Dijital Vatandaşlık

Dijital Vatandaşlık

Toplum içerisinde birer vatandaş olarak nasıl ki haklarımız ve uymamız gereken etik kurallar varsa dijital ortamda da aynı şekilde belirli sorumluluklarımız var.

Dijital vatandaşlık için 9 unsurumuz vardır.

1)Dijital Erişim         4) Dijital Okuryazarlık        7)Dijital Hak ve Sorumluluklar

2)Dijital Ticaret       5) Dijital Görgü Kuralları    8)Dijital Sağlık

3)Dijital İletişim      6) Dijital Hukuk                    9)Dijital Güvenlik

Sizlere birkaç unsurumuza değinmek isterim.

Dijital vatandaşlık dijital ortamı etkin ve doğru bir şekilde kullanabilmek ve bunu yaparken etik kurallar çerçevesinde birey olarak üzerine düşen sorumluklar konusunda da bilinçli hareket edebilmek şeklinde genel olarak tanımlanabilir.

Dijital erişim, ırk, cinsiyet, yaş, fiziksel ya da zihinsel farklılıklara bakılmaksızın herkesin toplum olarak internet ortamında aktif olarak yer alması, dijital erişimin sağlanmasıdır.

Dijital güvenlik ise dijital ortamda güvenlik herkesin en bilinçli olması gereken alanlardan bir diğeridir. Kişisel bilgilerin korunması, alışveriş için güvenlik koşullarını bilme ve buna göre tedbirli davranma, virüs programları kullanma gibi internet ortamında olabilecek tehditler konusunda bilinçlenmek ve gerekli önlemleri almaktır.

Dijital ortamlarda hareketlerimiz bizim dijital kimliklerimizi oluşturuyor. Bu kimliklerimiz bizim neler yaptığımızı, nerelerde bulunduğumuzu, hatta banka bilgilerimiz bile her an bir siber saldırıyla yüz yüze gelebilir. Bunun olmasını engellemek adına güvenli siteleri seçerek, her bilgimizi dijital platformlardan paylaşmayarak, daha bilinçli hareket ederek bunun önüne geçebiliriz.

Günümüzün en zorlu şeylerinden biri olan siber saldırı, gündelik yaşamımızı oldukça etkilemektedir. Bu süreci yönetmek için her şeyin bir hukuku olduğu gibi bunun da bir dijital hukuku vardır. Genel toplum sağlığı için yasak yayınlar, yasadışı bir takım satışlar vesaire ile ilgili sanal ortamda da belirli yaptırımlar bulunur.

Ayşe Yücel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Modern – Postmodern Eğitim Anlayışı ve Türk Eğitim Sistemi Eleştirisi

Modern – Postmodern Eğitim Anlayışı ve Türk Eğitim Sistemi Eleştirisi

Sonraki
Heyyy ben geldimm.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.