Dopaminmiş, Sen de Kimsin?

Dopaminmiş, Sen de Kimsin?

Dopaminmiş, Sen de Kimsin?

Bizi biz olmaktan alıkoyan bağımlılıklarımızdan kurtulabilmek için öncelikle bağımlılık psikolojisini anlamalıyız. Bu alkol de olabilir sigara da ya da herhangi bir şey. Beynimizde dopamin denilen bir hormon var. Mutluluk hormonu diyebiliriz. Alkol üzerinden gidelim. Alkol aldığımızda beynimiz dopamin salgılar ve mutlu oluruz. Hayatımızdaki olumsuz şartlardan daha az etkileniriz. Fakat bu hiç de öyle değildir.

“Sigara, Stres ve Sen (Ben)” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi bu sadece bir kaçış yoludur bizim için. Sorunlarımızı alkol alarak veya sigara içerek çözemeyiz. Bunların üzerine gitmeli ve problemin kaynağına inmeliyiz. Karşılıksız aşk veya ölüm gibi vs. çözümü bizim elimizde olmayan bir sebep ise daha takma işte. Acını yaşa fakat abartma. Seni sen yapan şeylerin üzerini başka şeyler ile örtme. Zihnini meşgul et. Satranç oyna,, sudoku çöz. Ne bileyim ya da kendini işine ver. Durdukça paslanacaksın.

Sahip olduğun cevheri yok edeceksin. Kurtul kendinden ve kendini açığa çıkar. Beynin senin vücudunda. Ona hangi aktiviteyi yaptığında dopamin üretmesi gerektiğini sen söyleyebilirsin. Tamam ilk başta çok zor olacak, kafanı duvarlara vurmak isteyeceksin bununla beraber bağımlı olduğun şeyden kurtulduğunda kendini o kadar özgür hissedeceksin ki geçirdiğin bunca vakte lanet edeceksin. Lütfen içindeki cevheri ihmal etme. Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcut! Bunu unutma.

bağımsız bağımlı
Monoton Bir Üniversite Öğrencisi1800 metrede diş hekimi olmaya çalışıyorum. Güncelleme: Ne yazık ki başardı.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Beni Ayakta Tutan Ben Değilim, Biliyorum.
Sonraki
Baba

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.