gece klubünde dans eden insanlar ve dj

Sağlınızı Korumak İçin Ücretsiz ve Kolay Bir Aktivite: Bilimin Işığında Dansın Sırları

İnsanoğlunun var olduğu zamandan beri, dans da bir şekilde insanlığın kültüründe ve tarihinde var olan bir olgu. Hatta henüz gelişmiş iletişim şekilleri yokken bile dini ayinler ve kutlamalarda bir iletişim yolu olarak kullanıldığı biliniyor. Günümüzde ise dans sadece bu tip bir iletişim kanalı olarak değil, neredeyse hayatın her anında karşımıza çıkabiliyor. Çoğu insanın kafasında bazen “güzel dans edebilmek” için profesyonel olmak gerektiği gibi bir yanılgı da var. Fakat bu kesinlikle doğru değil! Bu işi profesyonel olarak yapmak tabii ki çok daha farklı sonuçlar verecektir fakat vücudunuzun el verdiği kadarıyla içinizden geldiği şekilde kendi ritminizi yakalayarak hareket etmenizde hiçbir sakınca yok! Bir de elinizde Galaxy S21 Ultra 5G varsa, süper dengeli çekim moduyla hem dans ederken videonuzu çekebilir, sonrasında geliştirmek isteyebileceğiniz figürleri keşfedebilirsiniz. Ayrıca videolarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz!

Harekete geçmek için beklemeyin

Dans etmenin güzel yanı, hemen hemen her dans tarzında duygularınızı ve inançlarınızı ifade edebilecek olmanızdır. Bir sanat formu olarak dans etmek, hareketlerinizle kelimenin tam anlamıyla bir hikâye anlatmaktır. Eğer duygularınızı ve hissettiklerinizi hangi dans tarzlarında ifade edebileceğinizi bilmiyorsanız, birkaç tür denemeniz gerekebilir. Bu tam olarak dinlemekten hoşlandığınız müzik türünü bulmak gibi olacak. Bir anda bedeninizin hareket etmeye başladığı ve sizin de kendinizi yabancı hissetmediğiniz her tür sizin için uygundur. Ayrıca unutmamak gerekiyor ki, eğer çok spesifik kuralları olan bir tür denemiyorsanız, yanlış yapmak gibi bir kaygınızın olmasına gerek yok. Sadece müziği açıp kendinizi bırakmanız yeterli. Hem öyle büyük figürlere de hemen ihtiyacınız yok. Bazen sadece sallanmak da kendinizi ifade etmenin bir yolu olabilir.

Bu bir sır değil, bilim!

Dans etmenin vücuda iyi geldiği bir sır değil. İster en yeni çıkan rap şarkılarıyla dans edin, ister dans pistinde vals yapın, dans endorfin salgılamanızı sağlayan en etkili kardiyovasküler egzersizlerin başında geliyor. Halk arasında “mutluluk hormonu” olarak bilinen endorfin, ne kadar yorgun olursanız olun vücuda iyilik ve keyif hali kazandırır. Ayrıca koreografi hazırlamanız gereken bir dans ise hem bedenen hem de zihnen bir yaratım gerektirdiğinden, yaratıcılığınızı yoğun bir şekilde kullanmanızı sağlayacak.

sahilde dans eden kadın

Bırakın ipleri duygularınız ele alsın

Birçoğumuz duygularımızı ifade etmekte zorlanıyor, bazen de duygularımızı dışa vurmaktan kaçınıyoruz. Hatta günümüzde maalesef yanlış anlaşılan “pozitif yaşam” baskısıyla farkında olmadan toksik pozitiflik içinde sadece sürekli mutlu hissetmeye çalışıyor, çoğu duygunun ise yeri ve zamanı olduğunu düşünerek kendimizi kısıtlıyoruz. Fakat her ne olursa olsun duygularımızı bastırmak hayatımızın her alanını kötü etkileyecektir. Çünkü bastırılmış öfke de sevinç de üzüntü de mutluluk da korku da cesaret de insanın ruhunu sadece sıkıştırır.

İster ritimlere ve vuruşlara isterseniz o sırada kafanızın içinde çalan müziğe kulak vererek özgürce dans etmek, bastırılmış duyguları serbest bırakmak için şahane bir olanak. Beden, zihin ve ruh siz hareket ettikçe birleşecek, içinizdeki kaos sakinleşecek, sıkışan duygular bir şekilde yerlerinden çıkacak ve vücudunuzda hareket başlayacak! Buradaki tek önemli nokta gerçekten istediğiniz şekilde, kuralsız ve içinizden geldiği şekilde hareket etmek. Bunun için hiçbir derse, kursa ihtiyacınız yok.

dans eden çift

Öte yandan internet üzerinden ufak bir araştırmayla size en uygun olacağını düşündüğünüz türü bulabilir, evde videolar izleyerek kendi kendinize öğrenmeye çalışabilir veya bir kursa kaydolarak dansın size hissettireceklerini deneyimleyebilirsiniz.

Kendi sınırlarınızı keşfedin

Peki bedeninizin neler yapabileceğini görmek, duyguların akışını ve sizin üzerinizde bıraktığı etkiyi görmek ister misiniz? Bunun için öncelikle dikkatinizin dağılmayacağını düşündüğünüz, rahatsız hissetmeyeceğiniz bir yere ihtiyacınız olacak. Sonra ister en sevdiğiniz şarkıyı açın ister kendiniz söyleyin isterseniz de bırakın kafanızın içindeki müzik sizi yönlendirsin. Zihninizi ve gözlerinizi kapatıp hareket etmeye başlayın. Unutmayın hareketlerinizin nasıl olduğunun bir önemi yok. Ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı, bir sonraki hareketinizi düşünmeyin.

Peki nasıl göründüğünüzü, neler yaptığınızı ve duygularınızın bedeninizden nasıl akıp gittiğini görmek ister misiniz? Bunun için de hareketinizden hız kesmeyin. Süper Dengeli Çekim modunu Galaxy S21 Ultra 5G‘nizde açın, aksiyon kamerası kalitesinde görüntüler elde edin. Tümsekler ve çukurlar, hiçbir şey sizi durduramaz.

Süper Akıcı 60 fps video çekimiyle anı yakaladığınızda akıcı, ayrıntılı bir çekim yaparsınız. FHD Otomatik Moddaki dinamik kare hızı sayesinde daha akıcı videolar çekerken düşük ışıkta daha parlak videolar için 30 fps’ye geçiş yaparak videonuzun kalitesinden ödün vermeden çekime devam edebilirsiniz.

okur

Yazar: kooplog Orijinal

kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.