Son 6 Ayda Türkiye’de Yenilenebilir Enerji

Son 6 Ay’da Türkiye’de Yenilenebilir Enerji

Ilısu Barajı Enerji Üretime hazırlanıyor. Ilısu barajında su seviyesi yükselirken , Mart ayında enerji üretmesi  planlamakta olup  2020 yılı ortasına kadar toplam 27700 MW kurulu güç enerjinin ülkemizin toplam kurulu gücüne eklenmesi beklenmektedir.

Türkiye’de Rüzgar Enerjisi İvme kazandı. Türkiye’nin birçok yerinde 2019 itibarıyla 3 bin 285 türbin dikildi, 198 santralde toplam 8 bin 56 MW seviyesinde kurulu güç, enerji sistemine kazandırıldı.

Türkiye Rüzgar Enerji Birliği (TÜREB) verilerine göre Türkiye’de enerji sektörü son 10 yılda en çok büyüme gösteren ilk üç sektörden biri oldu.

İşletmedeki rüzgar santrallerin iller bazında sıralamasında aynı dönemde İzmir 1,54 GW(gigavat) ilk sırada yer alırken bu kenti 1,16 GW’la Balıkesir ve 0,68 GW’la Manisa Takip ediyor.

Metan Gazından 50 bin Haneye Yetecek Enerji  Üretiliyor, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahasın’da atmosfere yayılan metan gazını elektriğe çevirmek için hazırlanan tesis tam zamanlı üretime başladı. Yenilenebilir Enerji kaynaklarının kullanımı konusunda büyük bir adım atılmasını sağlayan tesis , 400 bin ton çöp işlenerek 50 bin haneye enerji veriyor. 2021 yılında tesiste üretim iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Yusufeli Barajın’da beton gövdenin yüzde 75’i tamamlanıyor. Yusufeli Barajın’da gövdenin yüzde 75’i tamamlanacak “3 milyonuncu metreküplük beton dökümü” 6 haziran 2020 tarihinde gerçekleşti. Artvin’deki baraj tamamlandığında, 275 metreyle Türkiye’de birinci Dünya’da üçüncü en yüksek barajı olacak.

Yenilenebilir enerjide son 5 ayda rekor Bakan Dönmez , “24 Mayıs’taki günlük rekorun ardından geçen yıl yüzde 62 olan yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimiz, bu yılın ilk 5 ayında yüzde 66 oldu” dedi.

Trabzon Biyokütle Enerji Santrali Faaliyete Geçiyor
MİMSAN, Trabzon’da 100 bin hanenin elektriğini, şehir çöpünden elde edilen RDF (atıktan türetilmiş yakıt) ile sağlayacak. MİMSAN tarafından kurulan ve 31 Ekim 2020 Yekdem’inde devreye alınacak olan biyokütle enerji santralinin yatırımcısı Evra Enerji, 2021 yılının Ocak ayından itibaren elektrik satışına başlayacak.
13 MWe kapasiteli enerji tesisinde Trabzon şehir çöpünden elde edilen RDF, gazlaştırma ve yakma yöntemiyle elektrik üretilecek. Proje kapsamında günde 1000 ton şehir çöpünün bertaraf edilmesi yöntemiyle yaklaşık 100.000 hanenin elektriğini sağlayacak bır enerji üretilecek.

Yazımızda kullandığımız kaynak : enerjisitemlerii instagram

 Fazla uzun bir yazıyla hem vaktinizi çalmak istemedim hem de sizi konuyla fazla boğmak istemedim part 2 gelecek bizi takipte kalın.

NCB Renewable energy
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tarih
Sonraki
BİR SINIFÇIDAN NÜKTELER

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.