vpn nedir kullanım alanları nerelerdir

VPN Nedir Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

VPN nedir? VPN, İngilizce Virtual Private Network, kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Türkçeye Sanal Özel Ağ olarak çevirilebilir. Genel kullanımı itibariyle internete erişim sağlanırken kullanıcıların gerçek IP adreslerini gizleyip farklı IP üzerinden internete bağlanmalarına yarayan sistemdir. Şirketlerin şubeleri arasındaki iletişimi de yine şifreleme yöntemiyle yine bu sistem sağlamaktadır.

VPN nedir

VPN sistemleri içerilerinde birçok protokol ve teknoloji barındırmaktadırlar. İnternette VPN üzerinden veri akışı gerçekleşirken kullanılan sistem bilgisayarlar arası şifreli olarak güvenli bir tünel oluştururlar. Kriptolanan bu tünele erişim mümkün değildir. Ama yine de kullandığınız vpn sistemine göre değişiklikler olabilmektedir.

VPN, internet bağlantınız sırasında bağlantınızı sizin adınıza güvenli bir hale getirir. Şifreleme mantığı ile hareket ettiğinden kaynaklı olarak erişim sırasında gerçekleştirdiğiniz tüm verileri şifreler ve 3. şahısların bu bilgilere ulaşmasını engeller.

Erişim engelline tabi tutulan IP ve sitelere erişiminizi de yine VPN üzerinden gerekleştirebilirsiniz.

VPN Türleri Nelerdir?

VPN Nedir vpn türleri nelerdir

VPN sistemleri kullanım alanlarına göre üçe ayrılırlar. Bunlar sırasıyla şu şekildedir.

Evinizde bulunan bilgisayarınızda yahut mobil cihazınızdan ofisinizdeki özel olarak oluşturulmuş ağlarla bağlantı kurmanızı sağlayan VPN’ler. Bunlara şirketler ve YSK – SEÇSİS gibi kurumlar örnek olarak verilebilir.

Gerçekleşen trafiği topluca alıp farklı bir konuma yönlendiren VPN’ler. Bu vpn türü yapısı gereği güven açısından riski en yüksek olandır. Kamuya açık olarak kullanılan bu sistem; saldırılara ve bilgi sızıntılarına karşı oldukça savunmasızdır.

Video oyunlarında “ping” adı verilen yanıt sürelerini hızlandırmak için kullanılan özel VPN’ler. Oyunlara özeldir. Oyunlar harici herhangi bir mecra için kullanılmaz.

VPN Nedir Ne İşe Yarar?

vpn nedir kullanım alanları nerelerdir

VPN Nedir? Bu soru ile karşılaşıyorsanız muhtemelen bulunduğunuz bölgede ya bir erişim problemi yahut teknik bir sorun vardır. Bu sorunlardan en az birisine maruz kaldıysanız yapmanız gereken tek şey bir VPN uygulaması edinmek olacaktır.

VPN’ler kullanıcıların internette gezinti halindeyken herhangi bir iz bırakmamalarına yaramaktır. Çünkü vpn sağlayıcılar kullanıcılarının internet trafiklerine özel bir kriptolu veri tüneli oluştururlar. Ve bu tünele üçüncü şahısların erişimleri kapalıdır.

Aynı zamanda bulunduğunuz bölgede herhangi bir IP veya siteye erişim engeli uygulanıyorsa kullanacağınız sistemler ile engelleri aşıp hedefinize varabilirsiniz.

VPN Ücretleri Nelerdir?

VPN Ücretleri hizmet sağlayıcılara göre değişkenlik göstermektedir. Hali hazırda kullanıma açık olan belki yüzlerce VPN sağlayıcısı var. Bunların bazıları ücretsiz bazıları ise ücretlidir. Doğrudan ücretsiz olan programlar oldukça sınırlıdır. Çok fazla da tercih edilmemektedirler. Bunun en büyük sebebi ücretsiz olduklarından kaynaklı olarak öncesinden belirlenmiş olan veri sınırınızı geçtikten sonra hizmet vermeyi durdurmaları veya kullanamayacak kadar yavaşlatmalarıdır. Böyle bir durumda herhangi bir ücret ödemeden VPN kullanmak için sürekli olarak bir başka program indirmeniz gerekecektir. Bu durum başta bakıldığı zaman büyük bir sorun gibi görünmesede siber suçların yükselişe geçtiği bir dünyada birçok farklı sağlayıcı ile verilerinizi paylaşmak göz ardı edilecek bir durum olmaktan çıkmaktadır.

Ücretli programlar ise aylık olarak 10 ila 20 lira arasında fiyatlandırılmaktadırlar. Yıllık alımlarda birçok VPN sağlayıcısı aylık ortalama ücrette indirim sunmaktadır.

VPN Nasıl Kurulur?

App Store ve Google Play Store’da VPN araması yaptığınız takdirde birçok uygulama önünüze getirilecektir. Uygulamaları indirdikten sonra uygulama tarafından yönlendirildiğiniz eylemleri gerçekleştirmeniz durumunda VPN kurulumu telefonunuz tarafından yapılmış olacaktır. Sonrasında sizin müdahil olduğunuz kısımlar indirdiğiniz uygulama ücretli olarak hizmet veriyorsa ödemeyi gerçekleştirmeniz. Ve uygulamanın IP adresinizi sanal olarak yönlendirmek için sunmuş olduğu farklı bölgelerden birisini seçmek olacaktır.

Bilgisayarlar için VPN kurulumlarında ise internete bağlanmak için kullanmış olduğunuz web tarayıcınıza uygun VPN uygulamasını bilgisayarınıza indirip kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN sistemlerinin kullanımları oldukça basittir. Cihanızın işletim sistemine uygun olarak indirmiş olduğunuz şifreleme hizmeti sağlayacak olan programınızın kurulumunu gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey programı aktif hale getirmek olacaktır.

Çevrimiçi verilerini korumak kullanıcıların en temel hak ve arzularından birisidir. Çevrimiçi verileri korumanın bir yoluda VPN kullanmaktır. VPN haricinde korunma yollarına şuradan bakabilirsiniz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.