Bir İnsanı Dinlediği Müzikten Tanımak Mümkün mü?

Dinlediği Müzik Türü Bir İnsanı Tanımamızı Sağlar Mı?

Bir insanı tanımanın en eğlenceli yöntemi o kişi ile çokça zaman geçirmek, sevdiği/sevmediği tüm ayrıntıları akılda tutmak ve onlara odaklanmaktır. Müzik bir insanı tanımak için kolay ve sıkça başvurduğumuz bir araçtır. Ama bana soracak olursanız yeni tanıştığınız bir kişiye direkt “Ne dinlemekten hoşlanırsın?” diye sormak yerine onun çalma listesine göz atmak daha iyi bir seçenek olabilir. Çünkü en eğlenceli ve akılda kalan, oluşturulan çalma listeleridir. Böylece dinlediği müzikleri siz de dinleyerek o insanı keşfetmiş olacaksınız ve az da olsa bir ön fikriniz oluşmuş olacak.

Peki, müzikler bizde nasıl bir brief yani ön fikir oluşturabilir? İnsanların dinlediği parçalar bize nasıl bir mesaj verebilir? İşte bu yazıda bunu detaylandırıyor olacağız.

Dinlediği Müzik Türü Bir İnsanı Tanımamızı Sağlar Mı?

Müzik Zevkinize Göre Karakter Özellikleriniz Ne?

Detaycı Kişilik

Eğer yeni tanıştığınız bir kız ya da erkek rock müzik dinliyorsa ya da caz veyahut punk detaycı bir kişilik olduğundan şüphe edebilirsiniz. Dinlediği müzik punk ya da rock müzik tarzı ise bu kişinin detaycı bir kişilik olabileceğinden rahatlıkla şüphe edebilirsiniz nedeni ise bu tarz müzik dinleyen insanların en ince ayrıntısına kadar dinledikleri parçaya dikkat kesilmelidir.

Sosyal Kişilik

Yeni tanıdığınız kişi blues, dünya müziği, caz tarzında dinliyorsa bilin ki o kişi sosyal kişiliktir. Peki, sosyal kişilikli insanlar nasıldır? Yeni şeylere açık, iletişimi yüksek, duygusal yoğunluğu ve hayal gücü son derece yüksek insanlardır. Yeni şeylere açık olmaları sebebi ile de dünya müziği ilgilerini çeker ve dinlerken de bu yüzden büyük bir keyif alırlar. Dünya müziği seven kişiler yaratıcı ve daha dışa dönük olabilirken caz severler daha utangaç olabiliyor.

Dinlediği Müzik Türü Bir İnsanı Tanımamızı Sağlar Mı?

Kuralcı Kişilik

Eğer country ya da dini yani ilahi müzik diyebileceğimiz müzikleri dinleyen biri ile tanıştıysanız bilin ki o kişi kuralcı bir kişiliğe sahip olabilir peki bunlar nasıl insanlar olabiliyor? Kuralcı insanlarımız çalışma etiği son derece yüksek ve inanç konusunda da gayet dediğim dedik insanlardır. Dediğim dedik insanların dini müzik dinlediğine hiç şaşırmamalı.

Araştırmacı Kişilik

Çevrenizde hiphop, elektronik müzik, pop ve reggae müzik dinleyen biri varsa yeniliklerden keşfetmekten büyük bir keyif alırlar. Araştırmacı kişilikler hippi ya da reggae parçaları dinlerler çünkü hareketli ve enerjisi yüksektir. Enerjisi yüksek şarkılar dinleyen araştırmacı kişilikler yeri gelir temposu yüksek tekno müzik dinlerler yeri gelir naif ve akıcı reggae parçalar ile mutlu olurlar. Entel yapılarından ötürü bu tarz parçalara dikkat kesilirler ve beğendikleri melodiye de hemencecik ısınırlar. İçlerinde bir duyguyu harekete geçiren çoğu parçaya dikkat kesilirler.

En fazla TV izleyen kişilikler olduğunu da belirtelim. Yapılan bir araştırmaya göre pop müzikseverler gelenekçi ve yüzeysel bir zekâya sahip olabilirken, klasik müzikseverler ise sakin, dostane, sorumluluk sahibi, zeki insanlar olduğu kanısına varılmış. Klasik müziğin tınısı sakin gürültüsüz olduğundan sakin yapıya sahip insanların dinlediklerine şaşırtmayabilir.

Yapılan bu araştırmaya göre caz müzik severler ise daha yaratıcı, iyi huylu insanlar olarak yorumlanıyor. Rap müzik tutkunlarına gelecek olursak bu kişiler kendisine saygısı olduğu gibi saldırgan ve düzensiz olarak da değerlendiriliyorlar.

Peki, siz hangi gruptansınız? Yazmış olduğumuz bilgilendirmeleri okuyarak hangi gruptan olduğunuzu keşfedebilirsiniz.

Önerilen İçerik: İnsan DNA’sı Eşsiz Bir Müziğe Dönüştürüldü

İrem Surel
5 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Keanu Reeves Yakın Zamanda Marvel Evrenine Dahil Olabilir
Keanu Reeves Yakın Zamanda Marvel Evrenine Dahil Olabilir

Keanu Reeves Yakın Zamanda Marvel Evrenine Dahil Olabilir

Sonraki
Sevgi İsrafı

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.