Vücuda Neşe Pompalayan Mutluluk Hormonu Nedir?

barbara palvin gülüşü

İnsanların en temel hedefi mutlu olmaktır. Hatta hedeften çok bir ihtiyaçtır. Peki nasıl ulaşırız mutluluğa? Bu sorunun cevabı yine kendi içimizde saklıdır aslında; mutluluk hormonu. Gün içindeki modumuz, psikolojik durumumuz, hissettiklerimiz ve düşündüklerimizin hepsinin kaynağı bu hormondur. Mutluluk duygusunun çeşitleri vardır. Örneğin zevk, aşk ve neşe pozitif hislerdir. Aynı şekilde mutluluk hormonu da dört adettir. Serotonin, dopamin, oksitosin ve endorfin isimli bu dört hormon hayatın tadına varmamızda bize yardımcı olur.

Mutluluk Hormonu Neden Önemlidir?

Tıpkı kalbin kan pompalaması gibi, bu hormon da bize mutluluk pompalar. Gün içinde canınız sıkılıyorsa, bir şeyleri yapacak gücü kendinizde bulamıyorsanız, severek yaptığınız şeyler bile sizi memnun etmiyorsa ve hatta sürekli erteleyen biriyseniz bunun sebebi mutluluk hormonuna yeterince önem vermiyor olmanız olabilir. Çoğumuz mutlu olamama, tembel hissetme gibi istenmeyen durumlarla neredeyse her gün karşılaşıyoruz. Bu durumları çözmeyi eminim hepimiz çok istiyoruz. Bir sorun varsa çözmeye nereden başlanacağını bilmek de önemli. Çoğumuz bahaneler üretip kötü hislerimizi başka durumlar ile anlamlandırıyoruz. Elbette stres, zorunlu olduğumuz işler, baskı gibi çeşitli faktörler bizi etkiliyor. Ancak bu durumların temelde yatan sebebi tabii ki bizim meşhur hormondur.

barbara palvin gülüşü

Mutluluk Hormonu Salgılamak

Gündelik hayatınızı belki de tüm ömrünüzü yönlendirmekte olan bu hormonun ne kadar önemli olduğunu anladığımızı varsayalım. Ne yapıp edip o hormonu salgılayacağız arkadaş. Bu, düşündüğümüz kadar zor da değildir aslında. Kafamızda büyütüp ulaşılmaz olarak görmektense, mutlu ve keyifli bir hayatın zor olmadığını içimize sindirmeliyiz. Mutluluk hormonunun salgılanma oranı kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu durum çoğu zaman sağlık sorunlarından kaynaklanmaktadır. Serotonin, dopamin, oksitosin ve endorfin hormonu düşüklüğü olan insanlar bazen ek takviyelere ihtiyaç duyar. Hormonunun salgılanmasını artırmak için tıbbi destek alarak ilaç kullanabilir ya da doğal yollara başvurabilirsiniz. Bizim ilgilendiğimiz taraf ise daha kalıcı ve bize en çok fayda sağlayan yol olan doğallıktır.

Mutluluk Hormonu Nasıl Artırılır?

Öncelikle hayat kalitesinin artması en önemli faktörlerden biridir. Yapabileceklerimizin başında spor yapmak gelmektedir. Bedenimizin hareket etmesi mutluluk hormonu salgılanmasına destek olacaktır. Sporu açık havada yapmanız ise kat kat etkili olacaktır. Çünkü mutluluk hormonu salgılanması, D vitamini alımıyla doğru orantıda artış gösterir. Bunun yanında Protein alımı da tavsiye edilmektedir. Tabii önemli olan bir diğer parça da sosyalleşmektir. Ailemiz ya da arkadaşlarımızla katıldığımız sosyal etkinlikler ve kurduğumuz iletişim bariz bir şekilde mutlu hissetmemizi sağlayacaktır. Mutluluğa giden yolu sorsam çocuğunuz mideden geçtiğini söyleyebilir. Ancak yanılıyorsunuz. Mutluluğa giden yol bağırsaklardan geçiyor. Mutluluk hormonu bağırsaklarda salgılandığı için bağırsak sağlığınız çok önemlidir. Bu yüzden besleyici yiyecekler tüketmelisiniz. Sağlıklı beslenen insanların neden daha mutlu olduğu böylece ortaya çıkmış oluyor sanırım.

Vücuda Neşe Pompalayan Mutluluk Hormonu Nedir

Mutluluk Hormonunun Günlük Hayattaki Etkileri

Aşkın, tutkunun ve belki de hayallerin bile ana malzemesi olan mutluluk hormonu, sizi daha yaratıcı biri yapacaktır. Müzik dinleyerek yaptığınız işler bazen daha verimli olur. En azından çoğumuz için böyledir. Bunun sebebi müziğin pozitif etkiye sahip, rahatlatıcı, sakin veya neşeli ezgileriyle, mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olmasıdır. Dört çeşit mutluluk hormonun kendi aralarındaki dengesi bile geleceğinize karar veriyorken sizin psikolojinizi de daha dengeli yapacaktır. Endokrin sistemi tarafından üretilen bu hormon depresyon ve benzeri psikolojik sorunlarınızın da en büyük ilaçlarındandır. Hobilerinize, kendinize ve sağlığınıza dikkat ederek bedeninizin sesini dinlemenizi tavsiye ediyor, bol mutluluk hormonu salgılamanızı umuyorum.

Kaynaklar: Braincenter.com, Dr. Banu Taşçı Fresko

Nazlı Özer
Kız annesi
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Biraz Eğlenmeye Ne Dersin ?
Sonraki
Bir Hayale Kavuşmanın Yolu

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Ocak ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.