Aşı Karşıtlarının Ortak Özellikleri

Aşı Karşıtlarının Ortak Özellikleri

Son dönemde, herkes bir yerden bu tiplerin boş sözlerini dinlemiştir. Alt metni bomboş komplo teorilerine dayanan (adı üstünde komplo)  düşünceleri toplum için COVID-19’dan daha tehlikeli maalesef. Yarattıkları huzursuzluk toplumun üzerine büyük bir yük, adeta karadelik gibi insanları pandeminin içine çekiyorlar. Peki bunların derdi ne diye sorarsanız aslında kara cahilliklerinden gelen korkudan başka bir şey değil. Bir kaç başlıkta toplamak gerekirse:

1) Kara cahillik; bu tür insanlarda ilk karşılaşacağınız olgu cahillikleridir ve temelde yatan şeydir. Öyle bir seviyededir ki bu; cehennemin dipleri bunların seviyesi yanında devede kulak kalır. Kulaktan dolma bilgiler onların kılavuzudur. Bu cahillik seviyesi “saflık”larıyla birleşirse vay hallerine adeta bir kuklaya dönüşürler, başlarındaki ne derse ona itimat ederler ve başka sözleri katiyen duymazlar; ki bu doğruları ve gerçekleri duymalarına engel olur. Neye inanmak isterlerse ona inanırlar. Genelde okuduklarını da yanlış anlarlar yada eğip büküp farklı bir yere yöneltirler, bu cahillik seviyesine herhangi bir tedavi daha bulunamadı bu yüzden de bu insanları tedavi edemiyoruz. Ufak bir dipnot geçmek isterim; cahil kelimesini genel olarak konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilere deriz ancak burada geçen cahillik konu üzerinde verilen eğitimin kalitesi ne olursa olsun kişinin bu eğitimden verim alamamasıyla alakalı yani bu cahiller direk olarak herhangi bir şeyi nasıl öğreneceklerini bilmiyorlar, bilmekte istemiyorlar.

2) Bencillik; bu insanlar cahillikten doğan bir bencilliğe de sahip, her ne kadar diğerlerini düşünüyor gibi davransalar da aslında içten içe kendilerini düşünmekten başka hiç bir şey yapmıyorlar, empatiden yoksunlar. En basitinden kendi cahilliğinden mütevellit bir insanın dolaylı yoldan öldürmek gibi bir şey yaptıklarını anlamıyorlar.

3) Korku; bu insanlar tuhaf bir şekilde pek çok şeyden korkuyor ve bu korku yine cahilliğe ve biraz da psikolojileriyle alakalı, cahillikleri nedeniyle çevre ve dünya hakkında o kadar az şey biliyorlar ki beyinleri otomatik olarak her şeye mesafeli yaklaşıyor ve onlarda bunu tehlikeli olarak algılıyor. Bu durumdan dolayı gittikçe içe kapanıyorlar ve gelişen anti-sosyal kişilik ve depresyon bu hisleri tetiklemeye devam ediyor. Korktukları her şey bir yerden sonra onlara gerçek olan gibi gelmeye başlıyor. Adeta ölümünü sabırsızlık ve korku bekleyen bir insan gibi davranmaya başlıyorlar. Sonuç olarak gittikçe derine batıyorlar ve düzeltilmeleri oldukça zor oluyor.

4) Batıl inanç geçmişi; bir çoğunun geçmişte pek çok batıl inançlara inanmışlığı vardır. Çokça aptal şeylere inanmışlardır ve alay konusu olmuşlardır; sonradan ya bu inançlardan vazgeçmişlerdir ya da dışlanmayla birlikte daha da içlerine kapanıp daha fazla inanmaya başlamışlardır. Folyodan şapka muhabbeti bunun en bilinen örneklerinden biridir.

5) Paranoyaklık ve diğer psikolojik sıkıntılar; bu kişilerde paranoyaklık ve pareidolia “onaylama önyargısı” gibi çeşitli problemleri olduğu saptanmıştır. Bu da gösterir ki bu kişilerle zaten güvenli bir bilgi alışverişi kurulamaz.

Aşı Karşıtlarının Ortak Özellikleri

Saydığım tüm bu sebeplerden basitçe çıkarılması gereken şey şu; komplo teorileri komplo teorileridir fazlası değil ve bunu savunanlar sadece bir kara cahildir. Robot gibi aynı şeyleri tekrarlar ve hiç bir zaman kendi düşüncelerini ifade edemezler. Siz siz olun ve bu tip insanları hayatınızdan çıkarın, bir faydaları yoktur ve maalesef siz ne kadar diretirseniz diretin onlar düzelmek istemedikçe düzelemezler.

“BİLGİLİ BİR  APTAL BİLGİSİZ BİR APTALDAN DAHA APTALDIR.”

basicanarxo
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aşk, Kabullenemeyiş

Aşk, Kabullenemeyiş

Sonraki
Erken Final

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.