İnsan DNA’sı Eşsiz Bir Müziğe Dönüştürüldü

İnsan DNA’sı Eşsiz Bir Müziğe Dönüştürüldü

Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) bilim insanları, “İçindeki Müzik” adlı projeyle insan DNA’sının müziğini ve görselini çıkardı. Geliştirdikleri bilgisayar programıyla DNA’nın müziğini ve görselini ortaya koyan bilim insanlarının temel amacı, eğlenceli ve dikkat çekici yöntemlerle DNA’yı öğrencilere öğretmek. Her insanın kendine ait DNA’sı bulunduğunu melodilerin de kişiye özgü olduğunu vurgulayan bilim insanları, “İkiz insanlarda bile mutasyonlar var ve bu mutasyonlar onları aslında birbirinden farklı kılıyor. Bu proje bunu çok kolaylıkla öğrencilere gösterebiliyor” dedi.

Dünyada Bir İlk

ODTÜ Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Elif Sürer ile yüksek lisans öğrencisi Elif Bozlak’ın başlattığı proje, yenilikçi projelerin yer aldığı “bang. Art Prix Innovation” programında sergilendi. İtalya Bologna’daki GOODTECHS 2018 adlı akademik konferansta da sunuldu. Mutasyonların LED’ler ve müzikle gözlenebildiğini belirten Sürer, “Projemizde DNA’yı işitselleştirdik ve görselleştirdik. Her insanı bir diğerinden ayıran özelliklerini, müziğe ve bir yandan da ışık sinyallerine ve animasyonlara dönüştürdük” dedi.  Projelerinde 5 farklı kişinin DNA’sı kullanıldığını vurgulayan Bozlak, “Bu çalışmamızın dünyada ilk olduğunu düşünüyoruz. Kromozomların boylarını ayrı ayrı gitar teli uzunluğuna eşitleyerek frekans değerlerine ve ilgili notalara çevirdik. Sonrasında bu frekans verilerinden üzerine farklı sesler, görseller ve animasyonlar oluşturduk” diye konuştu.  

          

Dünyada Başka Kimsede Olmayan Müzik

ODTÜ Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Aybar Can Acar ise DNA’da tamamen kişiye ait mutasyonların nasıl eşsiz bir melodi oluşturduğunu şöyle anlattı: “Kromozomun tamamını tel gibi düşünürsek, bir saz ya da gitar teli olsun, bunu perdelere ayırdığımızı düşünelim. Sekanslama sonucunda mutasyon olduğunda sırayla bu perdelere basarak kişiye özgü melodiyi çıkarmış oluyoruz.” Acar, projenin görsel boyutunu da şu cümlelerle açıkladı: “Yazılımın yanında yaptığımız bir aletin üzerinde 1’den 22’ye kadar sayılar koyduk. Bu dinlenecek insanların her birinin kromozomundaki melodileri çalıyor ve bu melodinin hangi kromozomdan geldiğini gösteriyor.” Acar, “Bu projeyle insanların kendilerine özgü DNA’larından dünyada kimsede olmayan ve büyük ihtimalle de olmayacak bir müzik ortaya çıkarmış olduk” dedi.

KAYNAK: AA

               

Önerilen İçerik: NASA’da Çalışan Türk Bilim İnsanından İlginç Açıklama: Dünya 5 Milyar Yıl Sonra Ölecek

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türkiye’de Gelişmekte Olan Festival Kültürü ve En Eğlenceli Festivaller
Türkiye'de Gelişmekte Olan Festival Kültürü ve En Eğlenceli Festivaller

Türkiye’de Gelişmekte Olan Festival Kültürü ve En Eğlenceli Festivaller

Sonraki
Yorgun Hissetmemizin 9 Nedeni ve Başa Çıkma Yolları
İnsanın Yapmak İstediklerinin Önündeki En Büyük Engel Olan Yorgun Hissetmenin 9 Nedeni

Yorgun Hissetmemizin 9 Nedeni ve Başa Çıkma Yolları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.