Türkiye’de Gelişmekte Olan Festival Kültürü ve En Eğlenceli Festivaller

Türkiye'de Gelişmekte Olan Festival Kültürü ve En Eğlenceli Festivaller

Instagram kullanıyorsanız pek çok ülkede mevsim ve dönem gözetmeksizin festivaller yapıldığını, bu festivallerin milyonları ağırlayacak kadar ünlü olabildiğini ve dünyanın dört bir yanından katılımcı çektiğini görmüş olmalısınız.  Türkiye’de de bu festivallerle yarışacak büyüleyici etkinliklerle karşılaşmak, bir festival kültürü inşa etmek bizim de en büyük arzumuz.

Gelişmekte Olan Festival Kültürümüz

Festival kültürü bir ülkenin ve o ülkenin insanlarının gelişmişlik düzeyini en iyi şekilde ortaya koyan dinamiklerdendir. Katılımcıların beraber eğlenmesi ve bu süreçte sevgi, saygı ve empati ile hareket etmesi insan olmak adına eşsiz bir ölçümüdür. Festival her ne amaçla düzenlenmiş olursa olsun, bir ruhun bünyesinde katılımcıları birleştirir ve ortak bir atmosferde eğlenmeyi amaçlar.

Türkiye’de festival kültürü ne yazık ki Avrupa ülkeleri ve Amerika kadar gelişmiş değildir. Bir festivalin geleneksel hale gelmesi için çok fazla çabaya ihtiyaç vardır. Ama bir festival geleneksel hale gelmiş olsa bile saygı duymayanlara da rastlamak mümkünüdür. Buna rağmen bu festivallerin katılımcısı olan insanlar, savaşarak bu geleneklerine sahip çıkabilirler. Bunun örneklerini her yıl görüyoruz.

Gelenekselleşmesi, yukarıda paylaştığımız gibi zor olsa da Türkiye’de de her yıl pek çok festival düzenlenir. Eğer siz de bu festivallere katılımcı olmak arzusundaysanız üzerinize düşen en önemli görev düzenli takip yapmaktır. Bizler de sizin için 2019 yılının baharında katılabileceğiniz birkaç festivali derledik. 

Şimdiden iyi eğlenceler!

En Eğlenceli Festivaller Zeytinli Rock Festivali

Zeytinli Rock Festivali

Bu yıl 6. kez gerçekleşecek olan festivalin artık geleneksel bir hale geldiğini söylemek mümkün. Yazın tam bitiminde ama Balıkesir’in en güzel havalarına denk gelecek olan bu festival bu yıl Edremit’in Akçay Beldesi’nin sahilinde gerçekleşecek. Her yıl büyüyerek ve güçlenerek Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük festivali olma unvanını kazanan Zeytinli Rock Festivali, 28 Ağustos – 1 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

Program ve bilet için: http://www.biletix.com/etkinlik/Y7RAB/ISTANBUL/tr

Bozcada Caz Festivali

2019 yılında 3. kez düzenlenecek olan Bozcada Caz Festivali, alternatif bir türde size başarılı bir seçenek sunuyor. Bu yıl 19-20-21 Temmuz 2019 tarihlerinde, Ayazma Manastırı’nda gerçekleşecek. Diğer festivallere kıyasla biraz daha yüksek bir bilet fiyatı olduğunu belirtmek isteriz. Aynı zamanda, çadır kuracaksanız bu ücret bilet fiyatına dâhil değil. Fakat bütçeniz müsaade ediyorsa kaçırmamalısınız.

Program ve bilet için: http://www.biletix.com/etkinlik/YX901/TURKIYE/tr

Kuşadası Gençlik Festivali

Bu festival ise 2019 yılında 4. kez düzenlenecek. Daha kolektif bir müzik anlayışı ve biraz daha club havası sunuyor katılımcılarına. Yani büyük ihtimalle her türü dinleyeceksiniz ama Pop ağırlıklı olacak. Bilet fiyatları ise oldukça ucuz ve kamp ücreti de bilet fiyatına dâhil. Kuşadası Gençlik Festivali bu yıl 10-14 Temmuz tarihleri arasında, Davutlu beldesi Sevgi Plajı’nda geçekleşecek.

 Program ve bilet için: http://www.biletix.com/etkinlik-grup/178720074/IZMIR/tr

Chill – Out Festival

Yine kolektif müziğe ulaşabileceğiniz fakat kalite farkını hissedeceğiniz bir etkinlik. Festivalin Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında üç ayrı ayağı var. Bunlardan ilki İstanbul’da 15- 16 Haziran’da gerçekleşecek. Diğerleri ise Bodrum ve Çeşme’de olacak. Programların bir kısmı henüz açıklanmadı bu sebeple takipte kalmanız önemli. İstanbul için biletler çok pahalı değil ama diğer ayakları henüz belli değil.

Program ve bilet için: http://www.biletix.com/etkinlik/YX805/IZMIR/tr

İstanbul Caz Festivali

İKSV tarafından düzenlenen ve tam anlamıyla geleneksel bir etkinlik haline gelmiş bu festival İstanbul’da pek çok mekânda ve farklı zamanlarda gerçekleşiyor. Yerli sanatçıların da sahne aldığı etkinlik her sene yabancı onlarca sanatçıyı da ağırlıyor. Bu yıl 26. Kez düzenlenecek olan festival 02- 18 Temmuz arasında, pek çok sanatçı ile dinleyicileri buluşturacak. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar kaçırmamalı.

 Program ve bilet için: http://www.biletix.com/etkinlik-grup/194882667/IZMIR/tr#

Önerilen İçerik: Festivaller, Etkinlikler Şehri: Belgrad

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Lenovo, Katlanabilen İlk Bilgisayarı Tanıttı
Sonraki
İnsan DNA’sı Eşsiz Bir Müziğe Dönüştürüldü

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.