İLK YARDIM

bir ilk yardımcı olarak ben eğitimi almadan önce birçok şeyi herkesin yaptığı gibi yapıyordum. örneğin birinin boğazına bir şey kaçınca ”al su iç” diyordum ya da sırtına vuruyordum ama sonradan öğrendim ki bizim bu tür durumlarda sergilediğimiz bu hareketler aslında o kişiye yardımcı olmuyor aksine onu ölüme sürüklüyor. Ben de biraz bu yanlışlardan ve bu yanlışların doğrularından bahsetmek istiyorum.birinin boğazına yediği bir yemek ya da başka yabancı bir madde kaçtıysa yani soluk borusu ile yemek borusunu ayıran epiglottis kapağı minik bir hata yaptıysa duruyoruz. evet duruyoruz kişi öksürerek çıkarmaya çalışacaktır zaten bekliyoruz.çünkü müdahale edersek daha kötü sonuçlar oluşabilir. öksürerek çıkaramazsa işte o zaman ilk yardım uygulamaları yapılabilir. 

NEDEN SIRTINA VURMAMALIYIZ? 

çünkü kişinin sırtına vurduğumuz zaman boğazındaki o yabancı madde belki öksürürse çıkarabileceği kadar yukarıdayken biz ona baskı uygulayarak belki de soluk borusunu tamamen tıkamış oldu .

NEDEN SU VERİLMEZ? 

çünkü zaten boğulmak üzere olan birine al su iç de rahat rahat boğul demiş olursunuz. okuduğunuz için teşekkürler.

PEK İYİ NE YAPMALIYIZ?

el ayası iki kürek kemiğinin arasında olacak şekilde kişinin sırtını aşağıdan yukarıya doğru tek bir  hareketle itiyoruz saki o besini ağzından çıksın diye iter gibi yani ama tabi ki bunu yapmadan önce hastanın öksürerek çıkaramamış olması ve yavaştan morarıyor olması bir de sırtı hafif eğilmiş olmal. bunu yaptığınızda kişinin solunum yolunu tıkamış olan o cisim kişinin ağzından çıkacaktır fakat pek rastlanmasa da bazen çıkmayabiliyor bu durumda da helming manevrası dediğimiz yöntemle hastayı kurtarabilirsiniz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.