NASA’da Çalışan Türk Bilim İnsanından İlginç Açıklama: Dünya 5 Milyar Yıl Sonra Ölecek

NASA’da Çalışan Türk Bilim İnsanından İlginç Açıklama: Dünya 5 Milyar Yıl Sonra Ölecek

NASA‘da görevli Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, Ordu Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda ‘Uzayda Neler Oluyor’ konulu sunumunda Dünya ve Mars ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

Dünyanın kalan ömrüyle ilgili bilgiler veren Umut Yıldız şöyle dedi: “Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size dünyanın ölümü için tarih verebilirim. Dünya’nın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı. Tabi bu arada biz başka bir şey yaparak dünyanı sonunu getirmezsek…” NASA’nın Güneş ile ilgili çalışmalar kapsamında uzaya ‘Parker Solar Probe’ adlı bir araç gönderdiğini de belirten Umut Yıldız, “Bu araç Güneş’e 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak” diye konuştu.

 

NASA’da Çalışan Türk Bilim İnsanından İlginç Açıklama: Dünya 5 Milyar Yıl Sonra Ölecek

Mars’a Giden Orada Minimum 2 Yıl Yaşamak Zorunda

Gençlerin ve bilim meraklılarının büyük ilgi gösterdiği etkinlikte Umut Yıldız, NASA’da Mars’a da gelecek yıl araç gönderileceğini, bu aracın 2021’de kızıl gezegene iniş yapacağını belirtti. Mars’a inecek aracın en büyük amacı ise gezegende yaşam aramak ve topladığı numuneleri Dünya’ya getirmek. Mars’a insan taşıyacak ilk araç olacak olan roket ise şu an yapım aşamasında. İnsanlık tarihi için çok önemli olan bu roketin ucunda 4 kişilik bir kapsül var. Bu roket, 2 yıllık bir testin ardından gönderilecek. Mars’a gitmenin zorluklarından bahseden başarılı bilim insanı şöyle dedi:  “Mars’a gidiş minimum 6 ay sürecek. Mars’a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda. Çünkü Mars ile dünya her 26 ayda birbirine yaklaşıyor. Yolculuğun bu döneme denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars’a ya da Mars’tan dünyaya dönemezsiniz. Mars’a gitmek isterseniz, 3 kişiyle 3 yıl geçireceksiniz.”

KAYNAK: DHA

Önerilen İçerik: Tıp Dünyasında İmkansızı Başardılar: Ölen Beyin Canlandırıldı

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayvanları Fark Etmeden Geçen 30 Kayıp Yıl
Sonraki
Türkiye’de Hayvan Olmanın Zorlukları
Türkiye'de Hayvan Olmanın Zorlukları

Türkiye’de Hayvan Olmanın Zorlukları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.