Yapay Zeka Şarkıların Sahibini Buldu: Lennon mı? McCartney mi?

İngiliz efsane müzik grubu The Beatles’ın bazı hit şarkıları grubun üyeleri Paul McCartney ve John Lennon ortaklığıyla yazılmıştı. 1962 ile 1966 yılları arasında kaydedilen ve yazımında asıl etkinin kime ait olduğu hâlâ tartışmalı 8 ikonik The Beatles şarkısı yıllardır müzik dünyasında gündem konusu olmuştu.

Popüler şarkıların esas kimin eseri olduğu tartışması sürerken 2015’te Sir Paul McCartney, 1980’de Lennon’ın öldürülmesinin ardından gelişen, her şeyi onun yaptığına dair ve kendisinin “revizyonizm” olarak gördüğü şeye öfkesini belli etmişti. Kimin yazdığı tartışmalı 8 şarkının çoğunun ağırlıklı olarak Lennon’ın tarzında olduğu düşünülüyordu. Ancak McCartney, önceki röportajlarında bu şarkılar arasında yer alan “Ask Me Why” ve “A Hard Day’s Night”ın yazımında da rol aldığını belirterek kafaları karıştırmıştı.

Ünlü müzisyenin iddiasına göre; şarkı sözlerini Lennon yazdı ancak McCartney müziğin tamamını kendisi besteledi. Bu ise Lennon’ın geçmişteki söylemleriyle çelişiyordu. McCartney bir albümünde şarkının altındaki imzada adların sıralamasını değiştirerek “McCartney – Lennon” şeklinde yazmış, Lennon’ın eşi sanatçı Yoko Ono’yu rahatsız etmişti. Böylece iddialar iyice zirve yapmıştı.

 

Yapay Zeka Şarkıların Sahibini Buldu: Lennon mı? McCartney mi?

Yapay Zekayla Müzikal Parmak İzi Oluşturuldu

Amerika’da Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, yapay zeka kullanarak her şarkı yazarı için bir “müzikal parmak izi” oluşturdu. Yüzlerce The Beatles hit’i üzerinde bir yapay öğrenme algoritması çalıştırıldıktan sonra, 1962 ile 1966 yılları arasında kaydedilen ve yazımında asıl etkinin kime ait olduğu tartışmalı 8 ikonik şarkı incelendi. Harvard Data Science Review’da yayınlanan araştırmada, her sanatçının şarkı üzerindeki etkisi yüzdelik olasılık cinsinden değerlendirildi. Sistem her müzisyenin zaman içinde değişen esinlenmelerinin yanı sıra şarkı yazımının birlikte çalışmaya dayalı sistemini de göz önünde bulundurdu.

Buna göre, Rolling Stone dergisinin 2011’de gelmiş geçmiş en iyi 23. şarkı olarak gösterdiği ve gerçek yazarı hakkında en çok spekülasyon yapılan şarkı olan “In My Life”ın nakarata kadarki giriş bölümünü Lennon’ın yazdığı yüzde 81,1 oranında saptandı. McCartney’nin şarkının köprü kısmındaki etkisi ise yüzde 43,5. Algortimanın bu sonucu, Lennon’ın “Paul şarkının köprü kısmına katkıda bulundu” açıklamasını destekliyor. Uzmanlar konuyla ilgili şöyle dedi: “Şarkıyı köprü kısmı ve giriş bölümü şeklinde ikiye ayırırsak giriş bölümünün stilistik olarak Lennon’ın şarkı yazımına çok daha uygun olduğunu görürüz.

Yapay Zeka Şarkıların Sahibini Buldu: Lennon mı? McCartney mi?

McCartney’nin Müzikal Motifleri Ayırt Edici Oldu

Ayrıca araştırma, McCartney’nin şarkılarında “standart dışı müzikal motifler kullanma eğiliminde” olduğunu ve yüksek düzeyde komplike müzikal yapının McCartney şarkılarının “ayırt edici bir özelliği” olduğunu da ortaya koydu. Bu bulgunun ışığında yazarı tartışmalı olan, grubun“Baby’s in Black”, “The Word” ve “From Me to You” gibi diğer şarkıları ise yüzde 97’e varan oranlarla neredeyse kesin olarak McCartney’e ait çıktı.

Önerilen İçerik: Bir İnsanı Dinlediği Müzikten Tanımak Mümkün mü?

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kedi Sahibi Olmanın Sağlığımıza 5 Faydası
Kedi Sahibi Olmanın Sağlığımıza 5 Faydası

Kedi Sahibi Olmanın Sağlığımıza 5 Faydası

Sonraki
Fakirlik Harbiden Zor Zanaat

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.