Lizbon Gezilecek Yerler ve Yemekler: Yedi Tepeli Şehir

lizbon

Yedi tepeli şehir Lizbon hakkında sizlerle ufak bilgiler, tavsiyeler ve dipnotlar paylaşacağım. Yazımda Lizbon gezilecek yerler ve yenmesi gereken ürünler yer alıyor. Lizbon gezilecek yerler hakkında tavsiyelerinizi de bekliyor olacağım.

lizbon

Lizbon Gezilecek Yerler

Santa Justa Asansörü

Santa Justa Sokağı’nda yer alan asansör Fransız asıllı, Porto doğumlu Raul Mesnier De Ponsard tarafından 1900 yılında neogotik tarzda yapılmış ve 1902 yılında halkın kullanımına açılmış. İlk olarak buhar gücüyle çalıştırılan asansör 1907 yılından beri elektrik enerjisi ile çalışmakta.  Santa Justa’nın yüksekliği 45 metre. Yüksekliği Eyfel kulesi kadar yok ama manzarası görülmeye değer doğrusu.

Yedi Tepeli Şehir: Lizbon

Asansörün en üst katına kadar yolculuğunuz saniyeler sürüyor. Yukarı çıktığınızda ise başka bir semttesiniz, aşağıya inemiyorsunuz isteseniz de 🙂 Çünkü yedi tepeli şehir Lizbon’da asansörler aşağıda kalan bir semti tepedeki bir semte bağlamak için tasarlanmış. Tek çıkışlı bilet ücreti ise; 2.80 Euro olan asansör, saat 23.00’a kadar çalıştırılmakta.

Sao Jorge Kalesi

Sırada şehrin en tepesinde yer alan Sao Jorgo Kalesi var. Kaleye tarihi sarı tramvayla da ulaşabilirsiniz. Ama bir şehir en iyi yürüyerek keşfedilir. Yorulacak olsanız dahi kaledeki manzara buna değecek cinsten.

Milattan önce ikinci yüzyıla ait olan kale uzunca bir zaman Müslümanların elinde kalmış ta ki 1147 tarihine kadar. Bu tarihte Portekiz’in ilk kralı Alfonso Henriques tarafından kale tekrar kuşatılmış. 14.yüzyıla gelindiğinde ise kale Kral 1. Joao tarafından savaşçı Aziz George’a adanmış. Bayram gibi spesifik bir zamanda gittiyseniz eğer kaleyi erken saatlerde görmekte fayda var, aksi taktirde uzun kuyrukta beklemek zorunda kalabilirsiniz. Öyle bile olsa kaleye girdiğinizde kuyrukta beklediğinize değecek cinsten şehir manzarası sizi karşılayacak.

Alfama Sokakları

Sao Jorge kalesinin tam arkasında bulunan şehri en eski mahallesi olan Alfama adını Arapçada hamam anlamına gelen el – hamma’dan alıyor. Kaleyi gezip gördükden sonra Alfama sokaklarında elleriniz ceplerinizde dolaşabilirsiniz.

Şehrin en eski mahallesi olan Alfama, minicik bakımsız sokakları ve asılı çamaşırları ile İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Balat’ı andırıyor. Alfama aynı zamanda Fado müziğinin çıkış noktası. Buralara kadar gelmişken Fado müziği dinlemeden olmaz. Birçok fado müziği yapan mekan bulabilirsiniz. Yazının sonlarına doğru Fadonun hikayesini de öğrenmiş olacaksınız. Senhor Vinho en iyi fado mekanlarından biri. www.srvinho.com adresinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yedi Tepeli Şehir: Lizbon

Belem Kulesi

1515 yılında kenti korumak için inşa edilen kale aynı zamanda portekizlilerin keşif seyahatlerine çıktıkları başlangıç noktalarından da  biri. Kuleye 15 nolu tramvayla ya da 727, 28, 729, 714 nolu şehir otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Ortalama 30 metre yüksekliğinde olan kuleye çıkabilir ya da karşısında oturup manzaranın keyfine varabilirsiniz. Kuleye giriş bileti ise  6 Euro. Öğrencilere ise sadece 3 Euro. Her gün 10.00-17.30 saatleri arasında kuleyi ziyaret edebilirsiniz.

Yedi Tepeli Şehir: Lizbon

Kaşifler Anıtı

Belem Kulesi’ ni sağınıza alıp bir beş dakika yürüdükten sonra Kaşifler Anıtını (Padrão dos Descobrimentos) göreceksiniz. Kaşifler Anıtı’nın hikayesine gelecek olursak; Portekizli sanatçılar Cottinelli Telmo ve Leopoldo de Almeida tarafından 1940 yılında Coğrafi Keşifler anısına yapılmış. 1960 yılına gelindiğinde ise; Portekiz’in Coğrafi keşiflerdeki en önemli isimlerinden Prens Henry’nin (Denizci Henry, Infante Dom Henrique) ölümünün 500. Yılı  anısına tekrardan yapılmış. Yapı şekil olarak açılan bir gemiyi andırıyor.Yapılış amacını tam anlamı ile yansıtıyor diyebiliriz.

Yedi Tepeli Şehir: Lizbon

Jeronimos Manastırı

Belem’de yer alan beyaz taşlardan yapılmış hoş mimarisi ile dikkatleri  üzerine çeken bu yapı, 1755 yılında Lizbon’da yaşanan büyük depreme rağmen bugüne kadar ayakta kalabilmiş. Önemi de büyük denizci Vasco De Gama’nın Hindistan’ı keşfinden sonra  Lizbon’a geri dönüşünün şerefine yapılmış olan manastırda Fernando Pesso’nın ve denizci Vasco Da Gama’nın mezarları  bulunuyor.

Yedi Tepeli Şehir: Lizbon

Lizbon 28 No’lu Tramvay

Yedi Tepeli Şehir: Lizbon

Lizbon Nerede Ne Yenir?

Cafe Brazil’de Yorgunluk Kahvesi

Evet Lizbon gez gez bitmez araya bir yorgunluk kahvesi sıkıştıralım derseniz Portekizli ünlü şair Fernando Pessoa’nın  zamanının büyük bölümünü geçirdiği Kafe Brazil’e buyrun lütfen :). Kafenin önünde ayrıca ünlü şairin heykeli de bulunmakta. Kafeye girmeden önce önünde bir resim de çekinebilirsiniz bu anları hatırlamak adına.

Belem Pastanesinde Belem Pastası

Lizbon’a gidince yapılması gerekenlerden biri de Belem pastalarının tadına bakmak. Belem pastanesi 1837’den beri bu özel tadı üretiyor. Milföy hamurunun çok benzeri bir hamur ve kendine özgü kreması ile hazırlanışı 2 günü alıyor. Belem pastasını bitirmek ise saniyelerinizi… 🙂

Yedi Tepeli Şehir: Lizbon

Ekstra: Fado Dinleyin

Portekizlilerin milli müziği olan Fado’nun hikayesine gelecek olursak 19. yüzyılda temel geçim kaynağı denizcilik olan Portekiz’de erkekler devamlı geçimlerini sağlayabilmek için denize açılırlarmış. Bazen ufuk çizgisine doğru yapılan bu yolculuklar uzun sürermiş ve kadınlar özlemlerini gidermek için sık sık deniz kenarına gidip gelip geçen gemileri izler, eşlerinin yollarını gözlerlermiş. Yıllarca süren bekleyişlerden sonra ise giden eşin dönmeyeceğine kanaat getirilince denize doğru ağıt yakarlarmış.

Zamanla bu durum yaygınlaşmış ve yakılan ağıtların hüznü ve isyanı tüm halkı sarmaya başlamış. Ve böylece Fado milli müzik haline gelmiş. Özlemleri, karşılıksız aşkları, aşklarını unutamayanları yani hayatı anlatan Fado, Fadista adı verilen kadın sanatçılar tarafından okunuyor ve iki telli Portekiz gitarlarıyla iki müzisyen de eşlik ediyor. Fadistalar yüz elli yıl önce ölmüş olan ilk Fado şarkıcısı Maria Severa’nın anısına  omuzlarında bir şal taşıyorlar. Ayrıca her fadista üç şarkı söyleyip çekiliyor ve asla mikrofon kullanmıyorlar.

FADO‘NUN HİKAYESİ


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

İrem Surel
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“Ah Bir Ataş Ver” Türküsü’nün Hikayesi & Türkü’nün Meşhur Sözleri
ah bir ataş ver hikayesi

“Ah Bir Ataş Ver” Türküsü’nün Hikayesi & Türkü’nün Meşhur Sözleri

Sonraki
Su İçmenin Paha Biçilemez 9 Faydası

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.