Lenovo, Katlanabilen İlk Bilgisayarı Tanıttı

ThinkPad X1 Foldable Katlanabilir

Lenovo, dünyanın ilk katlanabilen tam ekranlı bilgisayarı ThinkPad X1’i tanıttı. CES ile başlayan, Samsung ve Huawei’in telefonlarıyla desteklediği katlanabilen ekran trendi, bilgisayar alanında öncü Lenovo ile yükselişine bilgisayar alanında da devam ediyor.

Lenovo, Katlanabilen İlk Bilgisayarın Özellikleri

Hala prototip aşamasında olan bu ürünün özellikleri ortaya çıkmış durumda. 13.3 inç ekran büyüklüğüne sahip olacak olan ThinkPad X1, katlandığında 9.6 inç kullanım alanı sunacak. Cihaz 4:3 formatında OLED panel ve 2K çözünürlük ile piyasaya çıkacak. Katlandığında ise ekran üzerinde bulunan klavye ile kolay bir kullanım sunacak gibi duruyor. Ekran konusunda LG ile iş birliği sağlayan firmanın doğru bir karar verip vermediğini ürün piyasaya çıkınca hep birlikte göreceğiz. Fiyatı konusunda ise henüz kesinleşen bir bilgi bulunmuyor. Fakat böylesine önemli bir teknolojik hamlenin uygun bir fiyata çıkması, daha ilk aşamasında olan katlanabilir ekran sektöründe imkansıza yakın gözüküyor.

ThinkPad X1 Foldable Katlanabilir

İşlemci Intel, İşletim Sistemi Windows

Kesin konuşmanın mümkün olmadığı prototip ürünün işlemci konusunda kimle iş birliği yaptığı da ortaya çıktı. İşlemci gücünü Intel’den alan ThinkPad X1’in, hafif ve tüm gün kullanıma imkan verecek pil performansı sağlayacağı söyleniyor. Lenovo işletim sistemi konusunda Windows ile çalışacağını da açıkladı fakat kesin bir işletim sistemi sürümü henüz yok. 2 adet USB-C portu bulunan ThinkPad X1, bu portlardan şarj edilebilecek.

Tanıtım sırasında henüz resmi adı bile olmayan birçok şekilde katlandığı görülen bilgisayarın, prototipin ötesinde olduğu söylenebilir. Ayrıca Lenovo, ekranda bulunan klavyeyi kullanmak istemeyenler için bluetooth bağlantılı klavyesini de piyasaya sürecek. Beklenen diğer bir özellik ise dokunmatik ekran kalemi ile kullanım olacak.

Artık gündemimizde sıklıkla yer bulmaya başlayan katlanabilen ekranlar hala tam olarak istikrarlı bir çizgi çizemiyor. Bu yüzden Lenovo, Samsung’un Galaxy Fold ile yaşadığı ekran ve menteşe sorunlarını yaşamamak için temkinli davranıyor gibi gözüküyor. Diğer bilgisayar üreticilerinin ise bu alandaki yeni ürünlerinin ne zaman çıkacağını ve nasıl bir katlanabilir ekran çözümü sunacaklarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Önerilen İçerik: Xiaomi’nin 37 Saniyede Tükenen Fiyat Performans Telefonu

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yarı Zamanlı Veganlık
Sonraki
Türkiye’de Gelişmekte Olan Festival Kültürü ve En Eğlenceli Festivaller
Türkiye'de Gelişmekte Olan Festival Kültürü ve En Eğlenceli Festivaller

Türkiye’de Gelişmekte Olan Festival Kültürü ve En Eğlenceli Festivaller

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.