Ekonomik ve Minimalist Karavan Seyahati İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 6 Önemli İpucu

Ekonomik ve Minimalist Karavan Seyahati İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 6 Önemli İpucu

Son zamanların, özellikle de çokça evde kaldığımız, ruhumuzun da bedenimizin de her zamankinden daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyduğu bu dönemin en popüler tatil şekli karavan seyahati! Neredeyse hiçbir zaman ve mekân kısıtlamasına maruz kalınmayan, tamamen kendi oluşturduğunuz rotada dilediğiniz şekilde gezebildiğiniz bir seyahat düşünün. Fakat maalesef başta kulağa şahane gelen bu plan, birkaç ufak hata ve gözden kaçan detaylar sebebiyle kabusa dönüşebilir. Peki keyfinizden ödün vermeden karavan seyahati yapmak mümkün mü? Eğer doğru bir kontrol listeniz ve devrim niteliğinde fotoğraflar için benzersiz kamera tasarımıyla yol boyunca şahane kareler yakalamanızı sağlayacak Galaxy S21 Ultra 5G’niz varsa tabii ki mümkün!

Karavan seyahati boyunca mümkün olduğu kadar zevk almak ve rahat etmek için ise bu maddeler çok önemli:

En uygun karavanı seçmek

Seyahatinizin öncesinde detaylı bir plana ihtiyacınız olacak. Bu seyahatte kaç kişi olacağınızı belirlemek önemli çünkü hem gideceğiniz yola hem de yatacak yer sayısına göre bir karavan ile yola çıkmalısınız. Elektrik güneş paneli, su ise su deposu sayesinde rahatça karşılanabilecek ihtiyaçlardan fakat bunların kapasiteleri seyahat eden kişi sayısına uygun olacak şekilde olmalı.

Ekonomik ve Minimalist Karavan Seyahati İçin Mutlaka Bilmeniz Gereken 6 Önemli İpucu

Rotanızı belirleyin

Bu yolculuk her ne kadar özgürlük demek olsa da bir rotaya ihtiyacınız olacak. Belirlediğiniz yol üzerinde karavan kamp alanları olup olmadığını ve yol durumu ile ilgili bilgileri önceden edinerek tatsız sürprizlerle karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Elektrik ve su ihtiyaçlarınız için karavan kampları en rahat alanlar. Öte yandan oluşturacağınız rota karavan seçiminizi de etkileyecek. Mesela çok eğimli bir bölgeye gitmeyi planlıyorsanız motor gücü yüksek bir karavana ihtiyacınız olacaktır.

Bu listeye dikkat!

Karavanınız artık geçici de olsa yeni yerleşim yeriniz. Nasıl ki evinizde bazı tesisatlar olmadan rahat bir yaşam sürmek imkânsızsa, karavanda da öyle. Mutlaka ihtiyacınız olacak şeylerin başında uzatma kablosu, su hortumu, çeşitli ipler (çamaşır ipi, çekme halatı, naylon ip vb.), fener, ufak bir alet çantası, araçta klima yoksa vantilatör, güneşten korunmak için minik bir şemsiye, yine araçta yoksa açılır-kapanır masa ve sandalye yer alıyor. Eksiksiz bir ekipman listesi hazırlamanız yolculuğunuz boyunca rahat etmenizdeki en önemli adım.

karavanda olması gerekenler listesi

Her şeyin başı güvenlik!

Bu seyahat sırasında güvenlik her şeyden önce gelir! Unutmayın hem eviniz hem de kendiniz hareket halindesiniz. Yolculuk boyunca yerleşim yerlerinden uzak ıssız yollarda bulunabilir, gece hiç planlamadığınız bir lokasyonda konaklamak durumunda kalabilir veya bir arıza ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yola çıkmadan önce tüm kontrollerinizi yapmalı, kazalara önlem olarak mutlaka bir ilk yardım çantası bulundurmalısınız. Ayrıca güvenli hissetmediğiniz yerlerde de kesinlikle konaklamayın. Bir de mümkünse minimum iki sürücü olarak yola çıkarsanız çok daha keyifli olacaktır.

Dar alanda kısa paslaşmalar

Karavan dar alanda birçok işi yapacağınız bir yer. Modeline göre ne kadar değişiklik gösterirse göstersin, yattığınız yer, mutfağınız, oturma alanınız birbiriyle iç içe olacaktır. Bu yüzden düzenli olmakta fayda var. Aksi taktirde nasıl dağıldığını anlamadan bir anda kendinizi yatağınızda yemek tabakları mutfağınızda yastık kılıfları arasından kurtulmaya çalışırken bulabilirsiniz. Askeri bir disipline hiç gerek olmamakla birlikte yatağınızı toplamak, mutfağı düzenli tutmak ve bulaşık biriktirmemek işinizi görecektir.

karavan alan kullanımı

Su ve elektrik olmadan asla

Karavan seyahatinde su ve elektrik her şeydir! Unutmayın ki elektrik olmadan hemen hemen hiçbir şeyi çalıştıramayacaksınız. Bu nedenle konakladığınız yerlerde su deposunu doldurmayı ve aküyü kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca araç çalışır durumda değilken elektrik kullanmak yeterli bir akü sisteminiz yoksa bitmesine neden olabilir. Bu yüzden karavanınızda yeterli güneş paneli kurulumu ve akü hesaplaması yapmadan elektrikli aletleri plansız çalıştırmamaya dikkat edin. Ülkemizde güneş panellerinde yaygın olarak monokristal güneş panelleri tercih edilir. Akülerde ise hem maliyet hem de bakım gereksiniminin azlığı sebebiyle jel akü sıklıkla tercih edilmektedir.

Ölümsüz anılar biriktirin

Büyük ihtimalle ufak tefek de olsa maceralar yaşayacağınız, gördüğünüzde hayran kalacağınız manzaralarla dolu, yolda olmanın getireceği öngörülemez anlara tanıklık edeceğiniz bir yolculuk sizi bekliyor. Döndüğünüzde anlatacağınız onlarca anıyı Samsung Galaxy S21 Ultra 5G’nin aksiyon kamerası kalitesinde görüntüler elde etmenizi sağlayacak kamerası ile ölümsüzleştirin! Üstelik çekim yaparken hareketinizden hız kesmenize hiç gerek yok! Süper Akıcı 60 fps video çekimi tam da vadettiği üzere tümseklerden veya çukurlardan etkilenmeden çekim yapar. Böylece en hareketli anlarda bile net ve akıcı görüntü kalitesi elde edersiniz. Kısacası tripod kullanmanıza gerek kalmadan stabil videolar elde edebilirsiniz.

kooplog Orijinal
kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayatları Film Gibi: Sinema Tarihinin En Başarılı 7 Kadın Yönetmeni
Hayatları Film Gibi Sinema Tarihinin En Başarılı 7 Kadın Yönetmeni

Hayatları Film Gibi: Sinema Tarihinin En Başarılı 7 Kadın Yönetmeni

Sonraki
Sağlınızı Korumak İçin Ücretsiz ve Kolay Bir Aktivite: Bilimin Işığında Dansın Sırları
gece klubünde dans eden insanlar ve dj

Sağlınızı Korumak İçin Ücretsiz ve Kolay Bir Aktivite: Bilimin Işığında Dansın Sırları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.