Japonya’da İnsanlar Neden Oturarak Yemek Yiyor?

Japonya'da İnsanlar Neden Oturarak Yemek Yiyor_

Bu japonlar zeki adamlar, neden yerde yemek yiyorlar? Oturacak sandalyeleri mi yok da yer sofrası kuruyorlar? Fakir mi bu adamlar? vb. soruları aklınıza gelmesin. Japonların yerde yemek yemeyi tercih etmelerinin temel sebebi aslında gelenek“.

Japonların kültürlerine ne kadar bağlı olduklarını sağır sultan bile duydu; belki siz duymamışsınızdır diye tekrar hatırlatmak istedim.

Peki ama başka ne faydası var bu yerde yemek yemenin? Sadece gelenek olsa bu kadar bağlı kalmazlardı değil mi? Bir şekilde nesilden nesile aktarılmasının alt sebepleri var tabii ki.

Japonya'da İnsanlar Neden Oturarak Yemek Yiyor?

Japonların yerde yemek yemelerinin 7 sebebi

1. Sindirime yardımcı olur.

Bacak bacak üstüne atıp yemek yediğinizde, aynı zamanda farkında olmadan yoga yapıyorsunuz. Bu bağdaş kurmalı pozisyona sukhasana denir ve mideye kan akışını artırdığına, yiyecekleri kolayca sindirmenize ve en fazla vitamin ve besini almanıza yardımcı olduğuna inanılır. Tabağınızdan birkaç lokma almak için öne doğru eğildiğinizde ve ardından ağzınıza götürmek için başlangıç ​​pozisyonuna geri döndüğünüzde, karnınızdaki kasları güçlendiriyorsunuz ve bu da şişkinliği önleyebiliyor.

2. Kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yemek yerken yerde oturmak vagus sinirinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminiz leptin adlı bir hormon salgıladığında, vagus sinirine dolu olduğunuza dair bir sinyal gönderir ve bu sinirin doğru işlevi, aşırı yemenizi önlüyor.

3. Sizi daha esnek hale getirir.

Bir sandalyede çok uzun süre oturmak sırtınızın ağrımasına ve sonunda omurgadaki disklerin gerilmesine neden olabilirken, yerde oturmak dizlerinizi ve kalçalarınızı gerer. Bu pozisyon, aldığınız her lokmada daha uzun oturmanıza yardımcı olduğu için kamburlaşmanızı engeller, sırtınızı ve omuzlarınızı güçlendirir. İstemeden dik duruyorsunuz, bundan daha iyi ne olabilir ki? Japonların sopa gibi olmasının sebebi belki de budur, kim bilir?

Japonya'da İnsanlar Neden Oturarak Yemek Yiyor?

4. Daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

Herhangi bir destek olmadan bağdaş kurduğunuz bir pozisyondan kolayca yükselebiliyorsanız, daha uzun yaşama ihtimaliniz vardır. Görünüşe göre, yemek yerken yerde oturmak ve günde birkaç kez bu hareketleri öğünlerde yapmak, hayatınıza fazladan yıllar eklemenin en basit yollarından biri.

5. Eklemlerinizi sağlıklı tutar.

Uzun süre sandalyede oturduğunuzda kalçalarınız sertleşir. Ancak yerde oturmak, kalçalarınızı ve ayak bileklerinizi esnetmenize izin vererek eklemlerinizi daha esnek hale getirir. Diz çökme ve çömelme gibi bazı oturma duruşları, bir sandalyede otururken aktif olmayan kasları çalıştırmanız için sizi cesaretlendirdiğinden, dinlenirken bile kaslarınızın çalışmasını sağlar.

Japonya'da İnsanlar Neden Oturarak Yemek Yiyor?

6. Duruşunuzu geliştirir.

Bir sandalye sırtınızı desteklemediğinde, sizi ana kaslarınızı çalıştırmaya teşvik eder ve bu da duruşunuza fayda sağlar. Ancak kamburlaşmaktan kaçının çünkü bu sırt ağrısına neden oluyor. Bu nokta önemli, sakın gidip iki büklüm oturayım demeyin.

7. Zihninizi sakinleştirir.

Yemek yerken yoga yapmış sayıldığımız için de zihninizi sakinleşir. Zihniniz huzur içinde olduğunda, yemeğin tadını daha fazla çıkarabilir ve sadece doyana kadar yiyebilirsiniz.

En son memlekete gittiğimde yer sofrasında yemek yemiştim. Alışık olmayan için zor, bacaklar uyuşuyor. Fakat kim bilebilirdi yıllar önce o kadar dedenin amcanın aslında yoga yaptığını 🙂

yer sofrası ve oturarak yemek yiyen türkler

Türkiye’de her 100 kişiden 42’si yerde yemek yiyormuş. Peki siz hiç yerde otururken yemek yemeyi denediniz mi?

The Necmi
Necmiii Bilicii
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Vegan peyniriyle yaşadığım mutsuzluk

Vegan peyniriyle yaşadığım mutsuzluk

Sonraki
Çin emperyalizmi Asya ülkelerini yuttuyor

Çin emperyalizmi Asya ülkelerini yuttuyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.