En İyi ve En Popüler Vampir Filmleri

vampir filmleri brad pitt, tom cruise

Vampir filmleri dönem dönem popülaritesinde değişmeler olsa da insanların büyük bir ilgiyle takip ettiği bir tür olmuştur. Eski zamanlardan itibaren bir korku ögesi olagelmiş bu varlıklar, özellikle son yıllarda bir dönüşüm geçirerek aynı zamanda arzu nesnelerine dönüşmüşlerdir.

vampir filmleri brad pitt, tom cruise

Vampir Filmi Denilince İlk Akla Gelen En İyi Vampir Filmleri

Vampir filmi denilince ilk akla gelenler ve son zamanlarda bu tarza yeni bakış açılarıyla popülerleşen en iyi vampir filmlerini sizin için sıraladım.

Nosferatu (1922)

nosferatu

Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi adıyla da bilinen bu film, Alman dışavurumculuğunun baş yapıtlarından biridir. Film, Stoker’ın Drakula’sından hareketle yapılmış olsa da telif ödenmeden yapıldığı için yayından kaldırılmıştır. Bu nedenle de ilk Drakula filmi olarak anılma şansını kaçırmıştır.

Vampire Hunter D: Bloodlust (2000)

Listedeki diğer filmlerden farklı olarak bir anime olan bu filmin de vampir filmi olarak listede bulunması gerekirdi. Film, Vampire Hunter D isimli serinin üçüncü romanına dayanmaktadır. Yapımına 1997 yılında başlanan film 2000 yılında gösterime girmiş ve Amerikalı eleştirmenlerden geçer not almıştır.

Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (1994)

tom cruise brad pitt vampir filmleri

Anna Rice’ın aynı isimli 1976 yılı çıkışlı romanından uyarlanan Vampirle Görüşme, vampir filmleri denilince akla gelen ilk filmlerdendir. Genç bir gazeteci, kendisinin 200 yaşında bir vampir olduğunu iddia eden bir adamla röportaj yapmaya başlar ancak adamın vampir olduğuna inanmaz. Louis, yaptığı numaralarla gazeteciyi kendine inandırır ve karısının kaybıyla başlayıp kendisini vampire dönüştüren Lestat’ı, insanlara zarar vermemek için hayvanlar ve kemirgenlerle beslenişini ancak Claudia adlı küçük bir kızı ısırmasıyla yolundan çıkan öyküsünü anlatmaya başlar.

Dracula (1931)

Bram Stoker’ın aynı isimli romanından uyarlanan film, aynı zamanda telif haklarını da ödediği için ilk Drakula filmi olarak anılma hakkı kazanmıştır. Doğu Avrupa’da başlayıp Londra’ya uzanan bu hikâyede Drakula’nın insanların kanını sömürerek onları zihnen kontrol edişini ve sonunda kalbine kazık çakılarak öldürülmesi serüvenini görürüz. Vampirlerle ilgili klişelerin gözlemlenmesi konusunda önerilebilecek vampir filmlerinden biridir.

Only Lovers Left Alive (2013)

only lovers left alive

Türkçe’ye “Sadece Aşıklar Hayatta Kalır” ismiyle çevrilen, Tilda Swinton ve Tom Hiddleston’un başrollerini paylaştığı bu film, Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye’ye aday gösterilmiştir. Depresyondaki yüzlerce yıl yaşındaki bir müzisyenin, yine yüzlerce yıldır tanıdığı sevgilisiyle bir araya gelişinin ardından ortaya çıkan sevgilisinin kontrol altına alınamayan kız kardeşi sebebiyle kaçan huzurları anlatılmaktadır. Eleştirmenler tarafından da oldukça iyi yorumlar alan film, Cannes’da da Film Müziği Ödülü dalında ödül kazanmıştır.

Underworld (2003)

Hakkında çok iyi yorumların yanı sıra çok da kötü yorumların olduğu ve dilimize Karanlıklar Ülkesi adıyla çevrilmiş olan Underworld, bir kült olarak isimlendirilebilecek bir filmdir. Filmde listenin öncesinde bahsettiğimiz vampir filmlerinden farklı olarak kurt adamlar da vardır ve olay örgüsü vampirlerle kurt adamlar arasında ilerleyen bir av-avcı ilişkisi çerçevesi içindedir.

The Brides of Dracula (1960)

İsminde Drakula geçmesine rağmen Drakula’nın görünmediği bu film, Drakula’nın Dehşeti isimli filmin devamı niteliğindedir.

Vampire Academy (2014)

Richelle Mead’in aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan bu vampir filmi, imdb notundan da anlaşılacağı üzere izleyiciler tarafından pek hazzedilmemiştir. Ki 30 milyon dolarlık bütçeli bir film olarak da gişede -dünya genelinde- 15.4 milyon dolar toplayabilmiştir. Film, vampirler ve onların koruması olmak için eğitim gören yarı vampir yarı insan bir ırkın lise anıları da denebilir.

Twilight (2008)

Vampir filmleri furyasının birden patlamasına sebep olan ve büyük ses getiren yapımlardan biri sayılabilen Alacakaranlık, Stephanie Meyer’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Bir vampir ile insan aşkını temele alan bu film, devam filmleriyle birlikte aynı zamanda başka karakterler ve olaylarla yeniden şekillenecektir.

Sizinde aklınıza gelen mutlaka bu listede olmalı dediğiniz vampir filmleri varsa listeyi uzatalabilirim. Diğer film önerileri kısmını incelemeyi unutmayın. Yorumlarınızı bekliyorum.

Filmograf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
VPN Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?
vpn nedir kullanım alanları nerelerdir

VPN Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

Sonraki
Seyahat Etmek, Evlenmekten Daha Çok Mutlu Ediyor
ormanda seyahat

Seyahat Etmek, Evlenmekten Daha Çok Mutlu Ediyor

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.