıyoruz ki?” Metroda, işe giderken bunu düşünüyorum. Önce kendimi.. Önce kendimizi..

Kimse kimseyi memnun edemez. Çünkü; ne jupiter quidem omnibus placet. Kimse kimseye hakikati söylemez, tanrılar bile. Tanrılar da memnuniyetsizken onlarda bizi memnun edemez. Memnuniyetsiz hayatlarımızın itemleri düşük çarları olarak halinden memnun numarası yapan insanları dinliyorum her gün, Kızılay-Eryaman arasında.

Ne Yapıyorum?

Sabah 12 akşam 10 bir düzenin içinde bir bardak şarap içmek için akşamı bekliyorum. Beklerken bolca boş muhabbet döndürüyorum. Herkese selam veriyor herkesten selam alıyorum. Sıfır seçicilik. Halimden de memnunum he. Hem memnun olmasan ne olur ki? Kimin umurundaki senin ne kadar memnun olduğunun? Yalandan işler nasıl gidiyor sohbeti. Ayak üste iş yeri flörtleşmeleri. Çapkın ama suratsız şefler, kulaklarını kapattığında duyduğun sapık kavga kafa sesleri..  Günün sonunda işten çıkarken şefin suratına, ”Ne jupiter quidem omnibus placet.” yani; ”iyi akşamlar şefim.” demeler. Saçma sapan düşünceler.

Ne Yapıyorsun?

Sonra cebindeki parayı harcamaya korkuyorsun. Demek ki var bir memnuniyetsizlik ama sorana ”he ya iyi gidiyor.” Sorana hep yalan. Hayatımız yalan dolan be. Eve gel sabah bulaşıklarını yıka, sallanarak işe, dişlerine bakıp sinirlen, içindeki adama sinirlen..

Daha kendimizi memnun edemiyoruz. Yada ben öyle hissediyorum. Hep memnun olduğumuzu söyleyen küçük yalancılar olarak geliyor bana yaptıklarımız/yaptıklarım. Hata ediyorum belki ama yapmacık memnuniyetli birer peygamber gibiyiz. Hepimiz ya son peygamberiz ya da onun sahabeleri. Bense cariyeleri olduğumuza inanıyorum. Cennet vaadiyle memnun gibi yapan cariyeler gibiyim. Ne demek şimdi bu?

Ne?

İşte tam olarak bu demek. ”Tanrı bile herkesi memnun edemez.”

gece
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bilim Dünyası: “Salgın Döneminde Öpüşmek İyi Fikir Değil”
Bilim Dünyası: "Salgın Döneminde Öpüşmek İyi Fikir Değil"

Bilim Dünyası: “Salgın Döneminde Öpüşmek İyi Fikir Değil”

Sonraki
Güneş Sistemimiz Hakkında Bilmediğiniz Bazı Bilgiler!
Güneş Sistemimiz Hakkında Bilmediğiniz Bazı Bilgiler!

Güneş Sistemimiz Hakkında Bilmediğiniz Bazı Bilgiler!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.