COVID-19 Salgınının Ortaya Çıkardığı Kaygı ve Stresi Azaltacak 10 Öneri

  

    Öncelikle Covid-19 salgınının ortaya çıkardığı mental sorunları azaltacak 10 maddeyi sıralamadan önce belirli düzeyde kaygının bizi hayatta tutan, koruyan ve tehditlere karşı duyarlı olmamızı sağlayan bir figürdür. Aşırı kaygı ve stres bizim bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilemektedir. Özellikle bu zamanda kötü olayların üst üste gelmesi insanları mental olarak yormuştur.  Vürüsten korunmanın başlıca etmeni ruhen ve bedenen zinde olmak.

  1. Gerçek dışı bilgiler bizim kaygı düzeyimizi, korkularımızı ve panik ortamımızı arttırmaktadır. Covid-19’un diğer salgınlardan en büyük farkı teknoloji çağında ortaya çıkmasıdır. Şu an günümüzün en popüler kelimesi haline gelmektedir. İnsanların sosyal medyayı daha az takip etmesi gerekmektedir. Güvenilir yayınlardan takip edilmeli, doğruluğu kesin olmayan bilgilerin paylaşımını göz ardı etmek gerekmektedir.
  2. Bu süreçte internet ve telefonlarımızı kullanarak sevdiklerimiz ile evde kalarak iletişim halinde olabiliriz. Sevdiklerimizin iyi olduğunu bilmek bizi psikolojik olarak iyi hissettirebilir.
  3. Kaygımızı artıran konuşmalardan ve ortamlardan uzak durmalıyız. Bunun yerine kitap okuyabiliriz, müzik dinleyebilir, kısacası kendimizi stresten uzak tutmalıyız.
  4. Daha önceleri yapmak istediğimiz fakat zamandan dolayı yapamadığımız şeyleri şu an ki durumu fırsata çevirerek yapabiliriz. Bir nebzede kendimize zaman ayırmanın tam zamanı.
  5.   Bu dönem hem bedenen hem psikolojik sağlığımıza özen göstermeliyiz. Bunu da yeterli ve dengeli beslenerek, yeterli spor ve uyku ihtiyacımızı karşılayarak sağlayabiliriz. Çünkü bunlar sadece bizim beden değil ruh sağlımız için de gerekli unsurlar.
  6. Özellikle şu kasvetli dönem de bizim üzerimizdeki stresi azaltacak olan meditasyon, yoga ve ibadet yapılması birçok uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu aktiviteler bizim zihnimizi rahatlatmaktadır. Üzerimizdeki stres ve kaygıyı azaltmaktadır.
  7. Okulların kapatılması, sokağa çıkma yasağının olması, günlük yaşam rutinlerimizin değişmesi hepimizde korku, kaygı, stres ve panik ortamı elbette ki yarattı fakat bu gibi şeylerin bizim sağlık ve güvenliğimiz için bir tedbir olduğunu unutmayalım. Bir nebzede olsa günlük rutinlerimizi yapabiliriz önceki dönemler erken mi kalkıyorduk o zaman erken kalkmaya devam edelim.
  8. Bu süreci evimizde iyi ve kaliteli vakit geçirmeye çalışalım. Sevdiklerimizle bol bol zaman geçirebiliriz. Ailemizle, arkadaşlarımızla, komşularımızla daha çok konuşmak, paylaşmak ve dayanışmak hepimizi daha iyi hissettirebilir.
  9.  Gülmek, kahkaha atmak dışarda olan olayları kısa süreliğine unutmak ve kendimizi iyi hissettirebilecek şeyleri yapmak bizi bir süreliğine de olsa rahatlatır.
  10. Bu dönemde birçok terapistler online şekilde de görevlerini icra etmektedirler. Kendimizi ruhsal anlamda iyi hissetmediğimiz zaman bu imkanları kullanarak da kendimizi iyi hissedebiliriz. Sadece bu zorlu dönemde terapistler online şekilde görevlerini icra etmiyorlar birtakım önemli konuların sunulduğu konferanslar olmaktadır, online şekilde müzeler tanıtılmaktadır. Bu tarz etkinliklerle meşgul olursak belki de bu zorlu süreci daha az kaygı ve stresle atlatabiliriz. 
Saadet B.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hediye Kitap Hadisesi
Sonraki
Ne Diyorsunuz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.